Trafikteki bıçaklı kavga! Üst sınırdan ceza yedi
65 okunma

Trafikteki bıçaklı kavga! Üst sınırdan ceza yedi

ABONE OL
Ekim 15, 2021 07:14
Trafikteki bıçaklı kavga! Üst sınırdan ceza yedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Beşiktaş’ta trafikte tartıştığı sürücüyü bıçakla yaralayan zanlıya üst huduttan 6 sene mapus cezası verildi. Duruşma kurulu başkanı, indirimsiz cezanın bahanesini “Umarım bu karar buna yeltenecek insanlara ve sana ders olur” dedi.

İstanbul Beşiktaş’ta yol verme sebebiyle tartıştığı Arda İpek’i bıçakla yaraladığı iddiasıyla suçlanan Mutlu Caner Yontarkol’a, üst huduttan 6 sene mapus cezası verildi.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu maznun Mutlu Caner Yontarkol, 3 avukatıyla katıldı. Müdahil Arda İpek’i de avukatları temsil etti.

Mahkemede fikri sorulan cumhuriyet savcısı, mütalaasının hazır olduğunu belirterek duruşmaya sundu. Okunan mütalaada, “isteyerek öldürmeye girişim” kabahatinden dava açılan maznunun yalnızca bir bıçak darbesinde bulunduğu ve eylemini devam ettirmediği kaydedilerek, taraflar arasında daha evvel husumet bulunmadığı ve maznunun eyleminin “isteyerek yaralama” kabahati kapsamında değerlendirilmesi gerektiği aktarıldı.

SAVCI 9 SENE İSTEDİ

Mütalaada, maznun Yontarkol’un, “silahla isteyerek ağır yaralama” kabahatinden 3 seneden 9 seneye kadar mapusla cezalandırılması arz edilirken, haksız tahrik kararlarının uygulanmasına yer olmadığına müteveccih karar alınması da istendi.

Mütalaaya karşı laf alan müdahil avukatları, maznunun “isteyerek öldürmeye girişim” kabahatinden suçlanması gerektiğini belirterek, mütalaaya katılmadıklarını bildirdi.

“14 AY HAKSIZ YERE TUTUKLU KALDIM”

Maznun Mutlu Caner Yontarkol ise, “Rastgele bir biçimde müdahilin babasını tehdit etmiş değilim. Kimseyi de yollamadım. Bunlar gerçek değil iddialardır. Ben kimseyi ne öldürmek ne de yaralamak istedim. Masumum. 14 ay haksız yere tutuklu kaldım. Salıverilmemi arz ediyorum.” dedi.

Karar verileceği belirtilerek son lafı da sorulan maznun Yontarkol, “Öğrenmeden yaralanmaya sebebiyet verdiğim için trajiğim” ifadesini kullandı.

ÜST HUDUTTAN CEZA

Duruşma kurulu, “isteyerek öldürmeye girişim” kabahatinden dava açılan maznun Yontarkol’un eyleminin “isteyerek yaralama” kabahati kapsamında değerlendirildiğini belirtti.

Bir Araya Gelen kanıtların sabit olduğunu aktaran kurul, kabahatin işleniş şekli, işlendiği yeri ve zamanı, kabahat mevzusunun ehemmiyet ve bedeli, alana gelen hasar ve riskin ağırlığı, adalede dayalı hatanın yoğunluğu, güdülen emel ve saike göre maznun Yontarkol’un, “silahla isteyerek yarama” kabahatinden 3 sene mapusla cezalandırılmasına hükmetti.

Yaralanmanın, mağdurun hayatını riske soktuğu ve uzuvlarından birinin işlevinin zayıflamasına neden olduğu hususlarını dikkate alan kurul, cezayı, “ağır yaralama” kapsamında çoğaldırarak 6 seneye çıkardı.

“BU CİNS GİDİŞATLARA KARŞI KATIYIZ”

Kararın açıklanmasının ardından duruşma kurulu başkanı Utku Ercan, “silahla isteyerek yaralama” kabahatiyle alakalı alt huduttan ayrılarak üst huduttan 6 sene mapus cezası verdiklerini andırdırdı.

Maznuna hitaben konuşan Ercan, “Pişmanlık içinde olduğunu düşünmüyoruz, sana takdiri indirim yapmadık ve haksız tahrik indirimden faydalanmanı uygun görmedik. Trafikte reelleşen bu cins gidişatlara karşı zati katıyız. Trafikteki her kavga bıçaklı kavgaya dönüşürse, her önüne gelen bıçakla işini hallederse bu ülke yaşanmaz hale kazanç. Umarım bu karar buna yeltenecek insanlara ve sana ders olur.” ifadelerini kullandı.

KAPI ÜZERİNDEN BIÇAKLADI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddia belgesinde, eğitim gördüğü İtalya’da yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını sebebiyle Türkiye’ye gelen Arda İpek’in 22, 7 Mart 2020’de akşam saatlerinde Beşiktaş Nispetiye Caddesi’ndeki evinin otoparkına gireceği sırada, karşı şeritten gelen sürücü Mutlu Caner Yontarkol ile yol verme suratından tartıştıkları anlatılıyor.

Kavganın devamında Yontarkol’un taşıttan inerek, İpek’i sırçayı sarih olan sürücü kapısı üzerinden bıçakladığı ifade edilen iddia belgesinde, Yontarkol’un “haksız tahrik altında isteyerek öldürmeye girişim” kabahatinden 6 sene 9 aydan 11 sene 3 aya kadar mapusla cezalandırılması arz ediliyor.En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.