DOLAR

19,0454

0.08%
EURO

20,5729

0.16%
ALTIN(gr)

1.188,62

0,13%
BİST 100

4906.63

0,13%
‘Tapu müdürlükleri belediyelerle elektronik ortamda haberleşiyor’
61 okunma

‘Tapu müdürlükleri belediyelerle elektronik ortamda haberleşiyor’

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:46
‘Tapu müdürlükleri belediyelerle elektronik ortamda haberleşiyor’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Belediyelerdeki emlak beyan değerlerinin tapu sicil müdürlükleri tarafından online olarak alınması 2023’e kadar bitirilecek. 2021 Mart ayından itibaren muhtelif belediyelerin tapu müdürlükleri ile entegrasyonlarını bitirdiklerini ifade eden Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Sistem altyapısını bitiren belediyeler, bina ve arazilerin emlak vergisi değerlerini sistem üzerinden tapu müdürlüklerinin ulaşımına açtı. Tapu müdürlükleri taşınmazların emlak vergisi değerine ve vergi borcuna ait denetlemeleri sistem üzerinden yapabiliyorlar. Taşınmazın emlak vergisi borcu bulunduğunun görülmesi vaziyetinde taşınmazın devir ve ferağ operasyonları karşılanmıyor. Patentsiz iktisap hali olan intikal, duruşma kararı, cebri icra, kamulaştırma ve özel yasalarında öngörülen öbür gidişatlara müteveccih harekâtlarda taşınmaza ait emlak vergisi borcu bulunsa bile arz karşılanıyor” dedi.

“Tapuda belediyeye bilgi verecek”
Bağlantının iki güzergahlı olacağını ifade eden Özelmacıklı, “1319 rakamlı Emlak Vergisi Kanunu’nun 30 uncu maddesinin sekizinci fıkrası gereğince tapu müdürlükleri devir ve ferağ operasyonunu, harekâtın yapıldığı ayı takip eden ayın 15’inci günü akşamına kadar alakalı belediyelere elektronik civarda bildirmekle mükellef. Hatta mevcut vaziyette bu taşınmazların listesi belediyelerin ulaşımlarına açıldı” diye konuştu.

“Yetki alanı dışı tapu harekâtlarında”
Özelmacıklı, “Yetki alanı dışında kayıtlı bulunan taşınmazlarla alakalı olarak tapu harçları taraflarca beyan edilen devir ve iktisap değeri üzerinden hesaplanıyor. Yeni sistem ile yetki istenilen tapu müdürlüğü belediyeye elektronik etrafına ulaşım sağlıyorsa gene bu altyapı kullanılacak. Yetki istenilen tapu müdürlüğünce taşınmazın emlak vergisi değeri, yetki isteyen tapu müdürlüğüne bildirilecek ve müdürlükçe mevzubahisi emlak beyan değerinden düşük olmamak üzere taraflarca beyan edilen değer üzerinden harç tahakkuk ve tahsili sağlanacak. Emlak vergisi borcunun bulunması vaziyetinde ise, patentsiz iktisap halleri ve özel yasalarında öngörülen öbür vaziyetler hariç devir ve ferağ harekâtı için yetki istemi yalanlanacak” ifadelerini kullandı.

“Yetki belgeli emlak firmaları entegre olmak istiyor”
Yetki belgeli emlak firmalarının da bu sisteme entegre olmaları gerektiğini ifade eden Özelmacıklı, “Tüm belediyeler ile biz yetki belgeli emlak firmaları entegre hale gelmelidir. Taşınmazlara ait emlak vergi değeri ile emlak vergisi borçlarını yetkilendirme kontratı kapsamında bizler de görebilmeliyiz. Bu sayede alıcılarımızı doğru yönlendirebiliriz. Lakin taşınmaz ticareti hakkında idaremelikte yer almasına karşın bir hayli belediyede bilgi ve belge almakta güçlük yaşıyoruz” açıklamalarında bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.