Son dakika | Galatasaray Başkanı Burak Elmastan flaş açıklamalar!
76 okunma

Son dakika | Galatasaray Başkanı Burak Elmastan flaş açıklamalar!

ABONE OL
Ekim 15, 2021 09:54
Son dakika | Galatasaray Başkanı Burak Elmastan flaş açıklamalar!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, beIN SPORTS’un özel davetliyi oldu. Burak Elmas’ın tercih süreci, göreve başladığından beri yaşananlar ve kastedilen zaferler hakkındaki açıklamalarında Marcao – Kerem Aktürkoğlu vakayı, Radamel Falcao’nun bölüşü ve Gedson Fernandes transferi mevzusunda flaş ifadeler yer aldı.

İşte Burak Elmas’ın açıklamaları:

“Bizim açımızdan çok ehemmiyetli bir tercihti. Galatasaray ismine çok ehemmiyetli bir tercihti. Aday olmak bir iktidar gayreti değil Galatasaray ismine verilen bir gayretti. O süreci çok saydam götürdük. Galatasaray’a olan mesullüğümüzü unutmadan hiçbir aday hakkında konuşmadan Türkiye’de misal olabilecek bir tercih süreci yürüttük. Yorulduk tabi. Galatasaray ismine yorulmak batmıyor. Hiç fark etmedik dahi diyebilirim. O kadar uzun vakit bu kadar geniş takımı idareyebilmek kolay bir şey değil. Dostlarımızla beraber hazırlandık. Kesintisiz aynı şahısların yer alması gibi mevzularda birtakım hücumlar yaparak bundan uzaklaştık. Liyakat sahibi, mevzularına egemen, projelerine egemen dostlarımızla yola çıktık. Kazandığınız an omuzlarınızda büyük bir yük var. Şampiyonluklar idareyici için o gece biter ve ertesi gün yeni sezon başlar. Bizim için de ertesi gün başladı her şey”

“Biz, takım dostlarımızı biriktirerek geliştik. Başta kafamızda düşündüğümüz halledilmesi gereken meseleler vardı. Aşina adları takıma dahil etmek en kolayı. Biz, hakikatinde görüntüsü nedeniyle bu işe bulaşmak istemeyen dostlarımızı ikna etmeye çalıştık. Uzun konuşmalar neticesinde dostlarımızı biriktirerek geldik. 80’e yakın dostumla tercih sürecinin sonuna geldik. Şu anda mevzuları nedeniyle birkaç dostum ortada görünse de arkada çok çalışan dostlarım var”

“Kulüpte sporcular hariç 600’e yakın çalışanımız var. 3000’e yakın sporcumuz var”

“Kaybetmekten korkmadık. Tercih sürecinde yapacağımız her hareketin Galatasaray’ın geleceğini etkileyeceğini ve birtakım küskünlüklerin negatif etkileyeceğini düşürdük”

“Birtakım acı reçeteler var. Ciddi radikal kararlar almak gerekli. Biz popüler olmaya gelmiyoruz dedik. Böyle de yürümeye devam ediyoruz”

“Sürprizlerle karşılaştık ama biz buraya pembe bir tablo bekleyerek gelmedi. Kazandığımız andan itibaren bizim mesullüğümüz bu meselelere çözüm üretmekti. Kulüplerin problemleri bir idare heyetine tutuklanacak kadar kolay değil. Çok sarih biçimde katkı verecek tüm abonelerimizin önerilerini dinliyoruz”

“Çok yeniyiz henüz. Süratli çalıştık. Belki de 3 ayda 1-2 yıllık çalıştığımızı seziyoruz. Umarım dışarıdan da öyle idrak ediliyordur. Yanılgı yapmamaya özen gösteriyoruz”

“Galatasaray’ın geleceğine pozitif yansıyacak kararlar almaya çalıştık. Futbol, erkek basketbol gibi dallarımızda dolaysız transfer yarıyılının içine düştük”

“Tüm sektörler pandemiden etkilendiler. Futbol ve öteki spor dalları da dahil. Bizim spor kulüplerinde sualin merkezi pandemi değil. Pandemi üstüne geldi. Pandemi olmasa da spor kulüplerinin ciddi meseleleri vardı. Bizi öğreniyorsunuz Şampiyonlar Ligi’ne dolaysız katılım hakkı vardı ve o da ortadan kalktı. Pandemiden hepimizin yaşadığı meseleler vardı ama bu sistem, geçmişteki alışkanlıklarla devam edemezdi. Biz, zati bu alışkanlıkların her ne pahasına olursa olsun değişmesi gerektiğini söyledik”

