Yine, Yeniden: Boeing Starliner’ın 2. Test Sürüşü Ertelendi
82 okunma

Yine, Yeniden: Boeing Starliner’ın 2. Test Sürüşü Ertelendi

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:50
Yine, Yeniden: Boeing Starliner’ın 2. Test Sürüşü Ertelendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

NASA’nın Ticari Tayfa Programına katılımı için Boeing tarafından üretilen uzay vasıtayı Boeing Starliner’ın yakında asıllaşması tasarlanan test sürüşü yeniden ertelendi.

Uzay taşıtında karşılaşılan bazı teknik aksaklıklardan dolayı, test sürüşünün 2022’de asıllaşacağı duyuruldu.

Test uçuşu 2022’ye ertelendi

Boeing Starliner

NASA’nın açıklamasına göre Boeing’in Starliner uzay taşıtında oksitleyici yalıtım valfi meseleyi ile karşılaşıldı. Ajans, sualin çözülmesine müteveccih çalışmalar devam ettiği için ikinci test uçuşunun gelecek seneye kadar ertelediğini resmi olarak duyurdu. NASA’nın Ticari Tayfa Programının bir parçası olarak Beynelmilel Uzay İstasyonu’na ve Beynelmilel Uzay İstasyonu’ndan yolcu almak için planlanmış iki taşıttan biri Boeing’in Starliner’ı öbürü ise SpaceX’in Crew Dragon’u.

NASA, her iki işletmenin de öncelikle tayfasız bir test uçuşu başlatmasını ve daha sonra tayfalı bir test uçuşu yapmasını istedi. Starliner şimdiye kadar sadece bir tayfasız uçuş asıllaştırdı, ancak onda da Beynelmilel Uzay İstasyonu’na erişmeden evvel yazılım meseleleriyle karşılaşıldı. NASA’nın Ticari Tayfa Programı idareyicisi Steve Stitch, karşılaşılan sualin uzay taşıtında ulaşılması kolay olmayan bölgelerini etkileyen ve çok iyi bir mühendislik çalışması gerektiren karışık bir mevzu olduğunu belirtti. Yetkililer “Takım şu anda 2022’nin ilk yarısında teçhizat hazırlığı, roket manifestosu ve uzay istasyonu kullanılabilirliği bekleyen fırsatlar için çalışıyor” biçiminde açıklama yaptı.

Ayrıca NASA, bu haftanın başında yanaşan Starliner uçuşlarında görevli iki astronotu, SpaceX uçuşuna cettiğini duyurmuştu. Nicole Mann ve Josh Cassada isimli astronotlar 2022’nin güzünde asıllaşacak SpaceX’in beşinci insanlı görevinde yer alacaklar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.