Son dakika: ABD’den Türkiye’nin olası Suriye harekatı ile ilgili dikkat çeken açıklama!
86 okunma

Son dakika: ABD’den Türkiye’nin olası Suriye harekatı ile ilgili dikkat çeken açıklama!

ABONE OL
Ekim 15, 2021 06:14
Son dakika: ABD’den Türkiye’nin olası Suriye harekatı ile ilgili dikkat çeken açıklama!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hudut ötesi harekât sinyaline ait açıklama yapan Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Lafçısı Price, Amerika Birleşik Devletlerinin olası bir Türkiye harekâtına destek verip vermeyeceği sualine net bir yanıt veremedi.

Son dakika haberi… Günlük basın buluşmasında sualleri cevaplayan Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Lafçısı Ned Price, “Lübnan ulusuna ve Beyrut’taki Adalet Sarayı’nın yakınlarında yaşanan hazin hadiselerde can verenlerin ailelerine en içten taziyelerimizi sunduğumuzu belirtmek isterim.” ifadelerini kullandı.

 

Price, Amerika Birleşik Devletlerinin Lübnan yargısının bağımsızlığını desteklediğini ve yargıyı yıldırma veya şiddetle tehdit etme teşebbüslerine karşı olduğunu belirtti.

Lafçı, “Lübnan demokrasisinin sıhhati ve geleceği, yurttaşlarının güç meseleleri kendi ülkelerinde hukukun üstünlüğüne istinaden ve yeni hükümetle barışçıl diyalog yoluyla ele alma hünerine bağlıdır.” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Müsteşarı Victoria Nuland’ın gün içinde Beyrut’ta olduğunu belirten Price, Nuland’ın programının ülkedeki şiddet hadiselerinden etkilenmediğini dile getirdi.

Amerika Birleşik Devletleri: HİZBULLAH’IN MESUL OLUP OLMADIĞINI ÖĞRENMİYORUZ

Price, Nuland’ın sükunet çağırısında bulunduğunu belirtirken, Amerika Birleşik Devletlerinin ülkedeki şiddetten Hizbullah’ın mesul yakalayıp yakalamadığına ait bir suale, “Bu mevzuda henüz kamuya açıklayacak bir kanıya varmadık.” cevabını verdi.

ERDOĞAN’IN HAREKÂT SİNYALİNE AİT AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNDEN AÇIKLAMA

Artan YPG/PKK atakları sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hudut ötesi harekât sinyaline ait bir suale Price şu cevabı verdi: 

“NATO bağlaşığımız Türkiye’ye müteveccih hudut ötesi atakları ayıplıyoruz. Bu hamlelerde yaşamını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerimizi ilettik, mütareke çizgilerini gözetmenin ve bu hudut ötesi atakları durdurmanın ehemmiyetini vurguladık. Tam bunlar hakkında çok net olduk. Ayrıca, tüm tarafların Suriye’de kararı artırmak için mütareke çizgisini sürdürmesinin; buna saygı dinlemesinin ve iç savaşa politik bir çözüm bulmak için çalışmasının çok ehemmiyetli olduğunu da belirttik.”

Amerika Birleşik Devletleri, OLASI BİR TÜRKİYE HAREKÂTINA DESTEK VERECEK Mİ?

Price, Türkiye’nin ehemmiyetli bir NATO bağlaşığı olduğunu belirterek, başta terörle gayret ve Suriye’deki çatışmaları sonra erdirmek üzere Türkiye ile Amerika Birleşik Devletlerinin bir hayli ortak çıkarının bulunduğunu kaydoldu.

Amerika Birleşik Devletlerinin olası bir Türkiye harekâtına destek verip vermeyeceği sualine net bir cevap vermeyen Price, Suriye mevzusunda Ankara ile istişareleri sürdürdüklerini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri FİLİSTİN BAŞKONSOLOSLUĞUNU KUDÜS’TE KALEMTIRAŞ

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın İsrailli mevkidaşı ile evvelki gün tertip ettiği basın buluşmasında Filistin Başkonsolosluğunu kalemtıraşını ifade ettiği ancak bunun Kudüs’te açılacağını söylemediğine ait bir suale cevap veren Price, “Bakan bunu sarihçe belirtti. Mayıs ayında hem Kudüs’te hem Ramallah’ta konuştuğunda çok net bir biçimde ifade etmişti. Kudüs’teki konsolosluğumuzu yine açma sürecini ilerletiyoruz.” dedi.En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.