Sağlık Bakanı’ndan ‘Kısıtlama Yok, Çünkü Aşı Var’ Açıklaması Geldi: Vakaların Aktif Olduğu Yaş Grubunu da Açıkladı
79 okunma

Sağlık Bakanı’ndan ‘Kısıtlama Yok, Çünkü Aşı Var’ Açıklaması Geldi: Vakaların Aktif Olduğu Yaş Grubunu da Açıkladı

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:21
Sağlık Bakanı’ndan ‘Kısıtlama Yok, Çünkü Aşı Var’ Açıklaması Geldi: Vakaların Aktif Olduğu Yaş Grubunu da Açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kışın yanaşması ve havaların soğumasıyla son günlerde COVID-19 olaylarının yükselişe geçmesi, hepimizin usuna aynı suali getiriyor: Acaba tekerrür aynı şeyleri mi yaşayacağız? Yurttaşın bu sıkıntılılığının farkında olan Bilim Heyeti; salgının vaziyeti, gençler üzerindeki tesiri, aşı programı ve yerli COVID-19 aşısı Turkovac’ın aktüel gidişatını değerlendirmek için bugün toplandı. 

Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda aşı olduğumuz sürece ek ihtiyata gerek kalmayacağına dikkat toplayan Dr. Fahrettin Koca; aşı olan fertlerin kendi önlemlerini almakla mesul olduklarının altını çizerek aşı olmayanları da bir defa daha aşı olmaya davet etti. Koca, aynı zamanda dikkat toplayan bir açıklama da yaptı.

Olayların %40’ı 23 yaş ve altı:

koronavirüs

Salgının seyrinde bir atlama olmasa dahi ufak çoğalışlarla beraber COVID-19 salgınının devam etmekte olduğunu andırdıran Koca, olay çoğalışının büyük bir oranla aşı olmamış ya da zorunlu olan tüm dozları olmamış fertler nedeniyle olduğunu belirtti. Mekteplerin açılmasıyla beraber genç yaş grubunda da olayların çoğaldığının altını çizen Koca; şu an var olan olayların %40’ını da 23 yaş ve altı grubun oluşturduğunu söyledi. 

Aşıların tesiriyle sağlık kurumuna uyuyuşların ve ağır izleyen olayların eksildiğini vurgulayan Koca, aşı programında bir yavaşlama olduğunu da belirterek özellikle de üniversiteli gençlerin aşılanmasının ehemmiyetine değindi. 

Kendi aşımızı geliştirmiş olmamızın ülke ismine çok büyük bir adım olduğunu kaydolan Koca, Turkovac’ın öteki aşılar üzerine anımsatıcı olarak uygulandığı bir faz 3 çalışmasının da hala devam et olduğunu aktardı. Koca, bu çalışmanın bitirilmesiyle beraber yerli aşının acil kullanım için onaylanarak seri üretime geçeceğini de sözlerine ilave etti. Türkiye’nin kendi aşı eforunu oluşturmadığı sürece dışa bağlı olacağını belirten Koca; iki doz aşısını olmuş herkesin Turkovac çalışmalarına gönüllü olarak katılabileceğini de söyledi.

‘Kısıtlama yok, zira aşı var’

Fahrettin Koca’nın açıklaması, “Kısıtlama yok, zira aşı var. Ancak aşı olarak bağışıklık sağlayabilirsek ek ihtiyatlara gerek kalmayacak. Topluca aşı olmadan bu olası değil.” laflarıyla ve aşı olmayanları yine aşı olmaya çağırarak sonlandı. Artan olay rakamları ve bu hadisenin dağılımıysa, açıklamaya bazı tepkilerin gelmesine neden oldu.

Açıklamaya sosyal medyadan gelen tepkiler:

koronavirüs

koronavirüs

koronavirüs

koronavirüs

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.