Toplu Ulaşımda ‘Tek Kart’ Dönemi Başlıyor
97 okunma

Toplu Ulaşımda ‘Tek Kart’ Dönemi Başlıyor

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:44
Toplu Ulaşımda ‘Tek Kart’ Dönemi Başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

12. Eriştirme ve Haberleşme Şurası kapsamında gazetecilerin suallerini cevaplayan Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü AŞ Genel müdürü Hakan Gültekin, her şehre özel olarak üretilen toplu erişim kartlarının tek bir erişim kartı altında bir araya gelmesini sağlayacağını söyledi. 

Gültekin’in yaptığı açıklamaya göre, bu projenin hakikatleşmesi vaziyetinde örneğin İstanbul’da almış olduğumuz bir erişim kartı, Konya’daki toplu erişim taşıtlarına binmek içinde kullanabilecek. Gültekin, proje için bir hayli belediye ile çoktan uyuşma yapıldığını belirtti. 

Yeni kartın ismi ‘Türkiye Kart’

Toplu ulaşımda tek kart dönemi başlıyor

‘Türkiye Kart’ olarak adlandırılan yeni kartın, bir evvelki şuralarda çokça tartışıldığını kaydolan Gültekin, “Türkiye’deki tüm belediyelerimize toplu erişim kartlarının Türkiye Kart özelliği kazanmasını teşvik emeliyle Bakanlığımız bu özelliği duyurdu. Tüm belediyelere ‘toplu erişim sistemlerini Türkiye Kart’ın tarif ettiği şema ve teknoloji ile revize edin, tam kartlar birbirleriyle geçsin’ diye davet yazısını gönderdi. Bu anlamda destek bekliyoruz.”  ifadelerini kullandı. 

“Bir Hayli belediye ile de uyuşmamızı yaptık ve teknik entegrasyonumuzu bitirmiş gidişattayız. Konya‘da bu harekâtlara başladık. Eriştirme ve Altyapı Bakanlığımızın yapmış olduğu tüm toplu erişim kanallarında Türkiye Kart uygulamasının geçmesini istiyoruz. “ biçiminde konuşan Gültekin, Türkiye Kart ile beraber kart yığınının ve milyonlarca lira masrafın önüne geçileceğini ve bu uygulamanın dünyada misal bir teknoloji olduğunun da altını çizdi. Şu anda etrafçı müesseselere gereksinim olduğunun ve bu sebeple de etrafçı adımlar atmaya başladıklarını vurgulayan Gültekin, “Yüzde 100 geri dönüştürülebilir ambalajlar kullanabiliyoruz. Üzerindeki boyalar da suda çözünebilir. Elektrikli taşıt kullanımına ve yenilenebilir enerji kullanan vasıtaları kullanmaya dikkat ediyoruz. Bunları yaygınlaştırmak için de elimizden geleni yapıyoruz. “ açıklamasında bulundu. 

 Bu kapsamda şimdilik Kadıköy ve Üsküdar’da kullanılan Scooter uygulamasına da dikkat toplayan Gültekin, yerli imal elektrikli araçların hangi fiziksel koşullarda kullanılmasının daha uygun olduğuna dair yürütülen araştırmaların da kaptan bölgelerde başladığını kaydoldu. Gültekin, bu araştırmalar neticesinde taşıtların Türkiye genelinde kullanımını yaygınlaştırmayı kastettiklerini belirterek, dünyadaki kargo ve posta teknolojilerinin izinden gitmeye çalıştıklarını vurguladı.  

“Uyuşma, tek başına etrafçı yaklaşımları kapsamıyor “

Paris iklim anlaşması

Geçtiğimiz günlerde TBMM’de kabul edilen Paris İklim Uyuşması’na ait olarak da “Cumhurbaşkanımız etraf mevzusundaki vizyonunu ortaya koydu. Paris İklim Uyuşması’nı bir an evvel yaşama geçirmemiz gerektiğini ifade ettiler. Kamu odaklı müesseseler olarak bizler de lüzumlu çalışmaları yapıyoruz. Bu uyuşma, içeriği haysiyetiyle tek başına etrafçı yaklaşımları da kapsamıyor, yanında yapmamız gerekenler var. “ biçiminde konuşan Gültekin, içeriğin ve bilgilendirmelerin yetkililer tarafından araştırılmaya başlandığını ve gerekenlerin yapılacağını belirtti. 

“Fahiş maliyetlerle gayrete devam ediyoruz”

PTT

Son olarak PttAVM.com‘daki maliyetlerle alakalı konuşan Gültekin, “11 sene evvel kurulduğunda henüz Türkiye’de e-ticaretle alakalı uygulamalar başlamış değildi. İçeriği şu biçimde; pazar yeri olduğu için bize alakalı satıcı işletmeler gelip, kendi mağazalarını açıp ürünlerini ve maliyetlerini kendisi tanımlıyor. Ancak biz buradaki maliyetleri analize, varsa fahiş fiyatlara müdahalelerde bulunmaya devam ediyoruz. Alakalı satıcı işletmelere lüzumlu ihtarlarımızı yapıyoruz. Gerektiğinde de mağazalarımızla alakalı operasyonlar yapıyoruz ama natürel ki mağaza ailemiz çok geniş. Bunun içerisinde devlet kurumlarımız da var, özel sektör firmalarımız da var. “ dedi. 

Maliyet balansını sağlamak ismine bağlantıya geçtiklerini aktaran Gültekin, “Piyasa koşullarının üzerinde olduğunu gördüğümüz ürünleri de satışta daha geri düzeylere sürüklüyoruz. PttAVM’nin tek mevzusu temel yiyecek maddeleri değil. Elektronikten oto gereksinimlerine, konut gereksinimlerinden giyime kadar tüm ürünleri bulabileceğiniz bir platform. Burada da mağazalar hangi ürünlerini hangi maliyetlerle sunuyorsa o biçimde yaşamına devam ediyor. Buradaki ürün gamı çoğalarak devam edecek. Türkiye’deki e-ticarete inanıyoruz, ürün rakamında Çin’den sonra en üst sıralarda olduğumuzu düşünüyoruz. Çok muhtelif ürünlerin üretildiği bir ülkemiz var. Türk ürünlerinin e-ticaretle dünya pazarlarına sunulacağına inanıyoruz. Bu mevzuda muhtelif uygulamalarımıza devam edeceğiz.” biçiminde kaydoldu. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.