Uludağ’ın eteklerinde servet buldular… Derelerden 6 yıl içinde 500 gram altın topladı
65 okunma

Uludağ’ın eteklerinde servet buldular… Derelerden 6 yıl içinde 500 gram altın topladı

ABONE OL
Ekim 13, 2021 23:01
Uludağ’ın eteklerinde servet buldular… Derelerden 6 yıl içinde 500 gram altın topladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bursa’da altın avcıları Uludağ’dan akan akarsularda toprakları eleyip natürel altını bulup servet kazanıyor  

Tabiatta oldukça fazla olan ve Uludağ’da daha önceki maden yataklarından kopup gelen barbar altını arayan meraklıları ırmakların getirdiği su kenarlarındaki toprakları eleyerek gram gram altın topluyor. Bursa’da da tabiattan barbar olarak altın toplayan bu işin meraklısı çok rakamda birey bulunuyor. Bu işi yapan meraklılar geçmiş deneyimlerine sabrederek akarsularda altının nerelerden çıkacağını varsayım edip; akarsu kenarlarındaki toprakları makine desteğiyle eliyor. Günlük 1 ton 500 kilo toprak eleyen altın avcıları gram gram altın bulup hatırı sayılır hasılat elde ediyor. Firari olarak define kazarak altın arayanlara oranla ırmaklardan altın toplamanın legal olduğunu belirten meraklılar; Türkiye’de bu işi yapan on binlerce bireyin bulunduğunu belirtiyor.

6 yıldır akarsularda natürel altın aradığını ifade eden Emre Aydın, “Altın avcısıyım Bu işe 6 sene evvel hobi olarak başladım. Bu altın tabiatta her yerde bulunuyor. Bu yalnızca aramasını ve yerini öğreneceksin. Biz 6 senelik deneyimimizle nerelerden çıktığını tespit edebiliyoruz. Bu iş için makine aldık. Bu makine sayesinde günde 1 ton 500 kilo toprağı eleyebiliyoruz. Bu işi hobi olarak devam ettiriyoruz. Ben başka bir işte çalışıyorum hafta sonları 2 gün tatilim var, onu da altın arayarak değerlendiriyorum. Kaynağına denk geldiğimizde günde 15 gram altın bulduğumuz oldu. 6 sene içinde 500 gram altın topladım” dedi.

Altın bulmada işleri basitleştiren toprak üzüntüye makine üreticisi Erhan Cem Öztürk, “Biz altın arayanların işini basitleştiriyoruz. Makine imalatı yapıyoruz. Bu makine sayesinde de insanlar çok daha rahat biçimde çalışabiliyor. Altın tabiatta barbar olarak var. Herkes el yordamıyla çıkartıyor. Bizim makine bu işi basitleştiriyor. Bize sorulan çok fazla sual var. Bu işin kanuni olup olmadığını soruyorlar. Maden arama ruhsatlı alanlarda altın aramak mevzuata ters, onun dışında tabiattaki tam akarsularda  altın aramanın bir mahzuru yok. Dünya üzerinde altınının büyük oranı bu biçimde barbar olarak tabiatta bulunuyor. Barbar altın madenlerdekinden çok daha fazla” biçiminde konuştu.En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.