Sex Education’ın Yokluğunda İzlenebilecek 10 Gençlik Dizisi
69 okunma

Sex Education’ın Yokluğunda İzlenebilecek 10 Gençlik Dizisi

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:23
Sex Education’ın Yokluğunda İzlenebilecek 10 Gençlik Dizisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix’e ait en popüler üretimlerde birisi olan Sex Education; ergenliğinin zirvesindeki bir lise öğrencisi olan Otis Milburn ve dostlarının seks ve cinselliğe adım attıkları bu yaşlarda karşılaştıkları sorunlara odaklanıyor. Sevilesi atmosferi ve duygusal bir bağ kurması oldukça kolay olan renkli kişilikleriyle Sex Education; hakikat hayatta hepimizin karşılaşabileceği sorunlara dair son derece bilgilendirici olabiliyorken, yer yer gülünç ve histerik de olabiliyor. 

Bu yazımızda, şimdilik Netflix’te hali hazırda 3 sezonu bulunan Sex Education’ın yeni sezonunu beklerken “Şöyle Sex Education eşi bir dizi olsaydı da izleseydik, “ diyenleriniz için bir dizi listesi hazırladık. Sevinçli okumalar. 

Sex Education severlerin sevebileceği 10 dizi: 

Sex Education

Skins  Misfits  Big Mouth  She’s Gotta Have It  Easy  Wanderlust  The End of the F***ing World  Fresh Meat  Looking for Alaska  Everything Sucks! 

Her iki sezonda bir tüm oyuncuları değişen: Skins 

Vizyon tarihi: 2007 IMDb puanı:  8,2 Rejisör: Charles Martin, Simon Massey, Jack Clough Oyuncular: Kaya Scodelario, Nickolas Hoult, Dev Patel, Joe Dempsie, Hannah Murray, Mike Bailey

En basit haliyle bir dram dizisi olarak belirleyebileceğimiz Skins, aslında bir dramdan çok daha fazlası. Skins, Bristol City’de yaşayan ergenlik çağındaki bir grup gencin, misal alabilecekleri düzgün bir otoriter figür olmadan kendi kimliklerini bulmaya çalışmalarına odaklanıyor. Ancak esasta aslında tek istedikleri şey sevmek, sevilmek ve mutluluğu bulmak olan bu gençler, onlara yol gösterecek rastgele bir şahıs olmadığı için sık sık yolunu kaybediyor. Sex Education’da da olduğu gibi; şayet gelişmenin artı ve eksilerini mevzu edinen ‘ciddi’ bir dizi arayışındaysanız, Skins bütün size göre. 

İngiliz gençlik dizilerini sevenlerin güzeline gidebilecek: Misfits 

Vizyon tarihi: 2009 IMDb puanı:  8,2 Rejisör: Tom Green, Jonathan van Tulleken Oyuncular: Robert Sheehan, Iwan Rheon, Nathan Stewart-Jarrett, Antonia Thomas, Lauren Socha

İngiliz gençlik dizisi Misfits; cemiyet hizmeti görevine çarptırılan birbirini tanımayan bir grup genç suçlunun başına gelen absürt hadiselere odaklanıyor. Görev esnasında birden bire ortaya çıkan bir elektrik fırtınasına tutulan gençlerin, fırtına sonrasında birtakım sırlı olağanüstü eforlar elde etmesiyle hadiselerin iyice tuhaf bir hal aldığı Misfits’in; İngiliz komedilerini sevenlerin oldukça güzeline gidebileceğinin garantisini veriyoruz.  

Ergenliğin derinlerine indiğimiz: Big Mouth 

Vizyon tarihi: 2017 IMDb puanı: 7,9  Rejisör: Bryan Francis, Joel Moser, Bob Suarez Oyuncular: Nick Kroll, John Mulaney, Jessi Klein, Maya Rudolph

Ergenlik zamanlarınızda yaşadığının tam utanç verici anları andırmak istiyorsanız, Big Mouth bütün size göre. Her ne kadar Sex Education’ın değindiği mevzuların ciddiyetinden uzak olsa da Big Mouth; kendine has gülünç ve alaycı stiliyle ‘sihrime’ temasını oldukça dürüst ve sarih bir biçimde ele alıyor. Başka Bir Deyişle hem azıcık güleyim, hem de cinsellik mevzusunda bilgileneyim diyorsanız Big Mouth bütün size göre. 

Hayatı kendi kaidelerine göre oynayan bir kadın hikayesi: She’s Gotta Have It 

Vizyon tarihi: 2017 IMDb puanı: 6,8  Rejisör: Spike Lee Oyuncular: DeWanda Wise, Anthony Ramos, Lyriq Bent

Öykümüzün baş kişiliği Nola Darling, ilk bakışta kendisiyle alakalı her şeyi çözmüş gibi gözüküyor. Cinselliğiyle oldukça barışık, hayatını cemiyetin normlarına göre değil de kendi kaidelerine göre yaşayan genç bir kadın olan Nola’nın hayatı, sarih ilişki yaşadığı üç erkekle sorunlar yaşamaya başlamasıyla giderek karışık bir hal alıyor. Tıpkı Sex Education’ın baş kişiliği Otis gibi Nola da, ilişkiler ve kendisiyle ilgili öğrenmesi gereken çok fazla şey olduğunu fark ediyor. 