“Biliyorsunuz Bankalar Birliği uyuşması imza atıldı. Biz iki tane uyuşma imzaladık. İkinci imza atılanla pandemi yarıyılının yarattığı sarih büyük miktarda kapandı. Kredi yoluyla kapandı. İlk iki yıl bir uyarlama süreci verildi ve sonrasında da ödemeler başlayacak. Galatasaray’ın ödemekle karşılaşacak faiz ölçüyü 400 milyon TL. Burada iki tane kasvet var. Hükümetimiz pandemi sürecinde çok ciddi bir çaba vermek vaziyetindeydi. Futbol azıcık bunun dışında kaldı. Destek alan sektörlere bakarsanız futbolda vergi problemleri, yayıncı kasvetleri oldu. Tüm bu kasvetler çok fazla destek almadan buraya geldi. Mali disiplini sağlamak için emin temkinleri erken almanız gerekiyor. Elinizdeki büyük sözleşmelerden çıkmadan bütçenizi o faizi ödeyecek hale getirmeniz zaman gerektiriyor. Biz bu güzergahta hücumlar yaptık”

‘Lüzumlu teftişlerin yapılması koşul’

“UEFA niçin Financial Fair Play dedi? Bugün Türk futbolu battı söylemi herkes tarafından kabulleniliyor. Ama bunu söyleyip fotoğrafa baktığınızda hiç batmış gibi bir temkin göremiyorum ben. Aynı zamanda yarışmak zorundayız. Ama yarışmak ve yarıyılsal popülarite ismine Galatasaray’ın geleceğini çöpe atmayacağız”

“Çok ciddi temkinler alıyoruz. Burada ehemmiyetli olan TFF’nin lüzumlu teftişleri yapması gerekli”

“Bankalarla bir uyuşma imza atılmış ve bu arada da daha önceki alışkanlıklar devam ediyor. Siz bu sorgulama görevini yerine getiremezseniz bu da haksız rekabet yaratıyor”

“Bankalar Birliği, futbol giderlerinde %20 eksilme diyor. TFF’nin limitlerinde %25 esneme var”

“Bugün masalarda borç ödenmez konuşmaları yapılıyor. Yine yapılandırma uyuşması imza atılmış. Bugün ödenmez diye hareket edecek kadar sorumsuz olamayız”

“Sitem problemli ama biz hep pansuman rehabilitasyonu yapmaya çalışıyoruz. Bir hakemden şikayet ederek, bize gelmesin diyerek düzelmeyeceğini yıllardır sınadık ama yeniden benzerini devam ettirmeye çalışıyoruz”

“Heyetlerden şikayet etmeyen tek kulüp yoktur. Aynı sistemi insan değiştirerek düzenleyemediğimize göre sistemleri değiştirmek zorundayız”

“Bankalar Birliği uyuşmasında TFF de taraftır. Limit yükseltmek için bazı mevzuların etrafını geziliyor. UEFA’dan gelen kazançların 1/3’ü kullanılabiliyorken 2/3’ü kullanılsın denildi”

“3 yıllık bu kadar yabancının sözleşmesini patent ediyorsunuz. Yıla bunları belki de yollamasını isteyeceksiniz”

“Futbol hissedarlarının, bazı teknik direktörlerin bu mevzuda içten olmadıklarını düşünmüyorum. Bazı televizyon yorumcularının da içten olmadığını düşünüyorum. Aynı mevzuda iki değişik fikri bir yıl içinde söyleyen teknik direktörler gördük. Bu samimiyetsiz”

‘Yabancı kaideyi mevzusunda fikrim net’

“Yabancı mevzusunda benim fikrim çok net. Emin nitelikte yabancıların gelmesi gerektiği doğru. Geçmişte 3 veya 4 yabancıyken Türk futbolu da uçmadı. İyi oyuncuyla idman, iyi oyuncuyla maç yapmak gerekli. Bunun yerlisi yabancısı olmaz”

“Türk oyuncularımızı zati Avrupa kulüpleri transfer ediyor. Nitelikli oyuncu zati yurt dışına gidiyor. Galatasaray, Ozan Kabak’ı yarım sezon oynatabildi. Türk kulüplerinin yabancı rakamında sınırlama getirmek yerine altyapı ataklarını desteklemek daha uygun. En iyileri buraya getirmek ismine sistem getirmek gerekli”

