Yükselen tansiyon libidoyu düşürüyor
228 okunma

Yükselen tansiyon libidoyu düşürüyor

ABONE OL
Şubat 7, 2022 13:24
Yükselen tansiyon libidoyu düşürüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüksek tansiyon; baş ağrısı, halsizlik, çarpıntı, aşırı terleme, kulaklarda uğultu hissi ve çınlama, uzuvlarda şişlik, burun kanaması, sık gelen idrar şeklindeki belirtilerle nadir olarak kendini gösterir. Kontrol altına alınmayan yüksek tansiyon çok ciddi hastalıklara sebebiyet verebilir. Önemsenmeyen hipertansiyon, kadınlarda düşük libidoya ve erkeklerde erektil disfonksiyona neden oluyor. Bilinenin aksine libidonuzu düşüren tansiyon ilaçları değil, yüksek tansiyonun ta kendisi.

Kadınlarda yüksek tansiyonun etkileri

Bilimsel bulgular, yüksek tansiyonu olan kadınların, normal tansiyonu olan kadınlara kıyasla cinsel işlev bozukluğu yaşama olasılığının iki kat daha fazla olduğunu bildirirken; ilerleyen yaş ve ne kadar süredir hipertansiyondan muzdarip oldukları, kadınlarda cinsel işlev bozukluğu riskini daha da artırıyor. Kadın cinsel işlev bozukluğu hastaları ve cinsel partnerlerinin yaşam kalitesini büyük ölçüde etkilediğinden, hipertansif kadınlarda kadın cinsel işlev bozukluğunu uygun şekilde tanımak ve yönetmek büyük önem taşıyor.

Erkeklerde hipertansiyonun etkileri

Yüksek tansiyonu olan erkekler ise, bazen seks için yeterince zor olan bir ereksiyona girmekte veya bunu sürdürmekte sorunlar yaşarlar. Bir erkek cinsel olarak uyarıldığında, beyin penisin içindeki ve çevresindeki sinirlere sinyaller gönderir. Bu sinirler penise daha fazla kan akmasına ve doku ve kan damarlarının gevşeyip açılmasına neden olarak kanın penise akmasını sağlayarak penisi zorlaştırır. Bununla birlikte, yüksek tansiyona sahip olmak, penisin içindeki veya penise giden kan damarları da dahil olmak üzere vücuttaki bu kan damarlarına zarar verebilir. Bu damarlar çok daralabilirler, yani içlerinden yeterince kan akamaz ve ereksiyon eksikliğine neden olabilir.

Hipertansiyonu olan erkeklerin, normal kan basıncına sahip erkeklere kıyasla, penil kan akışında bozulma ve erektil disfonksiyona sahip olma olasılığı neredeyse iki kat daha fazladır, bu da kalp hastalığı ve ölüm riskini artırır. Neyse ki, sağlıklı bir yaşam tarzı ve ilaçlar, libidonuzu, kan basıncınızı ve ereksiyonunuzu iyileştirmek için yeterli. Siz de yatak odanızda benzer sorunlar yaşıyorsanız doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.