Türkiye’deki Aşı Karşıtlarının da Seslerini Yükseltecek Karar: Teksas’ta ‘Aşı Zorunluluğu’ Kaldırıldı
67 okunma

Türkiye’deki Aşı Karşıtlarının da Seslerini Yükseltecek Karar: Teksas’ta ‘Aşı Zorunluluğu’ Kaldırıldı

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:36
Türkiye’deki Aşı Karşıtlarının da Seslerini Yükseltecek Karar: Teksas’ta ‘Aşı Zorunluluğu’ Kaldırıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya genelinde tesirini sürdürmeye devam eden koronavirüs salgını ile alakalı dikkat toplayan bir vaka yaşandı. Amerika Birleşik Devletlerinin Teksas eyaletinde, firmaların çalışanları ya da alıcıları için aşı gerekliliği uygulaması menedildi. Bu kararla; Teksas’ta insanların aşı vurulup vurulmayacaklarına sadece kendilerinin karar verecek olmalarına hükmedilmiş oldu. Başka Bir Deyişle kimse, insanların aşı olup olmama seçimlerine müdahale edemeyecek.

Teksas Valiliği’nin kararnamesi ile başlayan yeni yarıyılla alakalı açıklamalarda bulunan Teksas Valisi Greg Abbott, “Teksas’ta hiçbir müessese, aşı olmaya dini, tıbbi veya evvelden COVID-19 geçirmiş olması gibi rastgele bir sebeple karşı çıkan çalışanı ya da alıcısını COVID-19 aşısı olmaya mecburi vazgeçemez.” ifadelerini kullandı.

Teşvik var, ısrar yok

COVID-19

Greg Abbott, aşı olduktan sonra koronavirüse tutulan insanlardan sadece bir tanesi. Bu surattan insanların üzerine fazla gidilmemesi gerektiğini düşünen Abbott, Teksaslıların aşı olmaları için teşvik edilmeye devam edeceklerini ifade ediyor. Ancak bu sürecin zamana vazgeçilmesi gerektiğinden bahseden Vali Abbott, kimseye de zorlama olmayacağını ifade ediyor.

Salgın ve aşı demişken süreçle alakalı ehemmiyetli bir büyüme yaşandığını belirtelim. İlaç firmayı Merck‘in geliştirdiği COVID-19 ilacı, dün haysiyetiyle Amerika Birleşik Devletleri Yiyecek ve İlaç Dairesi’ne FDA sunuldu. Uzmanların yapacakları analizler neticesinde bu ilaca acil kullanım onayı verilirse; salgınla çabada tertemiz bir sayfa açılabilir. Zira mevzubahisi ilaç, dünyanın ilk onaylı COVID-19 ilacı olarak tarihte geçecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.