Twitch Bir Kez Daha Hacklendi: Arka Plan Resimleri, Jeff Bezos’un Fotoğrafıyla Değiştirildi
70 okunma

Twitch Bir Kez Daha Hacklendi: Arka Plan Resimleri, Jeff Bezos’un Fotoğrafıyla Değiştirildi

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:50
Twitch Bir Kez Daha Hacklendi: Arka Plan Resimleri, Jeff Bezos’un Fotoğrafıyla Değiştirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amazon’un sahibi olduğu dünyanın en popüler yayın platformu Twitch geçtiğimiz günlerde hacklenmiş; en çok kazananların ve kaynak kodlarının da dahil olduğu 125 GB’lık devasa bir bilgi sızıntısı hakikatleşmişti. Atağı yapan şahsın kimliği gizemini gözetmeye devam ededursun, Twitch de hala daha tesirleri devam eden hamlenin ardından derlenmeye çalışıyor. 

Twitch için makûs değil, çok makûs geçen haftada bilgisayar korsanları son olarak bir sürü arka tasarı fotoğrafını Jeff Bezos’un resimleriyle değiştirdi. 

Hamlenin tesiri hala daha sürüyor

Twitch bir kez daha hacklendi

The Verge’nam bildirdiği habere göre Amazon’un kurucusu ve daha önceki CEO’su Bezos’un resimleri; GTA VMinecraft ve Dota 2 gibi oyunların dizin listelerinde göründü. Resimlerde Bezos’un, Twitch sohbetlerinde oldukça popüler olan “PogChamp” emote suratını yaptığı dikkat çekti. 

Donakaltıcı olan şey ise, aynı görüntünün Twitch’e saldıran bilgisayar korsanının yolladığı iddia edilen bir 4chan gönderisinde de ortaya çıkmış oluşu. Ancak mevzubahisi 4chan olduğunda gördüğünüz her şeyi ciddiye almak pek de usluca olmayacaktır.  

Ne olmuştu?

Twitch bir kez daha hacklendi

Bu farklılığın, Amazon’un sahibi olduğu yayın platformuna yapılan ve neticesinde 125 GB’den fazla bilgi ve platformun kaynak kodunun sızdırıldığı güvenlik ihlaliyle bir ilgisinin olup olmadığı ise henüz bilinmeyen

Twitch’te yayın yapan en ünlü yayıncılardan kimilerine yapılan üç senelik ödeme bilgileri de sızdırılanlar arasındaydı. Sızdırılan ödeme bilgileri; platformdaki içerik üreticilerinin arasındaki devasa hasılat eşitsizliğini vurgular kalitedeydi. 

Tam bunların arka tasarısında ise suratlarca Twitch yayıncısı, firmanın şiddet ve makûsa kullanıma karşı cılız bir tavır sergilediğine dikkat toplayarak nefret hücumlarını protesto etmek emeliyle ağustos ayında siteden çıkış yapmıştı. Yakın zamanda Facebook’un başına gelenleri de düşündüğümüzde bu haftanın sosyal medya platformları için oldukça ağır geçtiğini söylemek iabetli olacaktır diye düşünüyoruz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.