Ücretsiz Tablet ve Bilgisayar Dağıtan ABD’nin Öğrencileri İzlediği Ortaya Çıktı
85 okunma

Ücretsiz Tablet ve Bilgisayar Dağıtan ABD’nin Öğrencileri İzlediği Ortaya Çıktı

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:33
Ücretsiz Tablet ve Bilgisayar Dağıtan ABD’nin Öğrencileri İzlediği Ortaya Çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bildiğiniz üzere COVID-19 pandemisinden sonra dünya çapında talebelerin sıhhatini gözetmek ismine uzaktan eğitim modeline geçildi. Amerika Birleşik Devletlerinde uzaktan eğitime dahil olan ülkelerden biriydi ve bu süreç içerisinde yüz binlerce talebeye gidişatları olmadığı mazeretiyle laptop ve tablet gibi aygıtlar dağıtıldı. 

Demokrasi ve Teknoloji Merkezi’nin CDT yakın zamanda yaptığı bir araştırma, Amerika Birleşik Devletlerinin bir yandan talebelere takviye ederken bir yandan da özel yaşamlarını hakimiyet ettiğini ortaya koydu. Yapılan açıklamalara göre Amerika Birleşik Devletlerinin dağıttığı aygıtlar üzerinden talebelerini takip etmesinin arkasındaki neden, talebelerin mental sıhhatlerinin yerinde olduğundan emin olmak ve intihara eğilimli talebeleri tespit ederek onlara takviyeci olmak.

Talebeler, aygıtlar aracılığıyla izlendiklerini biliyorlardı

uzaktan eğitim

Bu himaye sistemi, mekteplere on binlerce dolara mülk olan Bark, Gnosis IQ, Gaggle ve Lightspeed gibi programlar aracılığıyla yükleniyor. Himaye yazılımı olarak nitelendirilen bu platformun emeli şiddete veya intihara meyli olan, uyuşturucu kullanan, yeme bozukluklarına sahip olan ve pornografi bağımlısı talebeleri tespit edip onlara takviyeci olabilmek için kullanılıyor.

İşin acayip tarafı, bir hayli talebe ve hoca dağıtılan aygıtlar tarafını izlendiklerini öğreniyorlardı ve bazı talebelerin verdiği bilgilere göre bir talebenin gidişatı makine almaya ne kadar yetmiyorsa ya da o aygıta ne kadar bağımlı hale geldiyse “o kadar fazla” izleniyordu. 

uzaktan eğitim tablet

Bir mektep idareyicisi, CDT’nin yapmış olduğu araştırmada şu ifadeleri kullandı; “Dışarıda intihar veya kendine hasar verme gibi şeylere eğilimli talebelerin olduğunu öğreniyorduk. Bu platform aynı zamanda öbürlerine karşı zorbalık yapan talebeleri de tespit etmemize yarıyor. Şayet tek bir talebeyi dahi intihar etmekten kurtarabilirsem, bu platforma ödediğimiz her kuruşun dokunacağına inanıyorum.”

Amerika Birleşik Devletlerinde yer alan mekteplerin böyle bir sisteme sahip olması bir yandan talebelerin bereketine gözükse de bir yandan da onların özel yaşamlarını ihlal ettiği mazeretiyle büyük tenkit aldı. The Guardian’dan Jessa Crispin, talebelerin tıpkı tam insanlar gibi aynı mahremiyeti hak ettiklerini belirtirken, bir çocuğu bu cins hadiselerden gözetmenin en iyi yolunun yanında tehlikesiz sezdiği bir aileyle beraber olduğundan emin olmak olduğunu dile getirdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.