YKS 2022’ye Şimdiden Hazılanmaya Başlayanlar Toplansın: Birbirinden Verimli 7 Ders Çalışma Tekniğini Açıklıyoruz
64 okunma

YKS 2022’ye Şimdiden Hazılanmaya Başlayanlar Toplansın: Birbirinden Verimli 7 Ders Çalışma Tekniğini Açıklıyoruz

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:24
YKS 2022’ye Şimdiden Hazılanmaya Başlayanlar Toplansın: Birbirinden Verimli 7 Ders Çalışma Tekniğini Açıklıyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YKS’ye çalışırken en büyük mesele, en yararlı ders çalışma tekniklerini bulmaktan geçiyor. Bu noktada bir hayli şahıs YouTube videolarını ciddi oranda seçim edebiliyor. YouTube üzerinden bir hayli tanınmış şahsın muhtelif ders çalışma tekniklerini gözlemleyebilirsiniz ama bu mevzuda gerçekten ciddi bir içerik bulmak oldukça güç. Peki gerçekten YKS‘ye nasıl çalışabilirsiniz?

YKS 2022 ders çalışma programı çıkarırken kesinlikle dikkat etkeniz gereken ehemmiyetli mevzular var. Özellikle TYT ve AYT 2021 suallerinin ne kadar güç olduğunu düşünecek olursanız doğru teknikle, doğru çalışmanın oldukça ehemmiyetli olduğunu düşünmeniz gerekiyor. YKS çalışma programı yaratmak muhakkak miktarda karmaşık görünse de reelinde oldukça kolay. Nereden başlayacağınızı tanımlamak için sizlere takviyeci olmaktan mutluluk dinliyoruz.

YKS 2022 için en yararlı ders çalışma teknikleri

Hedef tanımlama Çalışma etrafı yaratma Yetersizlerini tespit etme Dış etraftan soyutlanma Kavramadığın noktaları anekdot alma Birden fazla kaynağa sahip olma Kendini mükâfatlandırma

YKS 2022 için hedef tanımlama

yks hedefleri

YKS 2022 için kendinize bir hedef koymanız oldukça ehemmiyetli. Özellikle YKS‘nin bir puan değil, sıralama imtihanı olduğunu netlikle unutmamalısınız. YKS 2022 için girmek istediğiniz üniversite ve kısım hedefini kesinlikle tanımlayın. Bu noktada duvarınıza kazanmak istediğiniz üniversite ve kısmı yazmak ya da üniversitenin mahsullerini almak sizi motive edecektir.

Tanımladığınız hedefi yakalatmak için sınama imtihan neticelerinizi takip etmek ve puanlarınızı buraya müteveccih çoğaldırmayı hedeflemek sizi oldukça motive edecektir. Hatta mektebin sosyal medya hesaplarını takip edip, içeriklerini kumpaslı gözlemlemek sizi bir adım daha öteye taşıyacaktır. YKS 2022 için hedeflerinizi tanımlamadıysanız şimdiden kesinlikle başlayın.

Çalışma etrafı yaratma

Çalışma Ortamı

Doğru çalışma etrafınızı yaratmanız oldukça ehemmiyetli. Hatta bu noktada şunu sarih vicdanlılıkla söyleyebiliriz ki; “doğru çalışma etrafı yaratmak, imtihanı kazanmanın en az %25’ini oluşturuyor.” Dikkat dağıtıcı tüm öğelerden kurtulun, ruhunuzu dinlendiren renkleri bir araya getirin. Dijital eğitim platformu kullanmıyorsanız telefonlarınızı ortadan kaldırın. Telefonunuzun tüm bildirimlerini kapatın ve çalışmaya odaklanın.

Dijital eğitim platformu kullanıyorsanız da bu noktada en büyük nasihatimiz yalnızca kullandığınız platformun bildirimleri sarih olsun. Kusur ile sosyal medya ya da rastgele bir iletileşme uygulamasından gelen bildirime bakarsanız tam dikkatinizi dağıtabilirsiniz. Bu sebeple de ideal etrafı tutmak için:

Sizi dinlendiren ve odaklanan renklerle döşenmiş bir masa kumpası kurun, Dikkat dağıtacak her şeyden kurtulun, Süreölçeriniz kesinlikle sarih kalsın, ne az ne çok çalışın, Hafif bir olağan müzik açabilirsiniz.

