Seçim verilerini CHP sistemine yanlış rakamla aktarmışlar! Beceriksizliği itiraf ettiler
34 okunma

Seçim verilerini CHP sistemine yanlış rakamla aktarmışlar! Beceriksizliği itiraf ettiler

ABONE OL
Mayıs 17, 2023 07:56
Seçim verilerini CHP sistemine yanlış rakamla aktarmışlar! Beceriksizliği itiraf ettiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER7

Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerde hezimet yaşayan CHP’nin şaibe iddialarının altından beceriksizlik çıktı. Seçim akşamı kurdukları canlı veri sistemi çalışmayan CHP’nin sosyal medya trolleri üzerinden servis ettiği “oyların kasıtlı olarak başka partilere yazılarak çalındığı” iddiasının çürük olduğunu bizzat CHP’ye yakın gazeteciler itiraf etti.

 

 

Almanya merkezli DW Türkçe muhabiri Alican Uludağ ve fondaş Birgün gazetesi muhabiri Timur Soykan, iddialara konu tutanakların YSK sisteminde doğru olarak yazıldığını, CHP sistemine yanlış işlendiğini söyledi.

CHP trolleri tarafından sosyal medyada paylaşıma sokulan Diyarbakır Bismil’deki 1234 sayılı sandıkta Yeşil Sol Parti’ye 0, MHP’ye 233 oy yazıldığına ilişkin görüntünün CHP’nin sistemine ait olduğu, YSK sisteminde YSP’nin 233, MHP’nin 0 yazıldığı kaydedildi.

KENDİLERİ YANLIŞ GİRMİŞ

CHP’ye yakın gazeteci Alican Uludağ, “linç yemeyi göze alarak” gerçek bilgileri paylaştığını vurguladığı açıklamasında, şu ifadeleri kullandı:

“Sosyal medyada YSK’nın bazı ıslak imzalı sandık sonuç tutanakları ile CHP’nin sisteminden alınmış sonuç görüntülerindeki farklılıklar tartışma yaratmış durumda. Bu görüntüler, ‘oyların kasıtlı olarak başka partilere yazılarak çalındığı’ iddiasına neden oldu. Konuyu, bizzat araştırdım ve gerçek tam olarak sanıldığı gibi değil. (Linç yemeyi de göze alarak bunları aktarmak gazetecilik görevim) Önce şunu açıklamakta fayda var. Paylaşımlarda kullanılan ıslak imzalı sandık sonuç tutanağı YSK tarafından görevlendirilen sandık kurulunun oy sayımı sonucunda oluşturduğu bir tutanak. Bu tutanakta herhangi bir sorun yok. Oylar zaten doğru yazılmış. Asıl sorun, CHP’nin sisteminden alınmış diğer ekran görüntüsünde. Peki, CHP’nin sistemine hatalı şekilde girilmiş bu veriler kimin? Ya da doğrudan sormak lazım, bunlar YSK’nın verileri mi? HAYIR. O veriler, tamamen CHP’nin kendi sistemine girdiği, kendi görevlilerinin verileri.”

BÖYLE MANİPÜLASYON YAPMIŞLAR

Seçim gecesi sandık sonuçlarını manipüle eden CHP’nin, önce AK Parti’nin güçsüz olduğu bölgelerin neticelerini sisteme eklediği, TELE1 gibi muhalif kanalların da bu veriler üzerinden yayın yaparak seçmeni yanılttığı vurgulandı.

Gzeteci Uludağ, şunları söyledi:

“İkinci tartışmalı konu ise şu: O gece Tele 1 gibi bazı muhalif kanallar, Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan karşısında yüzde 49-45 önde olduğu yönünde veriler paylaştı. İnsanlar da doğal olarak seçimlerin daha sonra nasıl Kılıçdaroğlu aleyhine döndüğünü sorguladı.

Buradaki temel sorun da şu: Kılıçdaroğlu’nun önde olduğunu gösteren veriler, CHP’nin sisteminden alınan verilerdi. CHP, doğal olarak o gece DAHA ÖRGÜTLÜ OLDUĞU büyük illerden gelen verileri ilk olarak sistemine girdi. Zaten o sandıklar da çoğunlukla CHP seçmeninin çoğunlukta olduğu yerlerdi. Böylece o sonuçlarda Kılıçdaroğlu önde çıktı. Bunda yanlış yoktu. Zaten sonradan aradaki makas CHP verilerinde de kapandı ve Erdoğan öne geçti.

Seçim gecesi, CHP’nin önde olduğu yönündeki veri girişleri de CHP yönetimine hata yaptırdı. Sistemde de o gece sorunlar yaşandığı bilgisi de var. Hatta Ekrem İmamoğlu o gece Kılıçdaroğlu’nun kazandığını dahi açıkladı. (Ki bu bir hataydı) Bu açıklamaya iten CHP sistemine o saate kadar giren verilerdi. İşte Onursal Adıgüzel, CHP’ye o gece hata yaptıran bu sistem nedeniyle doğrudan Kılıçdaroğlu’nun isteği üzerine istifa etti.”

YSK DEĞİL CHP’NİN SİSTEMİ SORUNLU

Benzer itiraf gazeteci Timur Soykan’dan da geldi. Soykan, “CHP görevlileri ıslak imzalı tutanakları yanlış girmiş. YSK sistemindeki veri doğru, CHP sisteminde sorun var.” sözlerini sarf etti.

 

O SİSTEM HALA ÇALIŞMIYOR

CHP’nin seçim sonuçlarının canlı olarak paylaşılacağını duyurduğu “https://geliyorum.chp.org.tr/sandiklar.html” internet sitesi, sandıkların açılmasından bu yana çalışmıyor. Siteye girenler, “Bu servis ilerleyen saatlerde devreye girecektir! Sandıklar biraz daha açılsın, görüşürüz” ifadeleri yer alıyor.

 En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.