Sokakları süpürürken 500 bin lira buldu
87 okunma

Sokakları süpürürken 500 bin lira buldu

ABONE OL
Ekim 16, 2021 08:32
Sokakları süpürürken 500 bin lira buldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güngören Merter Ali Rıza Gürcan Sokağı üzerinde paklik yapan Adem Cevahir, sabah saatlerinde vazifesini yaptığı sırada yolun ortasındaki çantayı fark etti.

Çantanın içerisinde yüklü ölçüde para olduğunu gören paklik emekçisi, vaziyeti evvel amirine daha sonra da polise bildirdi. Olay yerine gelen polis ekibi, para dolu çantayla beraber emekçi Adem Cevahir’i Merter Polis Merkezi’ne getirdi.

Polis merkezinde para dolu çantayı teslim alan takımlar, paranın sayılmasının ardından zabıt hazırlayarak sahibini aramak için çalışmalara başladı. Polisin araştırması ile Merter’de esnaflık yapan iş adamı Cihan Kankılınç’a ait olduğu anlaşıldı. İfadesi alınan paklik emekçisi Adem Cevahir harekâtların bitirilmesinin ardından iş adamı Kankılınç’ın yanına götürüldü.

Kamera ve zabıtlarla döviz dolu çanta sahibine teslim edildi. Çantanın içerisinde 10 bin 766 Euro, 35 bin 440 dolar ve 2 bin 890 lira da para olduğu tespit edildi.

Bu misal tutumundan dolayı İş adamı Cihan Kankılınç, paklik vazifelisi Cevahir’e zarfın içinde bin dolar verdi.

Ardından Güngören Belediyesi Etraf ve Koruma Müdürü Berfun Baltacı, makamında ağırladığı paklik emekçisi Adem Cevahir’ teşekkür ederek tablet hediye etti.

“ÇANTA DOLU PARAYI GÖRÜNCE BİR ŞEY SEZMEDİM, HARAM PARA”

Yüklü ölçüde bulduğu parayı görünce bir şey sezmediğini ve haram para olduğunu anlatan Güngören Belediyesi Paklik Vazifelisi Adem Cevahir,  şu ifadeleri kullandı:

“Sabah saat 07.00 ortamıydı. Yolda çalışıyordum. Yolun ortasında bir cüzdan buldum. Atabilirdim de ama elime aldım ağır bir çantaydı. İçini açıp baktığımda euro ve dolar para vardı. Hemen o esnada 155’i aradım ve vaziyeti anlattım.

Polisler 10 dakika sonra geldi. Çantanın içini hakimiyet ettiler. İçinden numara çıktı. Numarayı aradılar. Merter’de Nar Cadde’ta bir dükkanının sahibiymiş. Oraya polislerle birlikte gittik. Ve zabıt yakalandı. Sahibine teslim ettik. Çanta dolu parayı görünce bir şey sezmedim zira haram para. O benden bir yerden çıkardı.”

“BANA BİN DOLAR VERDİ”

İnsanlık vazifesini yaptığını anlatan 7 yıldır paklik vazifelisi olarak çalışan Emekçi Cevahir, şöyle konuştu:

“Kendisi iş adamıymış. O gün ödemesi varmış. Bana çok dua etti. Onun duasını aldım. Ne mutlu bize. iş adamı cebime zarf vazgeçti. Bana bin dolar para verdi. Bir de numaramı aldı. Bana verdiği parayı kazanmam için 4-5 ay çalışmam gerekirdi. Biz insanlık misyonumuzu yaptık.

Bulduğum para bir daire alacak kadar büyük miktardaydı. Güngören Belediyesi’nde 7 yıldır paklik vazifelisi olarak çalışıyorum. Çalıştığım vakit zarfında başıma böyle bir olay gelmedi. İlk kere geldi ve bizde insanlık misyonumuzu yaptık.”

Rukiye Cevahir ve Adem Cevahir

“EŞİME GÜVENİM BİR KAT DAHA ARKASIYDI”

Haram paraya el uzatmadığı için onur dinlediğini söyleyen eş Rukiye Cevahir, “Eşimle onur dinliyorum. Bu tutumundan dolayı mutlu oldum, çok neşelendim. haram parayı almış olsaydı eşime kızardım. Ama haram paraya el uzatmadığı için onur duydum. Eşime güvenim bir kat daha arkasıydı” diye konuştu.

“BİR ANLIK DÜŞÜNCELİLİKLE KAYBEDİLEN BİR ÇANTA”

Düşüncelilik neticesinde oluşan bir vaziyet olduğunu anlatan 30 yaşındaki iş adamı Cihan Kankılınç, şöyle konuştu:

“Düşüncelilik neticeyi oluşan bir vaziyet. Bir anlık düşüncelilikle kaybedilen bir çanta var. Çantanın içinde günümüz koşullarında iyi bir ölçüde para vardı. Otomobilin üzerine koymuştum. Elim doluydu eşyaları yerleştirdikten sonra alırım fikriyle otomobilin üst tabanına konulan bir çanta.

Daha sonra alınmayıp unutulduğu için o biçimde konutumun otoparkından yola çıktım. Kısa bir vakit sonra fark ettim ama geri dönüp baktığım yerinde yoktu. Karakola müracaat ettik. Güngören Belediyesi’nde çalışan bir dostumuz Adem bey bulmuş ve yetkililere bildirmiş. Daha sonra bize erişildi.”

Cihan Kankılınç

“EHEMMİYETLİ OLAN DÜRÜST İNSANLARIN OLDUĞUNU HATIRLATMAK”

Bu zamanda böyle insanların olmasının neşelendirici olduğunu söyleyen işadamı Kankılınç, şöyle devam etti:

“Günümüz koşullarında bir konut ve araba parası. Parayı bulan şahsın gidip yetkilere teslim etmesi cemiyet olarak gereksinim dinlenen bir şey. Zira insanlar minik Mevlalarda da dahi insan birbirini katledebiliyor. Bu zamanda böyle duyarlı insanlara gereksinimimiz var.

Kaybedince büyük şok yaşadım. Tekstille ilgilenenler öğrenir Cuma günleri ödemeler yapılır. Bugün o para gelmemiş olsaydı 400 birey etkilenecekti. Paranın gelmesi stresimizi eksiltti. Para bir biçimde kazanılır, ehemmiyetli olan böyle dürüst insanların olduğunu yine anımsamak hoş. Kendisinin bu misal tavrı için ben de minik bir ölçü para hediye ettim. Umarım oda razı olmuştur.

Ayrıca şunu da kavramış oldum. Kazandığımız paranın haram olmadığını tamamen helal olduğunu ve Adem beyin de helal süt emmiş biri olduğunu kavramış olduk. Kendisine ve Güngören Belediyesi’ne de çok teşekkür ederim.” İHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.