Resmi Sağlamlık Testlerinden Geçen ve Türkiye’de Satılan Taş Gibi 13 Araba
67 okunma

Resmi Sağlamlık Testlerinden Geçen ve Türkiye’de Satılan Taş Gibi 13 Araba

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:40
Resmi Sağlamlık Testlerinden Geçen ve Türkiye’de Satılan Taş Gibi 13 Araba
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Otomobillerimiz, bizleri bir noktadan başka bir noktaya taşımak için geliştirilmiş, içerisinde rakamsız teknoloji bulunduran çok özel taşıtlardır. Elbette günümüzde artan maliyetler sebebiyle bu otomobillere erişmek daha öncekisi kadar kolay olmuyor, ancak özellikle pandemi yarıyılında otomobillerin ehemmiyeti daha da fazla arkasıydı. Toplu taşıma taşıtlarıyla işe gidip gelmek istemeyen pek çok insan şahsi otomobillere yöneldi, bunun sonucunda da trafiğe çok daha fazla taşıt çıkmaya başladı. 

Arabalar, pek çoğumuzun eli ayağı, ancak bu otomobillerin her birinin hem kendimiz hem de karşımızdaki insanlar için her zaman bir tehlike oluşturduğunu öğrenmemiz gerekiyor. Değişik markalarda çalışan rakamsız mühendis de otomobillerin insan yaşamına hasar vermemesi için yeni teknolojik çalışmalar yapıyor. Bunun sonucunda da daha sağlam frenler, şerit takip sistemleri, kaza anında açılan hava yastıkları, emniyet kemerleri ve daha sayamadığımız pek çok teknoloji geliştirildi. Peki, kazancınızın büyük bir kısmını, hatta önümüzdeki senelerdeki kazancınızın da çok büyük bir kısmını yatıracağınız arabalar ne kadar tehlikesiz?

Canınızı emanet ettiğiniz arabalar ne kadar sağlam?

Renault Clio

Bir araba satın alırken dikkat etkeniz gereken pek çok şey bulunuyor. Motor eforu, konforu, valiz hacmi… Bunlar usuma gelen bazı şeyler, ancak tüm bunlardan daha ehemmiyetli bir şey var. Otomobilinizin rastgele bir kriz anında sizi ve kazaya karışan öbür insanları yaşamda yakalayıp yakalamayacağını öğrenmek oluyor. Elbette kazalardaki en büyük mesele her zaman sürat olmuştur. Şayet otomobili çok süratli kullanıyorsanız, bir araba ne kadar tehlikesiz olursa olsun işiniz kısmete kalıyor. Bu nedenle ilk kaidenin emniyet kemeri bağlama ve sürat olduğunu andırdıralım. Bundan sonrasında ise devreye taşıtın güvenlik sistemleri giriyor. Bugün sizlere Türkiye’den de satın alabileceğiniz, son 5 sene içinde çıkış yapmış ve Euro NCAP testlerinden 5 yıldız almış otomobilleri listeleyeceğiz. Bu arabalar, sizi, yakınlarınızı ve karşınızdaki insanı gözetmek için en üstün teknolojilerle donatılmış gidişatta. 

Listeye başlamadan evvel belirtmek istiyorum. İçeriğimizde yer alan arabalar genel olarak çok yüksek maliyetlere satılıyor. Bunun böyle olmamasını isterdik, ancak ülkemizdeki genel gidişat ne yazık ki bu biçimde: O zaman hazırsanız listemize başlayalım.

İçindeki insanı gözetmeyi kendine hedef bilen 13 taş gibi araba

Mercedes-Benz CLA Audi A1 Renault Clio Audi A3 Volvo S90 Volvo XC60 Volvo S60 / V60  Isuzu D-MAX Seat Leon Toyota Yaris Peugeot 508 Volkswagen Golf Tesla Model 3

Mercedes-Benz CLA

Mercedes‘in lüks arabaları arasında yer alan CLA, 2019’da yapılan Euro NCAP güvenlik testinden 5 yıldız alarak bu alanda kendini kanıtlayan arabalardan. Erişkin gözetmesinde %96, çocuk gözetmesinde ise %91 gibi son derece iddialı bir zafer tutan CLA, yaya gözetmesinde de %91 zafer elde etti. Frenleme sistemi, şerit takibi gibi günümzüdeki lüks vasıtalarda standart teknolojileri bulunduran CLA, listemizdeki en tehlikesiz arabalar arasında yer alıyor.

Audi A1

2019’da yapılan Euro NCAP testlerinde kendi segmentinin en tehlikesiz otomobili seçilen Audi A1, erişkin gözetmede %95 koruma sağlarken çocuk gözetmesinde ise %85’lik zafer oranı tuttu. Taşıtın yaya gözetmesi ise %73 oldu. 

Renault Clio

Listemizde yer alan en ucuz araba olan Renault Clio, 2019’da yapılan Euro NCAP testlerinde küçük arabalar arasında yer alan en tehlikesiz ikinci araba oldu. Ülkemizde 170.000 TL’den başlayan maliyetlerle satılan Renault Clio’nun Euro NCAP neticelerine göre erişkin gözetmesi %96 iken çocuklarda bu oran %89 oldu. Renault Clio’nun yaya gözetmesi ise %72 olarak tanımlandı. Şerit takip sistemi gibi ek güvenlik tedbirleri de bulunan Clio, gerek maliyeti gerekse güvenlik standartlarına uymasıyla daha uzun zaman ülkemizde en çok seçim edilen vasıtalardan biri olacak gibi duruyor.

