Osmanlı Dönemine Ait Kayıp Vakfiye, İngiltere’de Bir Müzayedede Ortaya Çıktı
67 okunma

Osmanlı Dönemine Ait Kayıp Vakfiye, İngiltere’de Bir Müzayedede Ortaya Çıktı

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:22
Osmanlı Dönemine Ait Kayıp Vakfiye, İngiltere’de Bir Müzayedede Ortaya Çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Vakıf tahvili’ olarak da öğrenilen, Zağanoş Paşa Vakfı’nın tüm yazışmalarının olduğu kayıp ‘vakfiye’nin, İngiltere’nin başşehri Londra’da 21 Ekim’de tertip edilecek bir müzayedede satışa çıkarılacağı bilindi. Vakfiyenin iade edilmesi için hemen çalışmalara başlayan Vakıflar Genel Müdürlüğü Patent Dairesi ile Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü Firaricilik Dairesi Başkanlıkları’nın, eserin iadesi için Interpol’e müracaat ettiği kaydolundu. 

Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in tuğrasını taşıyan, 1462 senesine tekabül eden hicri 866 tarihli kayıp Zağanos Paşa Vakfı vakfiyesinin; Zağanos Paşa Vakfı’nın kuruluş emeli ve koşullarını kapsadığı ve ‘Besmele’ ile başladığı belirtildi. Siyah mürekkeple ve Arapça el yazısıyla yazılan vakfiyede ayrıca vakfın kurucularının adları da yazıyor. 

Osmanlı’nın son seneleri ile Cumhuriyet’in ilk senelerinde kaybolan 22 veya 23 eser var

Zağanos Paşa Vakfı vakfiyesi

20,5 santim genişliğe ve 114 santim uzunluğa sahip, kırmızı dokuma ile kısmen kuvvetlendirilen eserin müzayededeki açılış maliyetinin ise 80 bin pound, başka bir deyişle 980 bin TL olduğu aktarıldı. Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü Firaricilik Dairesi Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü Patent Dairesi Başkanlığı’nın ortak bir biçimde yürüttüğü araştırma neticesinde mevzubahisi eserin; 1918-1920 seneleri arasında hakikatleşen İngilizlerin İstanbul’u işgali esnasında kaçırılan eserlerden birisi olduğu tespit edildi. 

Vakfiyeye ek olarak, Osmanlı’nın son seneleri ile Cumhuriyet yarıyılının ilk senelerinde eş biçimde kaçırılmış, satılmış ya da hibe edilmiş 22 veya 23 kayıp eser olduğu kaydolundu. Kayıp eserlerin tespit edilmesi için çalışmaların devam et olduğu ve tespit edilmesiyle beraber Türkiye’ye geri iade edilmesi için operasyonların şipşak başlatıldığı belirtildi. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.