Ergenlikten çıkmak tüm sorunları çözmez: Easy 

Vizyon tarihi: 2016 IMDb puanı: 6,9 Rejisör: Joe Swanberg Oyuncular: Michael Chernus, Jane Adams, Elizabeth Reaser

Ergenlik zamanlarını çoktan geride vazgeçmiş olmanız; Easy’nin de gösterdiği üzere hayatınız ve şahsiyetiniz ile alakalı her şeyi çözmüş olduğunuz anlamına gelmiyor. Birden fazla kişilik ve ilişkiye odaklanan bir antoloji dizisi olan Easy, monotonluktan sıkılıp konutluluklarına azıcık coşku katmak isteyen bir çiftten, ilişkinin kendisi değil de bir parçası olmayı bilmeye çalışan bir kadına kadar pek çok değişik öyküye odaklanıyor. Easy, anlattığı hadiselerle güldürürken bir yandan da bilgilendirerek size pek çok şey katabiliyor. 

Sex Education’ı izleyenlerin sevebileceği: Wanderlust 

Vizyon tarihi: 2018 IMDb puanı: 7,1  Rejisör: Luke Snellin, Lucy Ticherniak Oyuncular: Toni Collette, Steven Mackintosh, Joe Hurst

Easy’e eş bir biçimde Wanderlust da cinsel farkındalıkların ergenlik zamanlarında değil de daha ilerleyen zamanlarda ortaya çıkması vaziyetinde olabileceklere odaklanıyor. Hayatınızı adamayı ve birlikte bir aile kurmayı seçtiğiniz şahıs sizi cinsel açıdan tatmin edemezse ne olur? Peki ya konutlu ve çocuklu iki insan ilişkilerini sarih yaşamaya karar verirse? Bu sorular, dizinin yanıt aradığı birkaç sorudan sadece ikisi. Şayet Sex Education’ın mevzu edindiği ve yanıt aradığı karışık cinsel vakalar aradığınız şey ise, Wanderlust’ı da sevmeniz güçle olası. 

Ciddi mevzuları espriyle harmanlayan: The End of the F***ing World 

Vizyon tarihi: 2017 IMDb puanı: 8,1  Rejisör: Jonathanh Entwistle, Lucy Tcherniak, Destiny Ekaragha, Lucy Forbes Oyuncular: Jessica Barden, Alex Lawther, Steve Oram,

Şayet ilginç İngiliz gençlik acıklıları sizin kaleminizse, garantisini veriyoruz ki The End of the F***ing World bütün size göre. The End of the F***ing World, ayrı ayrı oldukça sorunlu denebilecek iki genç olan Alex ve Alyssa’nın beraber kaçmaya karar vermesiyle yaşanan hadiseleri mevzu ediniyor. Sex Education’a eş olarak The End of the F***ing World de çocuklarının hayatında bütün olarak var olamayan ebeveynlerin ve karışık aile ilişkilerinin çocuklarda yol açabileceği sonuçlara odaklanıyor. Böyle söyleyince kulağa azıcık karanlık gelmiş olabilir; ancak dizi, tıpkı Sex Education gibi, ciddi mevzuları içine azıcık da espri katarak ele alıyor. 

Hayatlarında bağımsızlık elde eden genç insanların yer aldığı: Fresh Meat 

Vizyon tarihi: 2011 IMDb puanı: 7,8  Rejisör: Jamie Jay Johnson, DAvid Kerr, Annie Griffin Oyuncular: Zawe Ashton, Greg McHugh, Kimberley Nixon, Jake Whitehall 

Bir öteki İngiliz üretimi dizi olan Fresh Meat, hayatları üzerinde ilk kere bağımsızlık elde eden bir grup genç insanın hikayesine odaklanıyor. Fresh Meat; sevilesi oldukları kadar kusurlu da olan bir grup genç talebenin, ortak kullanımlı bir rezidansta yaşamaya başlamalarıyla büyüyen gülünç hadiseleri anlatıyor. 

Sihrime temasının işlendiği bir başka imal: Looking for Alaska 

Vizyon tarihi: 2019 IMDb puanı: 8,1  Rejisör: Clea DuVall, Rachel Lee Goldenberg, Rashaad Ernesto Green, Megan Griffiths Oyuncular: Charlie Plummer, Kristine Froseth, Denny Love

Çoğunuzun The Fault in Our Stars‘ın Aynı Yıldızın Altında yazarı olarak tanıdığı John Green’in bir öteki aynı isimli romanından uyarlanan Looking for Alaska; aşk, hayat ve ilişkiler hakkında aslında olduğundan daha fazla şey bildiklerini sanan gençlere odaklanıyor. Sex Education’a eş olarak Looking for Alaska da sihrime temasını işliyor. 

90’lı senelerde yaşayan bir grup gencin anlatıldığı: Everything Sucks! 

Vizyon tarihi: 2018 IMDb puanı: 7,5  Rejisör: Michael Mohan, Yh Russo-Young Oyuncular: Jahi Di’Allo Winston, Peyton Kennedy, Patch Darragh, Sydney Sweeney

Sex Education’ın da bulunan tuhaf unsurları sevdiyseniz, Everything Sucks!’ı da büyük olasılıkla seveceksiniz. 90’lı senelerin ortasında Amerika’da yaşayan bir grup uyumsuz gencin, tüm mektepte yayınlanacak olan bir film sürüklemek için bir araya gelmesini anlatan Everything Sucks!; Sex Education gibi yalanlanma, ebeveyn eksikliği ve cinselliği keşfetme gibi temalara odaklanıyor. 

Mevzusu ve kişilikleri gereği Sex Education’ı anımsayan 10 diziyi listelediğimiz yazımızın sonunca gelmiş bulunmaktayız. Umarım aralarında alakanızı sürükleyen bir şeyler bulabilmişsinizdir. Sevinçli izlemeler!

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.