STM: ChatGPT’te kullanıcıların bilgileri sızdırıldı
68 okunma

STM: ChatGPT’te kullanıcıların bilgileri sızdırıldı

ABONE OL
Eylül 17, 2023 10:36
STM: ChatGPT’te kullanıcıların bilgileri sızdırıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Türkiye’de siber güvenlik alanında çalışmalar yapan STM’nin teknolojik niyet merkezi ‘ThinkTech’, Nisan-Haziran 2023 tarihlerini içeren yeni ‘Siber Tehdit Durum Raporu’nu açıkladı.

STM’nin siber güvenlik uzmanları tarafından hazırlanan raporda, 8 farklı mevzu başlığı bulunuyor. Raporda, yapay zeka aracı ChatGPT’te yaşanan kesinti ve zafiyetler, güç dalında siber güvenlik yetkinlik modeli, siber-fiziksel sistemlerin güvenliği ve en çok siber taarruz gerçekleştiren ülkeler üzere birçok bahis başlığına yer verildi.

“HESAPLAR ELE GEÇİRİLDİ”

Raporda, ChatGPT’nin şubat ayında kullanıma sunulan fiyatlı abonelik sürümü ‘ChatGPT Plus’ta mart ayının son haftasında birkaç saatlik kesinti meydana geldiği belirtildi.

ChatGPT’nin kullandığı bir açık kaynak kütüphanesinin bu kesintiye sebep olduğu ve bu kütüphanede kullanıcıların birbirlerinin sohbet geçmişlerini görmesine imkan sağlayan zafiyetler oluştuğu kaydedildi.

Uygulamayı geliştiren OpenAI şirketinin yaptığı açıklamada ise, ChatGPT Plus üyeliği olan ve muhakkak bir saat diliminde faal bir formda platformu kullananların yüzde 1,2’sinin ödeme bilgilerinde veri ifşasının gündeme geldiğini duyurduğu tabir edildi.

Raporda, kelam konusu vakit dilimindeki etkin kullanıcıların; isim, soy isim, e-posta adresi, fatura adresi, kredi kartı tipi, kredi kartının son dört hanesi ve kredi kartının son kullanma tarihi üzere bilgilerinin görüntülendiğinin tespit edildiği belirtildi.

EN ÇOK SİBER ATAK ABD’DEN 

Raporda, en çok siber atağın hangi ülkelerden yapıldığına da yer verildi. Buna nazaran; en çok saldırıyı yapılan ülke 194 bin ile ABD olurken, 185 bin akın ile Rusya ikinci sırada yer aldı. Bu ülkeleri sırasıyla; Hindistan, Fransa, Hollanda, Almanya, Çin, Vietnam, Polonya ve Türkiye izledi. (DHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.