Sadece Çok Dikkatli İzleyicilerin Yakalayabileceği 18 Şahane Film Detayı
99 okunma

Sadece Çok Dikkatli İzleyicilerin Yakalayabileceği 18 Şahane Film Detayı

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:43
Sadece Çok Dikkatli İzleyicilerin Yakalayabileceği 18 Şahane Film Detayı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir filmi izlerken gerçeğinde rakamsız ayrıntı kaçırıyoruz. Sahnelere incelikle yerleştirilen unsurlar çoğu zaman ya fark edilmiyor ya da birkaç şahsın fark edip paylaşmasıyla dinleniyor. Film makûs dahi olsa bu stil ayrıntılar film takımına saygı dinlememiz için başlı başına bir neden.

Azıcıktan göreceğiniz ayrıntılar öyle her yerde tesadüfeceğiniz cinste olanlardan değil. Interstellar, Seven, Harry Potter, Geleceğe Dönüş ve daha pek çok ehemmiyetli filmin içindeki ve arka tasarısındaki bu ayrıntıları bilince eşe, arkadaşa anlatmak isteyeceksiniz.

Interstellar’daki su seyyareyi sahnesinde çalan müziğin her 1.25 saniyesinde tik tak sesi dinlenir. Her tik tak sesi Dünya’da bir günün geçtiğinin habercisidir.

interstellar

Harry Potter ivedisi süresince 2001-2011 kostümü kezlerce değişen onlarca kişiliğin aksine kostümü hiç değişmeyen tek şahsiyet Snape’ti.

harry potter

Upgrade 2018 ve Görünmez Adam 2020 filmlerinin rejisörü Leigh Whannell, 2004 imali Testere filminde Adam şahsiyetini canlandırmıştı. Rejisör bu surattan her iki filmine de Jigsaw grafitisi saklayarak saygı duruşunda bulunur.

saw

Geleceğe Dönüş’te Marty’nin 1955’te reklam panosunda gördüğü “Yarının Konutları”, ailesinin konutuyla birebir aynıdır.

marty

Babamın Penguenleri filminin kapanış jeneriğinde “Filmin imali sırasında hiçbir penguene hasar gelmemiştir.” bilgisine ek olarak, “Öte yandan, Jim Carrey acımasızca ısırılmıştır. Ama bunu hak etmişti.” bilgisi yer alıyor.

jim carrey

Otobüste, Forrest Gump’ın oturmasına izin vermeyenlerden biri olan bu kızı, Tom Hanks’in kızı Elizabeth canlandırdı.

forrest gump

‘Arabalar’ animasyonunda kanyonların tamamı olağan arabalar ve kaput süslemelerinden oluşuyor.

arabalar filmi

Watchmen’in açılış sahnesinde Nite Owl, Gotham Opera Binası’nın dışında Thomas ve Martha Wayne’i bir hırsızdan kurtararak Bruce Wayne’in bu kâinatta Batman olma olasılığını ortadan kaldırır.

watchmen

Jojo Rabbit filminde hayali Hitler, sigara ikram ederken ve et yerken görülür. Reelde, Hitler sigaraya şiddetle karşıydı ve vejetaryendi. Bu da Jojo’nun Hitler hakkında çok az şey bildiğini ima ediyordu.

jojo rabbit

Contact 1997 filminde Ellies’in çocukluğunda çizdiği ağaçlar ve manzara, solucan deliğini kullanarak gittiği yerde karşısına çıkar.

contact

Titanik’teki bir çocuğun topaç çevirdiği bu sahne, batmadan evvel gemide çekilmiş bir resimtan esinlenildi.

titanik

Karede bulunan çocuk ve babası Titanik’ten kurtulan yolculardandı.

1995 imali Seven’da John Doe’nun konuşmasını yaptığı sahnede suratı, tel örgü eşliğindeki çekim açısı ile 7 kısma parçalamıştır.

seven film

Will Smith’in bakışları arasında, Umudunu Kaybetme filmine mevzu olan asıl Chris Gardner’ın geçişi.

umudunu kaybetme

Yine kurgulanan Justice League’in bu sahnesinde İntiharı Tedbire Vakfı’nın “Yalnız değilsin” afişi yer alıyor.

justice league

Zack Snyder’in kızı Autumn, 2017’de filmin çekimleri sırasında canına kıydı ve rejisör yine kurguladığı bu filmi kızına adadı.

Blade Runner 2049’da aşinayı üzere Replikant’lar ancak sol üst köşeye baktıkları zaman tespit edilebiliyorlar. Filmin başında da izleyicinin sol üst köşeye bakmasını sağlayan “Replicants” yazısı belirir.

blade runner 2049

Vulcan selamı, Star Trek serinin çekimleri sırasında, Yahudi olan Leonard Nimoy tarafından daha önceki Yahudi rahiplerinin Kohanim isimli selamlamalarından esinlenilerek uyduruldu.

vulcan selamı yahudi

2007 imali Ratatuy animasyonunda, 2009 imali Yukarıya Bak’tan Remy adlı köpeğin havlamasını dinleriz ve gölgesine rastlarız.

pixar

Kahve dükkanı sahnesi sırasında siyah olan duvardaki kalp graffitisi yalnızca 5 saniye sonra Baby’nin Debora’yı ilk gördüğü an kırmızıya döner.

baby driver

Kaynak: Film Reelleri

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.