Zarfla Oy Kullanma Devri Bitebilir: Çipli Kimlik Kartıyla Elektronik Oy Sistemi Planlanıyor
70 okunma

Zarfla Oy Kullanma Devri Bitebilir: Çipli Kimlik Kartıyla Elektronik Oy Sistemi Planlanıyor

ABONE OL
Ekim 15, 2021 09:08
Zarfla Oy Kullanma Devri Bitebilir: Çipli Kimlik Kartıyla Elektronik Oy Sistemi Planlanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AKP’li bir kaynağın, “Türkiye rey zarfı kullanan iki ülkeden birisi. Bu, bir hayli meseleye yol açıyor. Bunu Yüksek Tercih Heyeti’na da, muhalefete de önermeyi düşünüyoruz” söylediği öne sürüldü. Buna göre mevzu, Yüksek Tercih Heyeti Yüksek Seçim Kurulu gündemine de getirilecek. 

2023 tercihlerine yetişmese de, ilerleyen senelerde “elektronik rey kullanma” ve yongalı kimlik kartlarına tamamen geçildiğinde “parmak iziyle rey kullanma” alternatifleri değerlendirilebilir.

Pek çok ülkede elektronik etrafta rey kullanılıyor fakat bu sistem şimdilik Türkiye için uzak bir alternatif olarak görülüyor.

çipli kimlik kartı oy

Bazı şirketlerin AKP’ye erişerek elektronik rey kullanımına imkân tanıtan makinelerle alakalı sunum yaptığı belirtildi fakat bu sitemin en azından şu an için eğitim seviyesinin yüksek olduğu ülkelerde kullanıma uygun olduğu dile getiriliyor.

Sistemi kullanmanın yeterince kolay olmaması nedeniyle, şu an için bu uygulamaya sıcak bakılmıyor. Makinenin kullanımında yaşanabilecek meseleler sebebiyle “rey zayiatının” olacağı düşünülüyor.

Düşünülen bir değişik teknolojik alternatif ise “yongalı kimlik kartına” tamamen geçildiğinde parmak izi ile rey kullanmak.

teknoloji oy

Henüz yongalı kimlik kartına geçişin yeterli oranda olmaması sebebiyle, bu usulün 2023 tercihlerine yetişemeyeceği öngörülüyor. Her sandıkta bireylerin parmak izini okuyabilen bir makine yerleştirilmesi tasarlanıyor. Parmak izi okutulduğunda, seçmen rey pusulasını alabilecek ve bu parmak izinin kimlik kartındaki parmak iziyle anlaşmadığı da hakimiyet edilebilecek.

Parmak izi, kimlik kartıyla anlaşanlar ancak rey pusulası çıktısı alabilecek ve kabine giderek oyunu kullanabilecek. Bu usulle, mükerrer rey kullanımı, “pusula çalınması” gibi mahzurların da ortadan kaldırılabileceği ifade ediliyor.

Üzerinde durulan en ehemmiyetli farklılık ise rey zarfı yerine yalnızca pusulayla rey kullanma alternatifi.

ysk parmak izi

Bu alternatifin yaşama geçmesiyle beraber “damgasız rey” müzakerelerinin de biteceği düşünülüyor. Türkiye dışında zarf kullanan çok az ülke olduğu bahanesiyle, rey pusulalarının zarfa konulmadan, seçim yapıldıktan sonra, rey saklılığını sağlayacak biçimde sabredip, sandığa atılması teklifinin Yüksek Seçim Kurulu gündemine getirilmesi düşünülüyor.

Zarfsız rey kullanmak için yasa farklılığı için Tercihlerin Temel Kararları ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Yasa’da farklılık yapılması gerekiyor. Bu mevzuda muhalefetin de destek vermesi halinde, Tercih Kanunu farklılığına bu tertip etmenin de konulmasının gündeme gelebileceği ifade ediliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.