Oyuncu Apple, Elendi: iPhone 13 Üretimi, Çip Krizi Nedeniyle Kesintiye Uğradı
70 okunma

Oyuncu Apple, Elendi: iPhone 13 Üretimi, Çip Krizi Nedeniyle Kesintiye Uğradı

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:27
Oyuncu Apple, Elendi: iPhone 13 Üretimi, Çip Krizi Nedeniyle Kesintiye Uğradı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Apple, eylül ayında asıllaştırdığı bir tanıtım faalliğinde iPhone 13 ailesi ile ekosistemine ilave ettiği değişik yeni mahsullerini duyurdu. Elbette bu mahsuller, dünya genelinde büyük alaka gördü. 1 Ekim haysiyetiyle pek çok ülkede resmen satışa çıkan uslu telefonlar, dünyanın pek çok yerinde sanki yok sattı. Şimdiyse mevzuyla alakalı dikkat toplayan bir büyüme yaşandı.

Bloomberg’de yer alan bir habere göre Apple, yonga krizi sebebiyle sendelemiş gidişatta. Öyle ki işletme, 2021 seneyi sona ermeden evvel 90 milyon adet yapım hakikatleştirmeyi tasarlıyordu. Ancak koronavirüs pandemisiyle hemen her sektörü derinden etkileyen yonga krizi, Apple’ın bu kararını uygulanamaz hale getirdi. Hazırladığı haberi mevzuyla alakalı bilgisi olan kaynaklara direndiren Bloomberg’e göre Apple, sene bitmeden maksimum 80 milyon adet yapım yapabilecek.

Apple payları, haberin servis edilmesiyle düşüşe geçti

iPhone 13

Bloomberg’in servis ettiği haber, harcayıcıları üzdüğü gibi yatırımcıları da rahatsız etti. Apple payları, vaka üzerine yüzde 1,6 etrafında geriledi. Ancak sadece Apple değil, Apple’ın yonga tedarikçileri olan Broadcom ile Texas Instruments de bu vaziyetten etkilendi. Bu işletmelerin pay tahvillerinde de düşüşler yaşandı.

Yonga krizi, yaşamımızın bir aslı haline geldi ve kolay kolay da unutulacak gibi görünmüyor. Analistlere göre pandemi evveline dönüş pek de kolay olmayacak. Özellikle de 2022 senesinde bu vaziyetin değişmeyeceğini düşünen uzmanlar, yakın ve orta vadede derlenme ihtimali görmüyorlar. Bu da teknolojik mahsuller ile otomotiv sektörünü sallamaya devam edecek. Yaşanan sallantıların içerisinden kimlerin sapasağlam çıkacağını ise zaman gösterecek…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.