Yüksek Yargı Siirt’teki türbede ışık hadisesini izledi
13 okunma

Yüksek Yargı Siirt’teki türbede ışık hadisesini izledi

ABONE OL
Eylül 23, 2022 11:02
Yüksek Yargı Siirt’teki türbede ışık hadisesini izledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rivayete göre Tillo ilçesinde hocası İsmail Fakirullah’ın 1734’te vefatının ardından çok üzülen, Erzurumlu İbrahim Hakkı, “Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim?” diyerek arayışa girdi.

1764’te hocası için yan tarafında kule bulunan bir türbe ve Tillo’nun yaklaşık 3 kilometre uzağında tepe üzerinde taş duvar yaptı.

Her yıl ekinokslarda doğan güneşin, duvarın ortasında bulunan pencereden süzülen ilk ışınları, kuledeki aynaya yansıdıktan sonra ışığın kırılması yöntemiyle pencereden türbeye ve oradan da İsmail Fakirullah’ın başucuna doğuyor.

2011’DE TADİLAT YAPILDI

1960’lı yıllarda yapılan restorasyonda, pencerenin yerinin değişmesi sonucu düzenek izlenemez hale geldi. 2011’de değişik üniversitelerden bilim insanlarının yaptıkları çalışmayla yeni bir pencere açılarak olayın tekrar izlenmesi sağlandı.


Her yıl gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart ve 23 Eylül’de gerçekleşen UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 2015 yılında dahil edilen ‘Işık Hadisesi’ etkinliği için Türkiye’nin birçok yerinden insanlar ilçeye gitti.

Etkinlik ilçe meydanında kurulan platformda Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Vatandaşların hadiseyi izlemeleri için meydana dev ekran kuruldu. Davetliler, saat 06.19’da sabahın ilk ışıklarıyla güneşin aydınlattığı türbeye yansıyan hadiseyi 5 dakika boyunca çıplak gözle izledi.

PROTOKOL İZLEDİ 

Etkinliğe Vali Osman Hacıbektaşoğlu, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Yargıtay Başkan vekilleri Eyüp Yeşil ve Adem Albayrak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ve Siirt Cumhuriyet Başsavcısı Tuğan Sarıca da katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın web sitesinde rivayet şöyle nitelendiriliyor: 

“Siirt İli’nin Aydınlar (Tillo) İlçesi sınırları içerisinde yer alan İsmail Fakirullah Türbesi ve ışık mekanizması ile ilişkilendirilen türbeye ait kule ve duvar kalıntısı tasavuffi inanışı yansıtmasından dolayı insanlık tarihinin önemli bir aşaması ile bir bölge inanışının mimari açıdan önemli bir temsilcisidir.”
(DHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.