Audi A3

Ülkemizde gerek sağlamlığı, gerek konforu gerekse de sürüş hissiyatıyla çok beğenilen Audi’nin A3 modelleri 2020’de Euro NCAP’e giren vasıtalardan biri. Girdiği testlerde 5 yıldız almayı başaran Audi A3; erişkin gözetmesinde %89, çocuk gözetmesinde %81, yaya gözetmesinde ise %68 zafer oranı tuttu.

Volvo S90

Sağlam araba dediğimizde usumuza gelen ilk marka her zaman Volvo olmuştur. “En tehlikesiz arabalar” biçiminde bir liste yapıp da bu listeye birkaç tane Volvo serpiştirmeseydik zati olmazdı. Tehlikesiz araba dediğimizde ilk usumuza gelen markalardan Volvo’nun listemizde yer alan ilk otomobili S90. S90; 2017’de yapılan Euro NCAP testinden 5 yıldız almış bir araba. Erişkin gözetmesinden %95 alan S90, çocuk gözetmesinden %80, yaya gözetmesinden ise %76 zafer oranı tuttu. Bu noktada minik bir dipnot geçmek istiyorum. Volvo’nun 2003’ten beri tüm vasıtaları Euro NCAP’ten 5 yıldıza erişmeyi muvaffak oldu. 

Volvo XC60

Volvo’nun bir öbür sağlam modeli olan XC60, 2017’de Euro NCAP testine giren vasıtalardan. XC60, erişkin korunmasında %98 gibi erişilmesi güç bir oran yakalarken %87 çocuk gözetmesi, %76 ise yaya gözetmesi sağlıyor.

Volvo S60 / V60 

Bir arabanın markası Volvo ise o araba rastgele bir kaza anında öbür otomobillere göre çok daha tehlikesizdir. Pek çoğumuz bu biçimde bildik. Bunun pek çok nedeni var elbette. 2018’de yapılan Volvo S60 ve V60 Euro NCAP testlerinde yeniden öbür araba markalarını çekemetecek neticeler elde edildi. S60 / V60; erişkin gözetmesinde %96 zafer yakalarken çocuk gözetmesinden %84, yaya gözetmesinden ise %74 puan elde etmeyi muvaffak oldu.

Isuzu D-MAX

Ülkemizde beğenilen pick-up modellerinden biri olan D-MAX, 2020’de girdiği Euro NCAP testlerinden genel olarak zaferli bir biçimde çıkmayı muvaffak oldu. D-MAX; erişkin gözetmesinde %84, çocuk gözetmesinde %86, yaya gözetmesinde ise %69 zafer oranı elde etti. Listemizde yer alan öbür vasıtalara göre bu puanlar azıcık daha düşük olsa da yeniden de son derece zaferli olduğunu söyleyebiliriz.

Seat Leon

Ülkemizde özellikle son senelerde çok fazla seçim edilmeye başlayan markalardan biri olan Seat’ın beğenilen modeli Leon; 2020 senesinde Euro NCAP testine girdi. Seat, bu testlerde son derece zaferli neticeler elde etmeyi muvaffak oldu. Seat Leon; erişkin gözetmesinde %92, çocuk gözetmesinde %88, yaya gözetmesinde ise %71 zafer oranı tuttu.

Toyota Yaris

Ülkemizde beğenilen bir öbür araba Toyota Yaris de 2020’de Euro NCAP testinin yolunu yakalayan modellerden biri. 5 yıldız almayı başaran Toyota Yaris; erişkin gözetmesinde %86, çocuk gözetmesinde %81, yaya gözetmesinde ise %78’lik zafer oranı elde etti. 

Peugeot 508

Fransız araba devi Peugeot’un 2018’de Euro NCAP testine giren modeli 508, son derece zaferli puanlar almayı muvaffak olmuştu. Araba erişkin gözetmesinden %96, çocuk gözetmesinden ise %86 puan elde etmeyi muvaffak oldu. Arabanın yaya gözetmesi ise %71 oldu.

Volkswagen Golf

Volkswagen‘ın gerek maliyeti gerekse de küçük yapısıyla ülkemizde de beğenilerek kullanılan modellerinden olan Golf, 2019 senesinde Euro NCAP’e giren arabalardan. Burada son derece zaferli neticeler elde eden Golf; erişkin gözetmesinde %95, çocuk gözetmesinde ise %89 zafer elde etti. Golf’un yaya gözetmesi ise %76 olarak derecelendirildi.

Tesla Model 3

Günümüzdeki elektrikli otomobile geçiş sürecinin liderlerinden olan Tesla Model 3, ülkemizde hala bütün olarak satılmıyor olsa da tüm dünyada olduğu gibi bizim de bir hayli ilgimize sürüklüyor. Elektrikli motorlara sahip bir Sedan model olan Tesla Model 3, erişkin gözetmede %96 zafer yakalarken çocuk gözetmesinde %86, yaya gözetmesinde ise %74 zafer tuttu. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.