Yetersizlerini tespit etme

eksiklerini tespit et

YKS 2022 için noksan tespiti yapmak oldukça bedelli. Hangi mevzuyu öğrenip öğrenmediğinizi tespit etmek için YKS 2021 ya da YKS 2020 suallerini çözebilirsiniz. Bu noktada öğrenmediğiniz mevzuların listesini çıkararak yetersizlerinizle başbaşa kalabilirsiniz. Burada ehemmiyetli bir noktaya vurgu yapmakta fayda var! “Kendinize karşı dürüst olun!”. YKS mevzusunda sakın benlikli olmayın. YKS’de beceriksizleri tespit edip, kapatmak oldukça problemlidir.

Burada “ben bu mevzuyu öğrenmiyor muyum ya?” diye düşünerek ya da aslını öğreniyorum vs. derseniz kaybeden tarafta olursunuz. Kesinlikle TYT-AYT‘yi dağılarak çalışmanızı öneriyoruz.

Dış etraftan soyutlanma

Dış Ortamdan Soyutlanma

En büyük meselelerden biri de dış etraftan kendinizi soyutlama. Bu çok mucizevi bir mevzudur. Asosyalleşmeden, kendinizi soyutlama kavramı oldukça karanlık gelecektir. Şöyle düşünebilirsiniz, ders çalışma civarında sizi rahatsız edecek tüm etmenlerden soyutlanmanız gerekiyor. Motivasyonunuzu kazanmak istediğiniz kısım ya da mektebe doğru odaklarsanız, etraf etkenlerinden kolay biçimde kurtulabilirsiniz.

YKS 2022 için hazırlık yaparken, dış etraftan soyutlanmak sizi rahatsız etmeyecek aksine odak noktanızı çoğaldırmanıza neden olacak. Bu sebeple de ince düşünün ince tasarlayın.

Kavramadığın noktaları anekdot alma

Not Alma

YKS 2022 için çalışmaya başladığınızda özellikle TYT 2022‘yi tamamladıktan sonra kesinlikle AYT‘de kavramadığınız mevzuları anekdot alın. Noksan kaldığınız ve kavramadığınız mevzuların zaman tasarılamasını yapmak ve tekerrür üzerine çalışmaya başlamak gerçekten çok ehemmiyetli. Kavramadığınız mevzuların anekdotları yeni bir çalışma programı oluşturduğunuzda oldukça ehemmiyetli olacak.

YKS 2022 mevzularının tekerrür tekerrür üzerinden geçerken bu bahsettiğimiz anekdotlar sizin en kıymetli defineniz olacak. Özellikle kavramadığınız noktaları anekdot alırken, mevzuyu kapatma müddetinizi varsayım etkeniz çok ehemmiyetli keza zaman yönetimi sizler için çok kıymetli olacak.

Birden fazla kaynağa sahip olma

YKS 2022 için bir hayli kaynağa sahip olmanız çok ehemmiyetli. Özellikle tek bir kaynaktan çalışmak çoğu zaman sizi yanıltabilir. Türkiye’de en büyük problem kaynak içerik çıkaran hocaların “açıklama” yapmaları. Bu sebeple karşılaştırmalı kaynaklara gereksiniminiz olacak. Misal vermek gerekirse;

Biyoloji mevzu anlatım kitaplarınız varsa Kesinlikle değişik bir yayından en az 1 adet daha konutunuzda barındırın.

Youtube üzerinden ders çalışırken de öteki hocaların aynı mevzu anlatım videolarını elinizde bulundurmayı asla unutmayın.

Kendini mükâfatlandırma

kendini ödüllendir

YKS 2022‘ye hazırlanırken, yaşamdan soyutlanıp dünyanızı kapatmayın. Bu noktada kendinize özel “mükâfatlandırma” mekanizmasını kurmalısınız. Hedefinize her yanaştığınızda;

Beğendiğiniz diziden 1 kısım izlemek Hoş bir film seyretmek Dostlarınızla dışarı çıkmak Sinemaya gitmek Yeni bir video oyunu almak 2 saat kadar reyin arası vermek

ve bir hayli alternatifi kendiniz için tanımlayabilirsiniz. YKS 2022 hedefinizi tanımladığınız ve YKS ders çalışma programı hazırlamak sizi gerçekten motive edecektir. Bu noktada çalışmak size bir yük gibi değil aksine üniversitede yaşayacağınız hürlük için minik bir uğraş gibi gelmeli.

Yorumlarda sizlerde fikirlerinizi lütfen bizimle paylaşın. Başka bir yazımızda görüşmek üzere.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.