“Bir sistemsizlik sistemi var. Sistemsizlik sisteminin arasında Türk futbolu yürümeye çalışıyor. Galatasaray’ı bu sistemsizlik sisteminin bir parçası yapmayacağız”

“Bakalım önümüzdeki yıl ne karar alınacak. Birisi çıkar yeniden, ‘Ulusal marş okunmuyor’ der. Bu mevzuda fikir lideri insanların söylediği lafların bir maliyeti olmalı. Bu mevzularda bir mükelleflikleri yok. Biz bunun kıymetini ödüyoruz onlar reyting alıyor”

“Kulüpler Birliği, bu yıl çok faal. Mevzu bazlı, netice bazlı konuşmaya çalışıyoruz. Kulüpler Birliği, hep beraber bir teklif getirdi. TFF de kavrayışlı ve farkında davrandı. MHK ile alakalı bireylerden bağımsız yanılgılardan temizletilen bir sistem olmasını diliyoruz. MHK hakkında devam eden görüşmelere TFF de karşılık verir ve umarım aynı kasvetleri yaşamayacağımız bir sistem devreye girer”

“Tam kulüp başkanları beraber oturup konuşuyoruz. Birbirimize hürmetimiz var. Çevremde de değişik ekipleri destekleyen şahıslar var. Onlar elbette Galatasaray kaybetsin, ben de onlar kaybetsin istiyorum. Bazı mevzularda uyuşmamız olası değil. Kulüplerin kendi camiaları açısından baktığı bir perspektif var. Bundan kimsenin de bırakacağını düşünmüyorum. Hepimiz çözüm yolları bulabilecek yetkinlikte başkanlarız. Bazı meseleler ile alakalı artılarını ortak yaşayacağımız meseleler ile alakalı görüşebiliyoruz. Hepimiz söylemlerimizde dikkatli olmamız gerekli. Arkada her şeyini ekiplerini aidiyetleri üzerine yaşayan taraftarlarımız var. Düşünmeden söyleyeceğimiz sözler onları rencide edebiliyor. Ben buna çok özen vererek hareket etmeye çalışıyorum”

Falcao açıklaması

“O yarıyıl görev yapan rastgele bir idareyiz kulüp sahibi olsaydı Falcao’yu transfer etmezdi. Avrupa’daki sahipli kulüpler gibi kendi kulüpleri olsaydı, bu hasarı finanse edecek olsalardı bu transfer olmazdı. Geçmişte de çok misal var. Yarıyılsal popülarite için yapılan hücumlar, o yarıyıl sizi memnun ediyor ama ekibin geleceğini ipotek altına alıyor”

“Cesur insanların gelip ekiplerin geleceğini gözetmesi gerekli”

“Falcao hadisesini arzu ettiğimiz gibi çözemedik. Çok uğraştık. Sarih ve içten konuştuk. Onlar da emin hayallerle geliyorlar. Onlara da emin laflar veriliyor. Kimse vaziyetini ona göre ayarla demiyor. Onlar da geleceği için o sözleşmeleri tahsil etmek istiyorlar. Sarih sarih konuştuk. Galatasaray’ın içinde bulunduğu mali vaziyetin o ücretleri ödemek için uygun olmadığını söyledik. Bazı oyuncular bu mevzuda kavrayışlı davrandılar. Öyle sözleşmeler var ki yurt dışında piyasalarda bu sayılar yok artık. Konuştuk. Falcao ile son güne kadar konuştuk. Önümüzdeki yıl alması mümkün fiyatın takribî %40’ı ki labirent gibi bir sözleşme bir sürü maddeler var. Kadro dışı vazgeçmeme gerekliliği filan… Transferin son günü Rayo Vallecano ile uyuştu. Biz de sözleşmesini feshettik. Önümüzdeki yıl alacağı garanti fiyatın ehemmiyetli kısmından kurtularak bu transfer reelleşti. Önümüzdeki sezon da bu hücumlarımız devam edecek”

‘Tam transfer taktiğinde Fatih Terim ile hemfikir olarak gittik’

