Son dakika: Yapılan teklif sonrası Türkiye’den müthiş hamle! Yine pişman olacaklar
45 okunma

Son dakika: Yapılan teklif sonrası Türkiye’den müthiş hamle! Yine pişman olacaklar

ABONE OL
Ekim 17, 2021 06:35
Son dakika: Yapılan teklif sonrası Türkiye’den müthiş hamle! Yine pişman olacaklar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

40 adet F-16 alımı için Amerika Birleşik Devletlerine müracaat etilmesi sonrası rastgele bir gelişmeninin olup olmadığı medyaya yansımazken Türkiye, her olasılığa karşı tedbir almaya devam ediyor… F-16’ların modernizasyonunda ehemmiyetli evre katedildiği bilindi.

Son dakika haberi… Türkiye F-16’ların modernizasyonunda ehemmiyetli evre katetti. 9 uçak ulusal olanaklarla modernize edildi, 8’i ise TUSAŞ’ta hatta. Gövde iyileştirmeleriyle uçuş ömürleri 8 bin saatten 12 bin saate çıkan Blok-30’lar, ulusal yazılımlar ve AESA radarlarıyla da teknik açıdan

Blok-72 seviyesine erişecek.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin F-35 programından çıkarmasının ardından Türk Hava Güçleri’nin vurucu eforu olarak ehemmiyeti artan F-16’ları kuvvetlendirecek çalışmalar yoğunlaştı.

Türkiye, F-35 savaş uçaklarına ödediği parayı yeni F-16 Blok 70 uçağı alımı ve 80 F-16 uçağın modernizasyonu öneriyi kapsamında değerlendirmeye hazırlanırken, uçakların ulusal olanaklarla modernizasyonunda da ehemmiyetli evre kat edildi.

Dünya orduları arasında operasyonel açıdan en etkin hava filosunu barındıran Türk Hava Güçleri, F-16 savaş uçağı filosunun bakım onarım, modernizasyon ve yerlilik oranının çoğaldırılması mücadeleleri kapsamında 3 ayrı çalışma yürütüyor.

9 SAVAŞ UÇAĞI MODERNİZE EDİLDİ

Bunlardan biri, Cumhurbaşkanlığı Korunma Sanayii Başkanlığı tarafından 2015 senesinde başlatılan ve 2023’e kadar bitirilmesi tasarlanan F-16 Blok 30 Yapısal İyileştirme Projesi. Bu kapsamda şu ana kadar 9 uçağın modernizasyonu bitirildi. Toplam 35 F-16 Blok 30’un modernizasyonu tasarlanan proje kapsamında hali hazırda 8 uçak üzerinde eş zamanlı çalışmalar TUSAŞ’ta devam ediyor.

BLOK 30’LARLA 2030’LARA

Proje ile Türk Silahlı Kuvvetleri stokuna 1988 senesinde girmeye başlayan ilk uçaklar olan F-16 Blok-30’lar dış gövde iyileştirmelerine tabi yakalanıyor. Her bir uçak için 1200-1500 arasında parça metamorfozu yapılarak gövde ve iskeleti kuvvetlendiriliyor. Bu iyileştirme, projenin başlatıldığı 2016 seneyi itibariyle 7 bin uçuş saatine erişen F-16 Blok 30 savaş uçaklarının 8 bin saatlik mevcut uçuş ömürlerini 12 bin saate çıkarılmasını sağlıyor. Modernize edilen 35 uçağın Türk Hava Güçleri stokunda 2030’lara kadar misyon yapması bekleniyor.

BLOK-72 SEVİYESİNE ÇIKACAK

Modernizasyon projelerinin tüm uçaklara uygulanması ve F-16 filosunun ömürlerinin 20 yıl uzatılması; Özgür Projesi ve AESA radarlarının entegrasyonuyla F-16 Blok-30’ların teknolojik açıdan Blok-72 seviyesine çıkarılması hedefleniyor. Bu projelerle kazanılan hünerin Ulusal Muharip Uçağa da aktarılacak olması projenin bir öteki kritik kazanımı.

ULUSAL YAZILIMLA ÖZGÜRLEŞECEK

2012’de başlatılan ve TUSAŞ tarafından yürütülen “F-16 ÖZGÜR Modernizasyon Projesi” F-16 savaş uçaklarıyla alakalı yürütülen bir başka proje. İlk kere Amerika Birleşik Devletleri’den bağımsız yürütülen proje kapsamında F-16’ların ulusal yazılım ve komuta hakimiyet sistemleri ile donatılması tasarlanıyor.

Yerli sistemlere adapte edilecek uçakların bağımlılıktan kurtarılması ve özgürleştirilmesi amaçlanıyor. Projede F-30 Blok 30’ların aktüel teknolojiye kavuşturulması da kritik bir emel olarak öne çıkıyor.

BURUN RADARI ÜRETİLİYOR

Bir öteki proje ise 2018’de başlayan “F-16 Burun Radarı Geliştirilme Projesi” Bu kapsamda savaş uçaklarında kullanılmak üzere çağdaş bir AESA radarının ulusal olarak tasarım ve imaline çalışılıyor. Proje kapsamında ilk radarın bu sene içinde teslim edilmesi ve öncelikli olarak Özgür projesi kapsamında modernize edilen F-16 Blok-30’larda kullanılması tasarlanıyor. AESA radarının bir öteki varyantı da AKINCI TİHA için üretiliyor.En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.