Yargıtay’da “yapay zeka” dönemi
14 okunma

Yargıtay’da “yapay zeka” dönemi

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 11:05
Yargıtay’da “yapay zeka” dönemi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yargıtay Başkanlığı ile Sivas Barosu’nca, Sivas’ta ‘Cumhuriyetin 100’üncü Yılında Hukukun Aktüel Problemleri Sempozyumu’ düzenledi. Açılış konuşmasını yapan Yargıtay Lideri Akarca, Yargıtay’ın son yıllarda gerçekleştirdiği ıslahatların etik, şeffaflık ve isimli kalite üzerine inşa edildiğini belirtti.

“GEREKÇELİ KARAR YAZIM REHBERİ”

Yargıda karar birliğinin sağlamasında en tesirli aracın gerekçeli kararlar olduğunu belirten Akarca, şöyle devam etti:

– Kaliteli gerekçeli karar, kaliteli adalet demektir. Dengeli ve istikrarlı gerekçeli kararlar, uyuşmazlıkların nasıl çözüleceği konusunda somut ve ayrıntılı bir rehberlik sunarak, kanun önünde eşitliği sağlar ve yurt çapında içtihat birliğini güçlendirir, yargıya inancı arttırır. Ayrıyeten halkın yargıya duyduğu inancın bu formda artacağına ait olarak da bizde çok önemli bir karar oluşturmaktadır.

– Bu nedenle gerekçeli kararların kalitesinin yükseltilmesi için kapsamlı ve sistematik bir çalışma yürütülerek gerekçeli karar yazım rehberi geliştirilmiş ve uygulamaya sokulmuştur. Yargıtay’ın hizmetlerine ve bilhassa de kararlarına standartlar getirilmesi; kamunun inancını sarsan farklı içtihatlar çıkmasına mahzur olacağı üzere teknolojinin daha aktif formda kullanılmasına da imkan verecektir.

Yapay zeka tabanlı Yargıtay İçtihat Merkezi hakkında da bilgi veren Akarca, “Şu an emsal kararların bilgi tabanına yapay zeka dayanaklı olarak işlenmesine ait çalışmalar gerçek ortamda devam etmektedir. Yargıtay sunucuları üzerinden çalışan yapay zeka sisteminin eğitimi erken bir kademede olmasına karşın kararların özetlenmesi konusunda başarılı olmuştur. Yapay zeka kendi kendisine bilgiler yüklendikçe sistemi öğrenen ve bunu sahiden uygulayan bir sistem” diye konuştu. (DHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.