Öylesi Daha Pahalı Değil mi: Prens Charles, Özel Aracının ‘Peynir ve Şarap’ ile Çalıştığını Açıkladı
67 okunma

Öylesi Daha Pahalı Değil mi: Prens Charles, Özel Aracının ‘Peynir ve Şarap’ ile Çalıştığını Açıkladı

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:23
Öylesi Daha Pahalı Değil mi: Prens Charles, Özel Aracının ‘Peynir ve Şarap’ ile Çalıştığını Açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İklim farklılığının önünü kesmek ve etrafa verilen hasarı en aza indirmek için arabalarda seçenek yakıtların kullanımına müteveccih kampanyalar yapılıyor. Bu bağlamda en çok karşımıza çıkan yakıt ise elektrik oluyor. Performanslı spor arabalarıyla tanıdığımız işletmeler dahi taşıtlarını elektrikli yapmak ve onları etraf arkadaşı kılmak için çalışmakta.

Fakat İngiltere tahtının ilk sıradaki varisi olan Prens Charles, seçenek yakıt mevzusunda kendi çözümlerini bulmuş gibi görünüyor. Etrafa olan duyarlılığını yaptığı açıklamalarla gösteren Prens, 51 senelik Aston Martin vasıtasının beyaz şarap ve peynirle çalıştığını açıkladı.

“Kullanırken burnuma lezzetli kokular geliyor”

Prens Charles Aston Martin

Prensin mevzubahisi vasıtasının bütün model adı, Aston Martin DB6 Volante. Kendisine Kraliçe Elizabeth tarafından 21. doğum gününde hediye edilen vasıtayı 2008 senesinde Aston Martin yetkililerine teslim eden Prens, çalışma sisteminde farklılık yaptırmak istediğini söyledi. Aston Martin mühendisleri başta buna sıcak bakmamış olsa da eninde sonunda kabul ettiler.

Bu sayede artık fosil yakıt kullanmayan taşıtta beyaz şarap ve peynir atığı kullanılmaya başlandı. Prens’in söylediklerine göre mühendisler, taşıtın şu anda daha iyi çalıştığını ve daha öncekisinden daha güçlü olduğunu kabul etti.

Prens Charles Aston Martin

Prens Charles’ın açıklamaları, COP26 olarak da öğrenilen 2021 Birleşmiş Milletler İklim Farklılığı Konferansı’nın birkaç hafta evvelinde geldi. Bu mevzuda yaptığı açıklamalarda Prens, dünya liderlerinin konferansta konuşacaklarını, fakat bunun yalnızca konuşmayla kalmayıp lüzumlu eylemlerin de asıllaştırılması gerektiğini söyledi.

Kendi karbon ayak izini düşürmek için neler yaptığı sorulduğunda ise Prens; haftada iki gün et ya da balık, haftada bir gün ise süt mahsulü harcamadığını söyledi. Sarayın ısıtılması mevzusunda ise güneş oturumları gibi seçenek kaynakların kullanılması için uzun zamandır uğraştığını söyledi. Bunun yanında elektrikli taşıtları kullandığını da belirtti.

Prens Charles Aston Martin

COP26, 31 Ekim tarihinde asıllaştırılacak. Sene içinde dünyamıza aşırıca hasar veren orman yangınlarının, iklim farklılığının ve küresel ısınmanın konferansta büyük yer yakalaması bekleniyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.