Oy verme işlemi sona erdi… Sonuçlar ne zaman açıklanacak?
326 okunma

Oy verme işlemi sona erdi… Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

ABONE OL
Mayıs 28, 2023 14:13
Oy verme işlemi sona erdi… Sonuçlar ne zaman açıklanacak?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye, siyasi tarihinde birinci kere Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci cins oylaması için sandık başına gitti. Oy verme süreci, Türkiye genelinde bugün saat 08.00 prestijiyle başladı ve saatler 17.00’yi gösterdiğinde sona erdi. Lakin, saat 17.00’ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler var ise, bu seçmenler lider tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanabilecek.

47 BİN 523 GENÇ BİRİNCİ SEFER OY KULLANDI

Cumhurbaşkanı Seçimi’nin birinci tipinde oy kullanma hakkı olmayan 47 bin 523 yeni seçmen 18 yaşını doldurduğu için  2’nci tipinde birinci kere oy kullanma hakkı elde etti.

TÜM SANDIKLAR BİRLİKTE AÇILACAK

YSK tarafından yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin oy kullanabilmesi için 73 ülkedeki 151 temsilcilikte 167 noktada sandık kurulmuştu. 20 Mayıs’ta başlayan yurt dışı temsilciliklerinde oy verme süreci 24 Mayıs’ta sona ermişti.

Diğer yandan, gümrük kapılarında oy verme süreçleri ise yurt içinde olduğu üzere saat 17.00’ye kadar sürdü.

Yurt Dışı İlçe Seçim Şurası Başkanlığı tarafından denetim edilerek teslim alınacak olan oylar, saat 17.00’de oy verme süreçlerinin sona ermesiyle, öbür sandıklarla bir arada açıldı.

YSK’NIN KARARINA NAZARAN YAYIN YASAĞI KALKACAK

Yüksek Seçim Heyeti’nin (YSK) kararlarına nazaran; saat 18.00’e kadar basın yayın organlarında seçimler ve sonuçlarına ait haber kestirimi ve yorum yapılması yasak olacak.

Saat 18.00 ile 21.00 ortasında ise YSK tarafından seçime ait verilecek haber ve bildiriler yayımlanabilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.