Ortaokul Öğrencisi, Pandemide Arkadaşlarıyla Oynayamadığı Oyunlardan Mobil Uygulama Yaptı
56 okunma

Ortaokul Öğrencisi, Pandemide Arkadaşlarıyla Oynayamadığı Oyunlardan Mobil Uygulama Yaptı

ABONE OL
Ekim 17, 2021 11:35
Ortaokul Öğrencisi, Pandemide Arkadaşlarıyla Oynayamadığı Oyunlardan Mobil Uygulama Yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pandemi sebebiyle başlayan çevrimiçi eğitim yarıyılı yararlı olup olmadığı hâlâ tartışılsa da, bazı alanlara alakası olan çocukların mektebe gitmezken bu alanlarda yaratıcılıklarını ve kabiliyetlerini artırma bahtı bulduğu kesin. Cümbüşlü ve öğretici kimi etkinlikten uzak kalmak zorunda kalan çocuklar, bu meseleyi kendi usulleriyle aşmaya çalıştı. Şimdi bahsedeceğimiz şahsın usulü ise büyüklerini afallatacak kalitedeydi.

13 yaşındaki bir talebe, pandemiden evvel dostlarıyla oynadığı zihin oyunlarını dijital civarda bir araya getirdi. 15 oyunu iOS ve Android uygulaması haline getiren 7. sınıf talebesi, ‘Atlas Game’ ismini verdiği uygulamayı kullanarak dostlarıyla tekerrür reyin oynayabilmenin neşesini sürdü.

Yakında uygulama platformlarına gelecek

nilda içmeli

Osmangazi İmam Hatip Ortaokulu 7. sınıf ve Kartal Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Bilim ve Sanat Merkezi BİLSEM talebesi Nilda İçmeli, dostlarıyla daha evvel oynadığı zihin oyunlarını COVID-19’a teslim etmek yerine oyunları çevrimiçi biçimde oynayabilmek için uygulama geliştirmeyi seçim etti.

BİLSEM’de dijital tasarım, reyin ve animasyon atölyelerine katılmış olan Nilda, bu yarıyılda oynadığı oyunları uygulama haline getirme isteğini BİLSEM’e bildirdikten sonra çalışmalara başladı. Üniversite talebesi kuzeniyle 1 sene kadar geliştirme sürecinde bulunan Nilda şu anda Google Play ve AppStore’a giriş yapmak için hocalarıyla son tertip etmeleri yapıyor.

Bilgiye dayalı olup analitik ve süratli düşünmeyi geliştiren, öyküleştirilmiş oynanışa sahip Atlas Game, velilerin çocuklarına önereceği oyunlar arasına girecek gibi gözüküyor. Bitirildikten sonra fiyatsız olarak kullanıma sunulacak reyin hakkında konuşan Nilda, şu ifadeleri kullandı: 

Pandemide merkezden ayrı kaldığımda en çok zihin oyunlarını özledim. Konutta kendi kendime oynasam da etkileşim olmadığı için güzelime gitmiyordu. O yarıyılda usuma burada oynadığımız oyunları birleştirip dijitale aktarmak fikri geldi. Fikrimi müdürüme anlattım, o da sevdi ve kuzenim İrem Ablam ile oyunu geliştirmeye başladık. Oyunun içinde pratik aklı, analitik aklı geliştirmeye müteveccih 15 değişik reyin var. Oyunda aynı zamanda kültürel zenginliklere de yer vermeye çalıştık. Oynarken dünya ve Türkiye’den yerler var. Uzayla ve bilim insanlarıyla alakalı bilgiler var. Herkes için alaka çekici bir reyin olacağını düşünüyorum.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.