DOLAR

27,2703

0.18%
EURO

28,8485

-0.05%
ALTIN(gr)

1.665,83

-0,61%
BİST 100

8242.26

-0,61%
Şimşek’ten ‘rasyonel zemine dönme’ mesajı
80 okunma

Şimşek’ten ‘rasyonel zemine dönme’ mesajı

ABONE OL
Haziran 4, 2023 09:45
Şimşek’ten ‘rasyonel zemine dönme’ mesajı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yeni kabineyi açıklamasının akabinde, Hazine ve Maliye Bakanı olarak Atanan Mehmet Şimşek, misyonu Nureddin Nebati’den devraldı.

Nebati dönem teslim merasiminde yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımızın teveccühleriyle devraldığım Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğunu Sayın Mehmet Şimşek’e devretmek üzere buradayız. Bizler için en değerlisi milletimizle yan yana verdiğimiz bu gayrete en ufak bir gaflete düşmeden aralıksız hizmete devam etmektir” sözlerine yer verdi.

‘RASYONEL ZEMİN’ VURGUSU

Şimşek, Bakan Nebati devrinde yatırım ve istihdamda kıymetli muvaffakiyetler elde edildiğini söyleyerek kendisine teşekkür etti.

Şişmek, temel amaçlarının toplumun refahını artırmak olduğunu belirterek enflasyonla çaba iletisi verdi.

Nebati’den misyonu devralan Mehmet Şimşek, rasyonel siyasetlere vurgu yaptığı açıklamasında şu sözlere yer verdi:

Hükümetimizin temel maksadı toplumsal refahı artırmaktır. Önümüzdeki devirde bu maksada ulaşmada; şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve milletlerarası normlara uygunluk temel prensiplerimiz olacaktır.

Türkiye’nin rasyonel bir tabana dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır. Kurala dayalı öngörülebilir bir Türkiye iktisadı özlenen refaha ulaşmamızda anahtar olacaktır.

Küresel zorlukların, jeopolitik gerginliklerin arttığı bir devirde, kurumsal kapasitemizi güçlendirerek makro finansal istikrarı önceliklendireceğiz.

Vakit kaybetmeden orta vadeli program çalışmalarımıza başlayacağız. Sürdürülebilir yüksek büyüme için mali disiplinin tesis edilmesi ve fiyat istikrarının sağlanması temel gayemiz olacaktır.

Orta vadede enflasyonun tek haneli sayılara düşürülmesi, her alanda öngörülebilirliğin artırılması, cari açığı azaltacak yapısal dönüşümün hızlandırılması ülkemiz için hayati ehemmiyet taşımaktadır.

Merkez Bankamıza enflasyonla gayrette takviye olmak temel siyasetimiz olacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.