Yangın bölgelerinde günlerce mücadele veren orman işçileri kadro bekliyor
82 okunma

Yangın bölgelerinde günlerce mücadele veren orman işçileri kadro bekliyor

ABONE OL
Eylül 21, 2022 14:41
Yangın bölgelerinde günlerce mücadele veren orman işçileri kadro bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Han’ın Akhisar Mahallesi’nde çıkan ve kontrol altına alınarak söndürülen orman yangının meydana geldiği bölgeyi ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

YANGIN BÖLGESİNDE EKİPLERE TEŞEKKÜR ZİYARETİ

CHP’li Çakırözer, geçtiğimiz gün Eskişehir’in Han ilçesine bağlı Akhisar Mahallesi ile Afyonkarahisar İhsaniye ilçesi Kıyır Köyü arasında kalan ormanlık alanda çıkan ve 10 hektarlık ormanlık alanın zarar gördüğü bölgede incelemelerde bulundu. CHP’li Eskişehir Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı ile gerçekleştirdiği ziyaretlerde Çakırözer, Orman Bölge Müdürlüğü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, AFAD, jandarma ve AKUT ekiplerine yangının söndürülmesinde verdikleri mücadele için teşekkür etti.

Akhisar Mahalle Muhtarı Feridun Çınar ile mahalle halkına da geçmiş olsun dileklerini ileten Çakırözer, “Eskişehir’imizin Han ilçesi ve Afyon sınırındaki Akhisar ve Kıyır mahallelerinde çıkan orman yangını bölgesini ziyaret ettik. Orman işçilerimizin ve her kurumdan ekiplerin özverili mücadelesi sonrası yangın söndürüldü. Şimdi soğutma çalışmaları sürüyor. Orman emekçilerimiz, mühendisler, amirler bölgede üç gündür çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

“GEÇİCİ İŞÇİ AYIBINDAN ÜLKEMİZİ KURTARALIM”

Çakırözer, bölgede gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Eskişehir, Afyon ve Kütahya’dan bölgeye gelerek yangını söndüren geçici orman işçilerine kadro verilmesi çağrısında bulundu. Orman yangını bölgesinden işçilerle birlikte çağrıda bulunan Çakırözer, şunları söyledi:

“Türkiye’nin dört bir yanında orman işçilerimiz orman yangınlarının söndürülmesi için olağanüstü mücadele veriyorlar. Orman işçilerimiz kilometrelerce hortum çekiyor, zehirlenme riskiyle, ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalarak yangınların söndürülmesi için çalışıyorlar. Onlara yürekten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ama yetmez. Çünkü  orman yangınlarında görev alan orman emekçilerimizin büyük bir bölümü mevsimlik işçi. Eskiden 6 ay çalışıyorlardı, sonra 10 aya çıkardılar ama hala 12 ay çalışamıyorlar.

2 ay işsiz kalıyorlar, sonra tekrar alınıyorlar. Ortada büyük hak kayıpları oluyor. Bu kabul edilemez. Artık bu mevsimlik işçi ayıbından ülkemizin kurtulması lazım. İktidarı, muhalefetiyle yeni yasama döneminde artık bu işin çözülmesi lazım. Buradan Meclis’e de çağrıda bulunuyoruz kanun ya da düzenleme nasıl yapılacaksa mevsimlik işçilerimizi artık kadroya geçirelim. 12 ay çalışsınlar, 12 ay emeğinin karşılığını hakkıyla alsınlar. Hem orman işçilerimize hem de diğer kurumlarda geçici işçi statüsünde çalıştırılan tüm işçilerimize hak ettikleri kadroları vermeliyiz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.