Türkiye’den yeni karar! Randevusunu hastaya 48 saatte vize verilecek
58 okunma

Türkiye’den yeni karar! Randevusunu hastaya 48 saatte vize verilecek

ABONE OL
Ekim 16, 2021 09:26
Türkiye’den yeni karar! Randevusunu hastaya 48 saatte vize verilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık turizminin geliştirilmesi emeliyle yurt dışından gelecek hastalara vize basitliği sağlanması için Hizmet İhracatçıları Birliğine HİB yetki verildi.

Ticaret ve Dışişleri bakanlıkları arasında uluslararası hastaların sağlık vizesinin müracaat kabulü aşamasında HİB’in yetkilendirilmesine dair “Sağlık Vizesi İş Birliği Protokolü”, Ticaret Bakanlığında tertip edilen merasimle imza atıldı.

Merasimde konuşan, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, sağlık vizelerinin Türkiye’de rehabilitasyon görmek isteyen hastalara süratli biçimde verilmesinin ehemmiyet taşıdığına işaret ederek, “Bu kavrayışla ‘S tipi’ denilen modeli Irak ve Libya özelinde yaşama geçirmiştik. Bu modelin dünyadaki fırsatları Türkiye’ye kazandırmada yeterli olmadığını gördük. Şimdi bu modeli HİB çatısı altında tam dünyaya teşmil edecek biçimde adım atıyoruz. Dünyada bir hasta HİB üzerinden bizlere randevusunu gösterdiği anda en geç 48 saatte refakatçileriyle beraber vizesini alarak ülkemize gelmiş olacak. Sağlık turizminden ülkemizin aldığı hisseyi artırmak vaziyetindeyiz. Sağlık turizmi pastasından alınacak her hisse, ülkemizin hanesine kazanç olarak kaydolunacaktır” ifadelerini kaydoldu.

HEDEF 3 MİLYAR DOLAR

Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu ise, Türkiye’nin kendi hastaları yanında, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan gelen sağlık turizmi hastalarını da misafir ettiğine işaret ederek, “Son 10 senede 1 milyona erişen hasta sayımızı çok daha ileriye taşımayı, şu anda ölçülen 1 milyar doları aşan döviz girdisini çok daha yukarıyalar taşımayı, 2023’e kadar 3 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Türk Hava Yolları 24 SAATTE ARAŞTIRACAK

Türk Hava Yolları İdare Heyeti Başkanı İlker Aycı da törenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayarak, “Bizler, bize gelen vize arzlarını 24 saat içinde araştırıp Dışişleri Bakanlığımıza ileteceğiz. Bakanlık da 24 saat içinde neticelendireceği için 48 saat içinde sağlık kuruluşundan randevusunu gösteren sağlık turistinin incelemesi bitirilecek, dokümanlarına bakılacak, dijital etraflarda yapılan analizler sayesinde bu daha da süratlendirilecek. İnsanlar çok süratli biçimde ülkeye gelebilecekler” bilgisini paylaştı.

 En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.