SpaceX Astronotu Inspiration4 Görevindeki Kötü Deneyimlerini Anlattı: “3 Gün Yetmedi”
91 okunma

SpaceX Astronotu Inspiration4 Görevindeki Kötü Deneyimlerini Anlattı: “3 Gün Yetmedi”

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:50
SpaceX Astronotu Inspiration4 Görevindeki Kötü Deneyimlerini Anlattı: “3 Gün Yetmedi”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz ay SpaceX’in Crew Dragon uzay taşıtıyla hakikatleşen ilk sivil uzay yolculuğu Inspiration4 vazifeyinde, dört şahsiyet astronot takımı 3 gün yörüngede kalmıştı.

Tarihteki ilk sivil uzay yolculuğu vazifeyinde yer alan yer bilimci Dr. Sian Proctor, bu yolculuk için 3 günün yeterli olmadığını ifade etti.

Dr. Sian Proctor ilk iki gün hastalanmış

sian proctor

Astronotlar yer çekimsiz civarın tesiriyle, uzayda araç tutmasına benzer bir rahatsızlıkla karşılaşabiliyorlar. Dr. Sian Proctor da benzer nedenle yolcuğun ilk iki gününde kendini iyi sezmemiş. Proctor, National Geograph’e verdiği ziyarette, “Uzay hastalığı, bir hayli insanın muzdarip olduğu şeylerden biridir.” dedi.

Dr. Proctor, ilk iki gün yaşadığı sağlık sorunundan sonra üçüncü gün uyandığında her şeyin müthiş olduğunu ve geçim sağlayabildiğini söyledi. Bütün iyi olmuşken vazifeyin bitmesini kabul etmekte zorlanmış çünkü onun için her şey yeni başlıyordu. “Daha uzun vakit giderdim, üç gün yeterli değildi” şeklinde açıklama yapan astronot, Crew Dragon kapsülünde 5 günlük bir yolcuğun ideal olacağını düşündüğünü belirtti.

Görüşme sırasında Dr. Sian Proctor’a ayrıca uzay yolculuğunda tuvalet ile alakalı yaşanan aksaklık soruldu. Dr. Proctor yaşanan aksaklığın tayfa aboneleri tarafından kolayca çözülen bir atık fan sorunu olduğunu ama hakikatte olduğundan daha büyük bir olay haline getirildiğini ifade etti.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.