DOLAR

27,1479

0.08%
EURO

29,0073

0.11%
ALTIN(gr)

1.680,48

0,38%
BİST 100

8039.18

0,38%
Yabancıya satılan konuttan 15 milyar dolarlık döviz girdisi sağlanacak
88 okunma

Yabancıya satılan konuttan 15 milyar dolarlık döviz girdisi sağlanacak

ABONE OL
Ekim 15, 2021 07:57
Yabancıya satılan konuttan 15 milyar dolarlık döviz girdisi sağlanacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de Eylül ayında yabancılara yapılan ev satışları ayında bir evvelki senenin aynı ayına göre yüzde 25,8 çoğalarak 6 bin 630 oldu. Toplam ev satışlarında yabancıya yapılan satış hisseyi ise yüzde 4,5 oldu. 2021’in ilk 9 ayında yabancılara 37 bin 479 adet ev satışı yapıldı. Sene sonuna kadar bu sayının 50 bine erişeceği düşünülüyor. Eylül ayı ev satış bilgileri, hem yerli hem de yabancı akdikeni için yeni rekorlar getirdi. Eylül ayında bir evvelki senenin aynı ayına göre yabancıya yapılan ev satışlarında aylık bazda rekor kırıldı.

15 milyar dolarlık döviz girdisi sağlanacak

Emlak sektörü temsilcileri, sene sonuna kadar kalan 3 aylık dilimde senelik olarak yabancıya satılacak evlerle yeni bir rekor elde edileceğini söylüyor. Öte yandan vasati olarak yabancıların 2,5 milyon TL ile 3 milyon TL vasati maliyetlerden ev aldığını belirten sektör temsilcileri, sene sonuna kadar olası olan 50 bin ev satışının asıllaşarak ülkeye takribî 15 milyar dolarlık bir döviz girdisinin sağlanacağını belirtiyor. Geçmiş senelere bakıldığında ise yabancı ev satışlarının çoğalış gösterdiği gözlemleniyor. Pandemi tesiriyle 2020’de yabancılara 40 bin 812 ev satılmışken, 2019 senesinde 45 bin 483 ev satılmıştı. 2021 senesinin ilk 9 ayında yabancılara 37 bin 479 adet ev satıldığı görülüyor. Kalan 3 aylık dilimde aylık vasati 3-4 bin satış reelleşmesi düşünülüyor.

Ortadoğu ülkelerinden evlere alaka çoğalıyor

Her geçen gün yabancıların Türkiye’ye yatırımı çoğalıyor. Özellikle Ortadoğu ülkelerinin daha fazla ev aldığı gözlemleniyor. Yemen, Mısır, Suriye, Irak ve İran gibi ülkelerden evlere arz daha yoğun asıllaşıyor. Bir evin bulunduğu yer, yeni ve daha önceki gidişatı maliyetini etkiliyor. Yabancıların daha çok sitede bulunan evleri seçim ettiği belirtiliyor.

“Yıl sonunda yabancıya satılan ev adetinin de çoğalacağını düşünüyorum”

Emlak danışmanı Onur Karaca, yabancı yatırımcının evlere arzının yoğun olduğunu söyleyerek, “Evvelki senelere göre bu sene yabancılara ev satışı daha fazla hakikatleşti. Yıl sonuna kadar arzın daha da devam edeceğini düşünüyorum. Aynı zamanda yıl sonunda yabancıya satılan ev adedinin de çoğalacağını düşünüyorum” dedi.

“Yabancıya İstanbul, İzmir, Ankara’dan ev satışı asıllaşıyor”

Yemen, Mısır, Suriye, Irak, İran gibi ülkelerden evlere yoğun arz olduğunu söyleyen Karaca, “Türkiye’den yabancı yatırımcıya daha çok İstanbul, İzmir, Ankara’dan ev satışı asıllaşıyor. İstanbul’da ilçe bazında bakıldığı zaman en çok yabancıya satılan evler Başakşehir, Beylikdüzü, Esenyurt ve Ispartakule’nin Avcılar ilçesine bağlı bölgesinde satıldığını söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Daha Önceki ve yeni sitelerdeki ev maliyetlerinin değişkenlik gösterdiğini vurgulayan Karaca, “Yabancıların daha yoğun ev aldığı bölgelerden olan Ispartakule’de 1+1 daireler 800 bin lira etrafındayken, 2+1 daireler ise 1 milyon 200 bin liradan satılıyor. 3+1 daireler 2 milyon lira, 4+1 daireler ise 3 milyon TL etrafında bulunuyor. Yabancı yatırımcılar genel olarak site bölgelerini seçim ediyorlar.

Sitede bulunan dairelere arz daha fazla oluyor. Özellikle Başakşehir ve bölgesindeki sitelerde daha çok ev satışı asıllaşıyor. Yabancı yatırımcılar vasati olarak 2,5 milyon TL ile 3 milyon TL etrafındaki evleri seçim ediyorlar. 2021’in sonuna kadar yabancıya 50 bin ev satılması kastediliyor. Bu da 15 milyar dolar kıymetinde bir döviz girdisinin ülkemize gireceği anlamına geliyor. Önümüzdeki yarıyılda bu satışların daha da çoğalacağını düşünüyorum” açıklamalarında bulundu.

Muhammed Fırat Aksoy

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.