Rekabet Kurumu, Trendyol Hakkında Soruşturma Başlattı: Tarihi Bir Ceza Gelebilir
71 okunma

Rekabet Kurumu, Trendyol Hakkında Soruşturma Başlattı: Tarihi Bir Ceza Gelebilir

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:39
Rekabet Kurumu, Trendyol Hakkında Soruşturma Başlattı: Tarihi Bir Ceza Gelebilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin sarih ara en büyük e-ticaret platformu Trendyol, bir zamandır Rekabet Müesseseyi’nun gündeminde. Müessese, işletmenin pazar yeri uygulamalarında rekabet kaideleri ihlal ettiğini düşünerek harekete geçmişti. Hatta bu mevzuyla alakalı bir karar alan yetkililer, Trendyol için geçici ihtiyat kararı almıştı. Şimdiyse Rekabet Müesseseyi ile Trendyol arasındaki gerilim azıcık daha yükselmiş gidişatta.

Rekabet Müesseseyi, internet sitesinden yaptığı bir açıklama ile Trendyol için soruşturma açılmasına karar verildiğini duyurdu. Yetkililer, bu soruşturma kapsamında alakalı kanun kararlarına terslik olup olmadığını tespit etmeye çalışacak. Harcayıcıyı etkilemeyecek bu vaziyet, işletme için büyük para cezalarına yol açabilir gibi görünüyor.

Rekabet Müesseseyi’ndan yapılan açıklama şöyle

Trendyol

DSM Grup Danışmanlık İrtibat ve Satış Ticaret AŞ’nin Trendyol çevrim içi pazaryeri pazarındaki uygulamalarıyla 4054 rakamlı Kanun’u ihlal ettiği iddiası üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 23.09.2021 tarihli buluşmasında görüşme eden Rekabet Heyeti, belirtileri ciddi ve yeterli bularak; 4054 rakamlı Kanun’un 4. ve 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine müteveccih olarak;  Trendyol ve aynı ekonomik tamlık içinde yer alan öteki girişimler hakkında soruşturma açılmasına, 21-44/650-M sayı ile karar verdi.

Rekabet Müesseseyi’nun açıklaması için buradaki irtibatı kullanabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.