Sosyal Medya ve Uygulama Gelirlerine Getirilecek %15’lik Vergi Meclisin Gündeminde
61 okunma

Sosyal Medya ve Uygulama Gelirlerine Getirilecek %15’lik Vergi Meclisin Gündeminde

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:42
Sosyal Medya ve Uygulama Gelirlerine Getirilecek %15’lik Vergi Meclisin Gündeminde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Büyük Millet Meclisi, bu hafta çok yoğun bir gündemden geçecek. Genel Heyet bu hafta, özellikle de Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Farklılık Yapılmasına Dair Kanun Teklifi‘nin görüşecek olması sebebiyle yurttaşların yakın markajına alınacak. Zira bu tertip etmeyle koronavirüsten etkilenen ufak esnafa vergi muafiyeti getirilecek. Ancak tertip etme bundan ibaret değil. Sosyal medyadan para kazanan şahıslar için planlanan vergi de önümüzdeki günlerde meclisin tartışacağı mevzulardan olacak.

Hakikatine bakacak olursak mevzubahisi tertip etmelerdeki bazı maddeler, geçtiğimiz hafta kabul edildi. Kabul edilen maddeler arasında sosyal medya üzerinden para kazanan kullanıcılar için stopaj usulü kesinti hususu da vardı. Bu bağlamda; YouTube kazancı 650 bin TL’nin altında olan içerik üreticilerden yüzde 15 stopaj kesintisi uygulanması kararlaştırıldı.

Eş gidişat, uygulama geliştiriciler için de geçerli olacak

TBMM

Sosyal medya üzerinden para kazananlara uygulanacak stopaj usulü vergilendirme, uygulama geliştiriciler için de geçerli olacak. Böylece geliştirdikleri bir uygulama üzerinden para kazanan yurttaşlar, bu kazanlarının yüzde 15’lik kısmını vergi gibi ödemek gidişatında kalacaklar. 

Yarın, Türkiye Büyük Millet Meclisi Tasarı ve Bütçe Kurulu da bir araya gelecek. Bu buluşma da oldukça ehemmiyetli. Çünkü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu‘nun da katılacağı buluşmada ne gibi finansal çalışmalar yapıldığı açıklanacak. Şahap Kavcıoğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada besin maliyetlerinin en çok yükseldiği ülkelerden bir tanesinin Türkiye olduğunu kabul ederek, bu mevzuya parmak basan üst düzey idareyicilerden biri olmuştu…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.