Türkiye’de Annelerin Ne Kadar Sık Oyun Oynadıkları Açıklandı
70 okunma

Türkiye’de Annelerin Ne Kadar Sık Oyun Oynadıkları Açıklandı

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:41
Türkiye’de Annelerin Ne Kadar Sık Oyun Oynadıkları Açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Reyin oynayan bireyleri genel olarak genç erkekler olarak düşünürüz. Son zamanlarda zaferleriyle isimlerini duyuran kadın esporcular ise bu önyargıyı tamamen ortadan kaldırdılar. Peki ya anneler? Kendi işiyidi, çocuktu, konut işleriydi derken annelerin pek reyin oynamadıklarını düşünebilirsiniz ancak Mobidictum tarafından yapılan ankete göre annelerin büyük bir kısmı hakikat birer oyunsever.

Ankete göre uslu telefonlarında mobil reyin oynayan annelerin rakamı bir hayli yüksek. Bu kesimin büyük bir kısmı 50 yaş altı genç ve ufak çocuğu olan annelerden oluşuyor. Mobil reyin oynama sebepleri ise çoğu zaman gevşemek ve eğlenmek. Başka Bir Deyişle reyin oynamak bir nevi terapi görevi görüyor diyebiliriz. Gelin anket neticelerine azıcık daha yakından bakalım ve gamer annelerin reyin oynama alışkanlıklarını görelim. Katılımcılar, birden fazla alternatif seçim edebilmişlerdir. 

Annelerin büyük bir kısmı uslu telefonlarında reyin oynamayı seçim ediyorlar:

anne, akıllı telefon

Mobidictum tarafından yapılan ankete katılan annelerin %87.1’i uslu telefonları üzerinden mobil reyin oynadıklarını söylediler. Bu annelerin %51.8’i öğle aralarında ya da molalarda reyin oynadıklarını, %41.9’u televizyon izlerken reyin oynadıklarını ve %41.5’i ise yatmadan evvel reyin oynadıklarını söylediler. 

Bilgisayardan reyin oynayan annelerin oranı %63.9, konsoldan reyin oynayan annelerin oranı %54.2, tabletten reyin oynayan annelerin oranı %54.2 ve taşınabilir reyin konsollarından reyin oynayan annelerin oranı %54.2 olarak görülüyor. 

Uslu telefondan reyin oynayan annelerin %44.9’u günde bir hayli kere, %31.4’ü her gün, %7.1’i haftada bir, %3.7’si ise günde birden çok kere oynadıklarını söylediler. Tablet, konsol ve bilgisayarda reyin oynayan anneler ise günde bir hayli kere olmasa da her gün reyin oynadıklarını söylediler. 

Genç anneler mobil reyin seçim ediyorlar:

anne, akıllı telefon

Ankete katılan ve uslu telefonlarından mobil reyin oynadıklarını söyleyen annelerin %34.9’u 25 – 34 yaş arasında, %32.2’si ise 35 – 44 yaş arasında. Bu annelerin %53.3’ü iki çocukları olduğunu ve yeniden %53.3’ü çocuklarının 6 – 11 yaş arasında olduğunu söylediler. Başka Bir Deyişle genç ve ufak çocuğu olan anneler arasında uslu telefonlardan mobil reyin oynamak revaçta diyebiliriz.

%87.1’i temsil eden mobil oyunsever annelerin %25.8’i tek seansta 30 – 60 dakika reyin oynadıklarını söylediler. Bu annelerin %20.9’u ise tek seansta 1 – 2 saat mobil reyin oynuyorlar.

Reyin oynamak anneleri mutlu ediyor:

anne, akıllı telefon

Ankete katılan ve reyin oynadığını söyleyen annelerin %65.5’i eğlenmek için mobil reyin oynadıklarını, %54.4’ü gevşemek için mobil reyin oynadıklarını, %40.6’sı ise ruh hallerini iyileştirmek için mobil reyin oynadıklarını söylediler.

Reyin oynayan annelerin %44.1’i mobil reyin oynarken rahat sezdiklerini, %28.9’u ise mobil reyin oynarken mutlu sezdirdiklerini söylediler. Ankete katılan ve reyin oynayan annelerin bu cins pozitif hislere kapılması mobil oyunların insanları mutlu ettiğini net bir biçimde gösteriyor. 

Tüm bu neticeler ne anlama geliyor?

anne, akıllı telefon

Mobidictum tarafından yapılan anketin gösterdiği ilk netice, reyin dünyasında hedef kitle olarak kabul edilmeyen annelerin reelinde bütün de mobil reyin dünyasının kalbini oluşturduklarıdır. Bu neticeler, ilerleyen günlerde reyin dünyasının anne odaklı çalışmalar yapmasının da önünü açabilir.

Reyin oynadığını söyleyen annelerin genç ve ufak çocuklara sahip olması ise yeni kuşak çocukların annelerinden reyin oynamamaları mevzusunda baskı görmeyecekleri umudunu yeşertiyor. Bu annelerin çocuklarının ileride galibiyetli esporcular olmamaları için hiçbir neden yok.

Reyin oynamak için en çok uslu telefonların seçim ediliyor olması, mobil reyin dünyasının galibiyetini gösteriyor. Aynı zamanda annelerin büyük bir kısmının gevşemek, eğlenmek ve iyi sezmek için reyin oynaması, mobil oyunların oyuncular için bir nevi terapi görevi yaptığını da gözler önüne seriyor. 

Anket sadece annelerin reyin alışkanlıklarını inceliyor. Dışarı çıkma sıklıkları, sosyal etkinlikleri, ruh halleri gibi değişik ayrıntılar araştırılmadığı için reyin oynadığını söyleyen annelerin yalnızlıktan ve kasvetten mi yoksa şahsi bir meraktan mı reyin oynadıklarını öğrenemiyoruz.

Mobidictum tarafından yapılan anket neticelerine göre annelerin ne kadar sıklıkla reyin oynadıklarını gördük ve bu neticeler üzerinden genel bir değerlendirme yaptık. Şayet bir anneyseniz reyin oynama alışkanlığınızı yorumlarda anlatabilirsiniz. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.