“Fatih öğretmen ile çok genç yaşlarda çalıştık. Birbirimizi tanıdığımızı düşünüyorum. Tercihte taraf olduğumuz için Fatih öğretmen hasar görmesin diye hiç konuşmadım o zaman. Beraber oturduk. Tek ebatlı bir konuşma değil. Teknik direktörler ile idareler bazen yalnızca futbolcu üzerinden konuşurlar. Fatih Terim’in bir avantajı var aynı benim kadar Galatasaraylı… Dolayısıyla tam perspektiflerden bakarak oturup konuştuk. Üzerimizde büyük bir baskı vardı. Transferleri yetiştirmemiz gerekliydi. Sezonu erken açtığımız için öteki ekipler bazı oyuncularını sınamak ve sonra transferine karar vermek istedi. Öğretmenimiz ile konuştuk. Bugün 1-2 maçlık karar Galatasaray’ın geleceğine hasar verebilir. Genç, Galatasaray’ı zamanla daha iyi tanıyacak, Galatasaray’e kazanç getirebilecek bir oyuncu grubu kaidem dedik. Tam taktikte hemfikir olarak gittik. Fatih öğretmen ile bir hayli şey konuşuyoruz. Çok hoş tasarılarımız var”

“Yarıyılsal düşünen, taktiği olmayan ve korkak davrananlar uzun vadeli galibiyeti tutamazlar. Bizim bir stratejimiz ve bunu uygulama mevzusunda cesuruz. Bunu da Galatasaray’ın geleceği için uygulamaya devam edeceğiz. Baskıları kaldıramıyorsanız zati bu göreve talip olmamanız gerekir”

‘Transferde yanılgı yapmadığımızı düşünüyorum’

“Tam oyuncularımızı bir sistemle transfer ettik. Benim sahada gördüğüm ve oyuncuların geldikten sonraki performanslarına baktığımda transferde yanılgı yapmadığımızı düşünüyorum. Pozitif işaretler var. İki tane ümit ulusal ekip oyuncusu A ulusal ekipte forma giymeye başladılar. Bunlar bizim ismimize doğru saldırıları yaptığımızın göstergesi. Elbette azıcık daha zamana lüzumumuz var. Doğruları yapmaya devam ederseniz galibiyet sonunda gelecektir”

‘Gedson’u kadroda yakalamaya karar verdiler’

“Gedson için çok yüksek bir bonservis kıymeti istediler. Kulübü istemedi kiralamak. Öğretmen, idare farklılığı oldu. Kadroda yakalamaya karar verdiler. Kesintisiz o idarenin vereceği satma veya kiralama kararını bekledik. Sonunda kadroda yakalama kararı verdiler”

Marcao – Kerem vakayı

“Biz tercih yarıyılında belirttiğim gibi çok cesur davrandık. Ciddi anlamda bir duruş sergilemeye çalıştık. Umarım da bunu muvaffak olmuşuzdur. Takdir edildiğimizi düşünüyorum. Radikal kararları süratli alabilen bir başkan adayıyken seçildikten sonra kararları dikkatli alan bir başkana dönüştüğümü söylediler. Bugün alacağımız her kararın hasarını veya verimini Galatasaray görecek. Galatasaray ismine en doğru kararı vermekle mükellefiz. Marcao hadiseyi de öyle bir mevzu”

“Ben de böyle bir vakayı ilk kez gördüm. Her şeyi öğreniyorum veya gördüm dememek gerekliymiş. Filhakika çok güç bir hadise”

“İki oyuncu da bizim oyuncumuz. Halı sahada biz de daha öncekinden top oynuyorduk. Bazı dostlarımız vardır asaplıdır o gün. Orada olan bir vakadan sonra arkadaşlığınızı tamamlamazsınız. Pişman mı, vakanın nedeni ne bakarsınız. Kardeşler dahi münazara edebilir. Onlar hakkında hemen karar verip aileden attım demiyorsunuz. Marcao da Kerem de bizim ailemizin ehemmiyetli parçaları”

“Biz ilk evvel oyuncularımızın kendi ruhsal vaziyetleri açısından tedbirli bir duruş sergiledik. Öğretmenimiz ile hemen konuştuk. Maçtan sonra bu sezon ilk kere olan biçimde soyunma odasına indim. Öğretmenimiz ile konuşarak bir inceleme yaptık ve bir hareket tasarıyı tanımladık. Kararı hemen orada almak yerine ekip olarak İstanbul’a getirmek istedik”

“Kerem, bizim için çok bedelli bir oyuncumuz. Hem onun duygusal açıdan kendini haksızlığa uğramış sezmemek hem de Marcao’yu gözetmek ismine bu kararı verdik”

“Marcao, özür diledi. Burada bizim görevimiz Galatasaray’ın tam sporcularını ve varlıklarını gözetmek. Bunu yaparken de Galatasaray bedellerine sahip çıkmak. Bazen çok güç olabiliyor. Kolay olsa bunu herkes yapardı” 

Muslera, Konyaspor maçına yetişecek mi?

