DOLAR

27,1479

0.08%
EURO

29,0073

0.11%
ALTIN(gr)

1.680,48

0,38%
BİST 100

8039.18

0,38%
Patronlardan kredi musluklarını açın çağrısı
25 okunma

Patronlardan kredi musluklarını açın çağrısı

ABONE OL
Haziran 1, 2023 02:45
Patronlardan kredi musluklarını açın çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Seçimlerin geride kalması ile birlikte iş dünyası yeni iktisat idaresi ve iktisat yol haritasını beklerken, birinci adım olarak kredi musluklarının açılmasını talep ediyor. Kredi kartlarına kadar gelen kısıtlamaların büyük sorun yarattığına işaret edilirken, enflasyonla çabanın tüm seyri belirleyeceği ve sıcak paranın gelmemesi halinde 3 haneli enflasyona dönülebileceği vurgulandı.

İÇ TALEBİ DARALTIR

Bu yıl 22’ncisi düzenlenen Perakende Günleri’nde düzenlenen toplantıda konuşan Zincir Mağazalar Derneği Lideri Serhan Tınastepe, dalın en önemli meselelerinden birinin finansmana erişimde yaşandığını kaydetti. İki seçim ortası devirde finansal sistemin kredi bacağının kilitlendiğini belirten Tınastepe, “Bunlar iç talebin daralması riskini yaratacak ögeler. Bir an evvel bu kilitlenmenin yanlışsız adımlarla hakikat kararlarla kaldırılması, kredi daralmasının önüne geçilmesi birinci önceliğimizdir” dedi.

2023’ü ‘kâr değil ar yılı’ olarak tanımlayan 2024’e de kayıpsız girebilmek için iktisattaki gelişmelerin değer taşıdığını kaydeden TURYİD Lideri Kaya Demirer, “Seçim arefesinde hiçbir firma hiçbir bankadan krediye ulaşamadı. Muslukların açılması yeni yatırımlar açısından önemli” diye konuştu. Demirer, kur ve faiz istikrarını çok önemsediklerini kaydederek, “Kurun bundan sonraki tarafı ve faizin muhakkak bir periyot paralel olarak ilerlemesinin yanlışsız bir ekonomik program olacağını düşünüyoruz” dedi.

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Lideri Nuri Şapkacı, “5 yılda yabancı yatırımcıların oranı yüzde 28’den yüzde 20’ye indi. Bu manada ekonomik stabilitenin sağlanması bilhassa enflasyonun düşürülmesi önemli” sözlerini kullandı.

Enflasyon 3 haneyi görebilir

Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu Lideri Hüseyin Altaş, enflasyona karşın büyüme beklediklerini aktardı. Burada gelecek devirde sıcak para bulmanın büyük kıymet taşıdığını anlatan Altaş, şayet bulunmaz ise enflasyonun yüzde 100’leri bulabileceğini lisana getirdi. Altaş, paranın bulunması halinde ise enflasyonun yüzde 15-20’ye kadar düşebileceğini aktardı. Birleşmiş Markalar Derneği Lideri Sinan Öncel ise dalın pandemi sonrası büyüme trendine girdiğini lakin kredilerin en kıymetli sorun olduğunu kaydetti.

Büyümede badire görüyorum

Gıda Perakendecileri Derneği Lideri Alp Lider Özpamukçu, yüzde 2’lik net kâr marjı ile çalışan bölümün enflasyonla çabanın en kıymetli ögesi olduğunu söyledi. Dalda maliyet artışlarının devam ettiğini ve miktarsal manada satışlarda kayıpların yaşandığını kaydeden Özpamukçu, şöyle devam etti:

“Bu yıl baktığımızda ölçü büyümeleri konusunda sorun olacağını görüyorum. Enflasyonist ortamlar büyüme manzarası yaratıyor. Gelecek devirde ne olacak diye baktığımızda bir modül frene basılması da bekleniyor.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.