Uzay Yarışı Devam Ediyor: Çin 6 Aylık En Uzun İnsanlı Uzay Görevini Dün Gece Başlattı
86 okunma

Uzay Yarışı Devam Ediyor: Çin 6 Aylık En Uzun İnsanlı Uzay Görevini Dün Gece Başlattı

ABONE OL
Ekim 16, 2021 08:18
Uzay Yarışı Devam Ediyor: Çin 6 Aylık En Uzun İnsanlı Uzay Görevini Dün Gece Başlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

20. asırdaki Soğuk Savaş yarıyılının tetiklediği rekabetin de bir neticeyi ve büyümesi olarak Çin, bu ve sonraki asırlarda uzay yarışında bayrağı taşıyarak lider olmak istiyor. Son senelerde uzayın bulgusunda iddialı adımlar atan Çin, ürettiği uydu, roket, mekik, keşif taşıtları ve değişik teçhizatlar ile kendine yeterli uzay programı geliştirme mevzusunda ciddi mesafe kaydetti ve insanlı uzay seferlerinde Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’nın yanında üçüncü efor olarak konumunu pekiştirdi.

Ay keşif misyonu, Mars keşif misyonu, uzay istasyonları, uydu altyapıları gibi ehemmiyetli çalışmaların yanı gizeme Çin, insanlı uzay görevleriyle de öne çıkıyor. Ülke, büyüyen uzay programı kapsamında 6 ay sürecek olan ve en uzun insanlı uzay misyonu olarak kayıtlara geçecek misyon için 3 taykonotu taşıyan Şencou-13 uzay mekiğini dün gece uzaya gönderdi. Uzay mekiği, Long March-2F roketi tarafından yerel saatle 00.23’te fırlatıldı.

Rekor bir zaman

Çin Uzay

Taykonot takımı, uzay programı için 6 aylık rekor zaman süresince yörüngede, uzay istasyonunda misyonlarını yerine getirecek. Takım içerisinde; 2008’te Şıncou-7 vazifesinde Çin ismine ilk uzay yürüyüşünü asıllaştıran ve uzay seferi kahramanı unvanı verilen, bu seferin komutanlığını üstlenecek olan 55 yaşındaki Cai Cigang, misyondaki tek kadın taykonot 41 yaşındaki Vang Yaping ve ilk uzay yolculuğunu asıllaştıran 41 yaşındaki Yı Guangfu bulunuyor. Vang Yaping, 2013 senesinde hakikatleştirilen ve uzay istasyonunun ilk prototipi kalitesinde olan Tiengong-1 modülüne demirleyen Şıncou-10 seferine katılarak, 2012 senesindeki Şıncou-9 vazifesinde yer alan Liu Yang’tan sonra uzaya çıkan ikinci Çinli kadın olmuştu.

Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri, Çin’in uzay araştırmaları alanında iş birliğini menetmiş ve Beynelmilel Uzay İstasyonu ISS programına katılımını yasaklamıştı. Çin bu nedenle, 2022 senesine kadar kendi uzay istasyonunu kurmak istiyor. İstasyonun 2022’de bitirilebilmesi için 4 insanlı sefer ve dört kargo seferi yapılması tasarlanıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.