”Bir huysuzluk çıkmazsa Muslera, yarın akşam özel uçakla burada olacak”

‘Bordeaux’nun bir alakası vardı’

“Mostafa Mohamed’e Bordeaux’nun bir alakası oldu. Kendisi de Mısır’daydı. O anda saatler bitmeye yakındı. Aynı anda 5-6 oyuncunun operasyonuyla alakalı görüşmeler oluyor. Biz de Mostafa Mohamed ile konuştuk. O da bir ihtimal olursa bununla ilgilenebileceğini söyledi. Aramızda yaptığımız istişareler neticesinde ise bunun olmasını istemediğimize karar verdik ve bu mevzu da kapandı”

‘Halil Dervişoğlu mevzusunda ilk akdikeni biz olacağız’

“Halil’in bonservisi mevzusunda garip bir madde koyduk. Kulübüyle ben kendim görüşmüştüm. 1 yıllık kiralık fiyatı verdik. Halil’e gelecek rastgele bir öneride aynı sayılarla kira kıymeti düşerek ilk müşterisi biz olacağız. Bir anlamda ciddi bir ilerleme kaydolduk. Uyuşmamızda bu yazılı”

“Belki de son yarıyıllardaki en dişe diş rekabet var. Özellikle de üst sıralarda… Görünen o ki birbirinden dişli ekipler var. Ligimizdeki ekip rakamı da, ulusal maç takvimi de ekiplere çok takviyeci olmuyor. Avrupa kupası oynamadığımız haftaların arasında da lig maçı oynamak vaziyetinde kalıyoruz. Kolay değil. Bir de üstüne Marcao’yu değerlendiremedik. Aralık’ta fotoğraf azıcık daha doğru olacaktır”

“Avrupa kupalarında galibiyetli başlamak değil galibiyetli tamamlamak ehemmiyetli”

“Avrupa kulüpleriyle makas, biz UEFA Kupası’nı aldıktan sonra açıldı. UEFA şampiyonu olurken transfer süreci değişikti”

“UEFA’nın futbolun ruhuna aldığı yanlış kararlarla çok büyük hasar verdiğini düşünüyorum. Avrupa’da daha az kazançlı liglerin temsilcilerinin galibiyet kazanma bahtı vardı. Buna Galatasaray’ı, Kızılyıldız’ı, Alaves’i sayabilirsiniz. UEFA, verdiği kararlar ve baskılara boyun eğerek futbolu ki özellikle Şampiyonlar Ligi’ni büyük kazanç isteyen büyük ekiplerin kontrolüne vazgeçti”

“Avrupa’da bizim gibi denk çaba koşulları isteyen ekiplerle yurt dışında görüşmeler yapıyoruz. Bu ekiplerle beraber hareket ederek birtakım aksiyonlar almayı tasarlıyoruz”

“Yalnızca yayının korsanı değil her şeyin korsanı bize çok hasar veriyor. Bununla ciddi bir savaş yapacağız. Yayın mevzusunda da tüm kulüp başkanlarıyla hemfikiriz. Bu, kolay bir mevzu değil. Kulüpleri ciddi hasara uğratan, hatta naklen yayın ihalesinin kazancını da hasara uğratan bir unsur. Tüm taraftarlarımızdan korsan yayını izlememelerini rica ediyorum. Bunları da ihbar etsinler. Bunları iş haline getirmiş siteler var. Tam kulüpler ve taraftarlar olarak beraber çaba etmeliyiz. Yeni bir kanuna bunu dahil etme gibi bir vaziyet de var”

“Hakem kurumumuz makûs. Son golü atmasak Rize’de biz şikayet ediyor olacaktık. Son golü biz atınca Rize şikayet ediyor oldu. Maça baktığımızda hakem iki tarafa müteveccih de ciddi kusurlar yaptı”

“Burada sistemin düzelmesi gerekli. Hakem tenkit etmek için derbiye gerek yok. VAR hakemlerinin standart problemi hepimize karşı var. Tam rakiplerimiz bundan mağdur. Evvelden sahada göremiyorlar diyorduk ama meğerse televizyon ile de görülemiyormuş. VAR’da yapılanları ve yapılmayanları asla güzel görmüyorum. Bunun maksatlı yapıldığını düşünüyorum”

“Türk hakemlerinin ciddi eğitim beceriksizliği var. Hakemler, futbolu öğrenmiyorlar. 3 değişik hakem, aynı pozisyona 3 değişik karar verebiliyorlar”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.