DOLAR

22,8266

4.88%
EURO

24,4488

5.54%
ALTIN(gr)

1.441,26

5,90%
BİST 100

5388.8

5,90%
Yabancı ekonomistlerden seçim yorumu: Politikada değişiklik ihtimali izleniyor
16 okunma

Yabancı ekonomistlerden seçim yorumu: Politikada değişiklik ihtimali izleniyor

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 11:53
Yabancı ekonomistlerden seçim yorumu: Politikada değişiklik ihtimali izleniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Piyasa aktörleri, pazar günkü cumhurbaşkanlığı ikinci çeşit seçimlerine odaklandı. Seçim sonrası Türk lirasında en son bir düşüş olacağına dair beklenti arttı. Pay senetleri ve tahviller düştü.

ABD’li finans ajansı Bloomberg’de yer alan seçim ve iktisat tahliline nazaran; piyasalar, döviz kurunun sıkı denetimine ve enflasyona karşın büyümeyi desteklemek için faiz indirimlerine dayanan alışılmadık iktisat modelinde değişiklik mümkünlüğünü kıymetlendiriyor.

Bu müddet içinde hükümet, lirayı desteklemek için çeşitli müdahalelerde bulundu ve bu durum Türkiye’nin net rezervlerinin 21 yıl sonra birinci defa sıfırın altına düşmesine neden oldu.

Haberde Türkiye’deki finansal piyasaların geleceğine ait uzman görüşlerine de yer verildi. Piyasa uzmanlarının yorumları şöyle oldu:

ERDOĞAN’IN KAZANDIĞI SENARYO FİYATLANIYOR

İngiltere’nin en büyük varlık yöneticisi Kanunî & General Investment Management’ın gelişen piyasalar ünitesi lideri Uday Patnaik, “Beklenti Erdoğan’ın kazanacağı istikametinde, bu yüzden piyasada bunun fiyatlandığını düşünüyorum” dedi.

Patnaik, “Sorun, onun alışılmışın dışında para siyasetinde rastgele bir değişiklik olup olmadığıdır” diye ekledi.

‘POLİTİKA DEĞİŞİKLİĞİ ŞART’

Londra merkezli Tellimer’in kıdemli ekonomisti Patrick Curran, “Ortodoks bir siyaset değişikliği olmadan lirayı ve kredileri desteklemek için alınan bu tedbirlerin hudutlu bir alanı kaldı” dedi.

Tellimer, “Yabancı yatırımı çekmek ve cari açığı azaltmak için keskin faiz artırımları ve lira devalüasyonu olmazsa, kağıttan mesken sonunda çökecek” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE’NİN AZ BİR MÜDAHALE ALANI KALDI

Lahey merkezli Neuberger Berman’ın yöneticisi Kaan Nazlı ise rezervler azalırken, Türkiye’nin müdahalelere devam etmek için çok fazla olmasa da biraz daha alana sahip olduğunu söyledi.

Nazlı, bankalar ve öbür merkez bankaları ile olan takas (SWAP) çizgileri da dahil olmak üzere, Türkiye’nin 23 ila 25 milyar dolar ortasında harcanabilir nakde erişebileceğini belirtti.

Bloomberg Economics’in bir iddiasına nazaran yetkililer lirayı desteklemek için 16 ay boyunca döviz piyasalarında 177 milyar dolar harcadı. Bu nedenle döviz piyasasını desteklemek için az bir alan kaldığı düşünülüyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.