Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’ndan Sıfır Karbon Hedefi Açıklaması
75 okunma

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’ndan Sıfır Karbon Hedefi Açıklaması

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:52
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’ndan Sıfır Karbon Hedefi Açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı tarafından İstanbul Atatürk Havalimanı’nda tertip edilen ‘12. Eriştirme ve Haberleşme Şurası’nda erişim ve haberleşmeye dair imkânlar ele alındı, bu imkânların kesiştiği bir yol haritası çizildi. Faallikte en çok öne çıkarılan mevzulardan biri ise kullanılabilecek ‘etrafçı teknolojiler’ oldu.

55 ülkeden katılım asıllaştırılan şurada geleceğin haberleşme ve erişim taşıtlarından bahsedildi. Vurgulanan nokta ise bu taşıt ve sistemlerin “hem etrafçı hem de yerli ve ulusal olması gerektiği” oldu.

Havacılıkta hedef 0 karbon

ulaştırma ve haberleşme şurası

55 ülkeden 13 bakan, 105 işletme ve izleyiciyle beraber toplamda 20 bin şahsın katılım gösterdiği 12. Eriştirme ve Haberleşme Şurası; ana seansta 46, sektör buluşmalarında 15, Transporttech Salonu’nda ise 12 konuşmacının dayanağıyla hakikatleşti. Bu konuşmacılardan biri olan Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, 5 sektör için 474 hedefin tanımlandığını duyurdu.

Türkiye’nin geçtiğimiz günlerde Paris İklim Anlaşması’nı kabul ettiğini andırdıran bakan, ön tasarıda olacak yatırımların yerli ve ulusal olmanın yanında etraf arkadaşı da olacağını belirtti. Karaismailoğlu’nun mevzu hakkındaki açıklamaları şu biçimde oldu: Yeşil liman sertifikası gündemimizde yer alıyor. Havacılıkta da sıfır karbona erişmeyi hedefliyoruz. Kara yollarında da karbon salınımını eksiltmek de önceliklerimiz arasında.

COVID-19 pandemisiyle beraber dünyada değişik sektörlerin salgından nasıl etkilendiğini araştırdıklarını belirten Bakan Karaismailoğlu, erişim taktiklerinin ve küresel tedarik zincirinin yeni standartlarının faallikte boylu süresince tartışıldığını ifade etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.