Papua Yeni Gine’de keşfedilen yeni denizanası türü böyle görüntülendi
7 okunma

Papua Yeni Gine’de keşfedilen yeni denizanası türü böyle görüntülendi

ABONE OL
Ağustos 6, 2022 13:19
Papua Yeni Gine’de keşfedilen yeni denizanası türü böyle görüntülendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dorian Borcherds isimli bir dalgıç, Papua Yeni Gine’de ilk defa görülen bir türü kaybetmeyi başardı. 

Araştırmacılar tarafından ilgiyle karşılanan görüntü, detaylıca incelendi. Uzmanlara göre kayda alınan hayvan muhtemelen yeni bir denizanası türü.

Görütntüleri paylaştıktan yarım saat sonra, Borcherds’ı arayan Avustralya Denizcilik Danışma Servisi “Stinger”den deniz biyoloğu Lisa-Ann Gershwin, bunun Mayıs 1997’de Great Barrier Reef’te yakalanan aynı denizanası türü olduğunu iddia etti. Ancak uzmanlar videoyu arşivdeki görüntülerle karşılaştırdıklarında, dalgıcın muhtemelen yeni bir denizanası türü gördüğü sonucuna vardılar.

1997’deki olayda, araştırmacılar daha sonra hayvanı yakalamış ve incelemişti. Arından denizanası ‘Chirodectes maculatus’ olarak adlandırılmıştı.

Denizanası konusunda uzman olan Griffith Üniversitesi’nden Profesör Kylie Pitt, Yeni Gine kıyılarındaki denizanalarının gerçekten de yeni bir tür olabileceğini, ancak bunun yalnızca videodan doğrulanamayacağını söyledi. Pitt, “Bir örnek alabilirsek ve morfolojisini genetik testlerle birlikte tanımlayabilsek harika olurdu.” dedi.

Yirmi yıldan fazla bir süredir bölgede dalış yapan Borcherds, hayvanın özellikle hareket etme şeklinden oldukça etkilendiğini söyledi.En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.