Sedat Peker iddianamesi tamamlandı… İşte istenen cezalar
125 okunma

Sedat Peker iddianamesi tamamlandı… İşte istenen cezalar

ABONE OL
Ekim 16, 2021 10:21
Sedat Peker iddianamesi tamamlandı… İşte istenen cezalar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Kumpasa Karşı İşlenen ve Teşkilatlı Kabahatler Soruşturma Ofisi tarafından hazırlanan iddia belgesinde, 26’sı tutuklu 92 kuşkulu yer aldı.

Sedat Peker’in teşkilat lideri, 9 kuşkulunun teşkilat idareyicisi, 82 kuşkulunun bir kısmının teşkilat azası, bir kısmının da teşkilat azası olmamakla beraber teşkilat ismine kabahat işleyen bireyler olduğu belirtildi.

Kabahat teşkilatı tarafından Çekmeköy’de 31 Ağustos 2017’de silahlı atak neticeyi öldürüldüğü iddia edilen Cahit Çetin maktul, 30 ayrı birey de mağdur olarak yer aldı.

PEKER’İN AĞIR MÜEBBETİ VE 390 YIL MAPUSU İSTENDİ

Sedat Peker’in, Cahit Çetin’in silahlı atak neticeyi vefatına ait “planlayarak isteyerek öldürmeye azmettirme” kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mapusla cezalandırılması istendi.

Sedat Peker’in ayrıca 19 ayrı eylemde bir hayli müştekiye karşı “var olan kabahat teşkilatının korkutucu eforundan yararlanarak silahla yağma kabahatine azmettirme”, “kabahat işlemek emeliyle silahlı teşkilat kurma ve idareme”, “tefecilik”, “silahla isteyerek yaralama” kabahatlerinden toplamda 390 seneye kadar mapusla cezalandırılması arz edildi.

TEŞKİLAT İDAREYİCİ VE AZALARINA MÜTEVECCİH YARGILAMALAR

İddia Belgesinde, teşkilat idareyicisi olan 9 kuşkulunun “kabahat işlemek emeliyle silahlı teşkilat kurma ve idareme”, “kabahat işlemek emeliyle kurulan silahlı teşkilata abone olma”, “kabahat işlemek emeliyle kurulan teşkilata abone olmamakla beraber teşkilat ismine kabahat harekâta”, “isteyerek öldürmeye azmettirme”, “var olan kabahat teşkilatın korkutucu eforundan yararlanarak silahla yağma kabahatine azmettirme”, “tefecilik” ve “silahla isteyerek yaralama” kabahatlerinden de farklı oranlarda mapusla cezalandırılmaları arz edildi.

İDDİA BELGESİNDE SEDAT PEKER TANIMI YAPILDI

İddia Belgesinde teşkilat lideri olarak belirtilen Reis Sedat Peker hakkında şu belirleme yapıldı:

* Teşkilat belirlemesinde de açıklama edildiği üzere kendi ismindeki teşkilatı kuran ve idareyen, bu kapsamda daha evvel de aynı kabahatten ceza alan, telefon görüşmelerine fazla derecede dikkat eden ve dinlenme olasılığı olmayan programlar üzerinden teşkilatsal konuşmaları yapan bir birey olup, duruşma kararı ile isminin önüne Reis sözcüğünü koydurduğu, kendisine Reis diye hitap edilen, bu kapsamda çok rakamda yağma kabahatinden eylemleri olan, geçmişte de eş kalitede çok rakamda kabahat kaydı olan ve bu biçimde Beykoz’ da bulunan villasından teşkilatı kuran ve idareyen birey olduğu…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.