Türkiye Üzerinden Kaçması Olay Olmuştu: Nissan Eski CEO’su Japonya’dan Neden ve Nasıl Kaçtığını Anlattı
89 okunma

Türkiye Üzerinden Kaçması Olay Olmuştu: Nissan Eski CEO’su Japonya’dan Neden ve Nasıl Kaçtığını Anlattı

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:26
Türkiye Üzerinden Kaçması Olay Olmuştu: Nissan Eski CEO’su Japonya’dan Neden ve Nasıl Kaçtığını Anlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Japonya merkezli otomotiv devi Nissan, geçtiğimiz senelerde esrarengiz bir hadiseyle haberlere manşet olmuştu. Bir yarıyıl işletmenin CEO’luk görevini yürütmekte olan Carlos Ghosn, konut mapusunda yakalandığı Japonya’dan kaçmaya karar vermiş, bu işi de Türkiye üzerinden asıllaştırmıştı. Japonya’dan özel bir jet ile evvel Türkiye’ye gelen daha önceki CEO, buradan da daha evvelden Reza Zarrab’a ait olan ancak o yarıyıllarda TMSF’nin elinde yakalanan uçakla Lübnan’a gitmişti. Ghosn, kaçış sürecini bir paketin içerisinde hakikatleştirmiş, bu da büyük yankı uyandırmıştı.

Aradan seneler geçse de bu hadise unutulmadı. Hatta Carlos Ghosn, Japonya’da kamu yayıncısı NHK’ya bir ziyaret verdi. Bu görüşmede neden kaçtığını ve şimdilerde ne yaptığını anlatan Nissan daha önceki CEO’su, çok mutlu olduğunu söyledi. Carlos Ghosn, kendisine de ailesine de Japonya’da kasvet sürükletildiği için böyle bir karar verdiğini açıkladı.

“Japonya’da kendimi savunamayacağımı kavradım”

Carlos Ghosn

Carlos Ghosn, verdiği görüşmede Japonya’da kendini korunamayacağını kavradığını belirterek kaçış kararı aldığını belirtti. “Yüzde 99,4 karar giyme oranı bulunan bir ülkede kendimi korunamayacağımı anladım.” diyen daha önceki idareyici, tek çözümün kaçış olduğuna karar vererek böyle bir işe kalkıştığını ifade etti. Ghosn’a göre kaçış macerasının en kritik kısımları, bir kutu içerisinde taşınması ve Japonya’dan ufalayacağını bilmesiymiş. İçinde bulunduğu paketin x-ray aygıtına girmemesiyle alakalı da konuşan Carlos Ghosn, bu gidişatı talih olarak nitelendirdi.

“Mutlu ve meşgulüm, hoşlandığım işi yaprak yaşamımı sürdürüyorum. Gönüllü olarak üniversitede iş taktikleri dersleri veriyor, kitap yazıyorum. Lübnanlı olmaktan onur dinliyorum, ulusum da beni destekliyor.” diyen daha önceki Nissan CEO’su, şimdiki halinden aşırısıyla memnun görünüyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.