Sivas olayları davasında firari 3 sanığın yargılanmasına devam edildi
22 okunma

Sivas olayları davasında firari 3 sanığın yargılanmasına devam edildi

ABONE OL
Eylül 21, 2022 15:44
Sivas olayları davasında firari 3 sanığın yargılanmasına devam edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya bazı müştekiler ve avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı dava dosyasına gelen evrakı okuduktan sonra katılanlara söz verdi.

Müdahil avukatları dosyanın “insanlığa karşı işlenen suç” olarak değerlendirilmesi ve yaklaşık 10 ay sonra dosyanın zaman aşımı nedeniyle düşme ihtimalinin ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti.

Dönemin İçişleri Bakanı, Sivas Valisi, emniyet müdürü ve belediye başkanının tanık olarak dinlenmesini talep eden avukatlar, Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK) “Madımak Raporu” nun dosyaya eklenmesi için ilgili kuruma yazı yazılmasını istedi.

Müşteki Hüseyin Karababa da Madımak Oteli’nde yaşananların “katliam” olarak nitelendirilmesi ve dosyanın “insanlığa karşı suç” kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

Beyanların ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar hakkındaki yakalama emirlerinin devamına hükmetti.

Mahkeme, esasa katkı sağlamayacağı gerekçesiyle müştekilerin tanıkların dinlenmesi ve DDK raporuna ilişkin taleplerinin reddine karar verdi. Dava 26 Ocak 2023’e ertelendi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Sivas olaylarına ilişkin ana davada Ankara 1 Nolu DGM’de tutuklu yargılanan sanıklardan Sonkur, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefet” suçundan 3 yıl, Karataş ve Ceylan ise “Madımak Oteli’ni yakarak 35 kişinin ölümüne neden olmak” ve “45 kişiyi yangın çıkartmak suretiyle öldürmeye kalkışmak” suçundan 15’er yıl hapse mahkum edilmişti.

Sanıkların tahliyelerine karar veren mahkeme, haklarındaki hükmün Yargıtayda bozulmasının ardından tekrar görülen davada, bulunamadıkları gerekçesiyle bu sanıklar hakkındaki dosyayı ana dava dosyasından ayırmıştı. (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.