Önce temel attılar sonra ihale yaptılar
91 okunma

Önce temel attılar sonra ihale yaptılar

ABONE OL
Ekim 16, 2021 03:28
Önce temel attılar sonra ihale yaptılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülkemizde kamu-özel işbirliği modeliyle çalışan 13 şirket sağlık kurumu var. Bunlardan birisi de Hamdi Akın’ın sahibi olduğu Akfen firmasının işlettiği Isparta Şehir Sağlık Kurumu. CHP’nin hekim orijinli Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, şehir sağlık kurumularıyla alakalı araştırma yaparken ehemmiyetli belgelere erişti. Ortada ihale olmamasına karşın tercihten 18 gün evvel sağlık kurumunun temel atma merasimi tertip edildiği ortaya çıkarıldı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, skandalı muhtarlara anlattı. Milletvekili Fikret Şahin de hadisenin detaylarını belgelerle açıkladı.

RUHSATI DAHİ YOKKEN

Isparta Şehir Sağlık Kurumu’nin temeli yarıyılın Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Isparta Milletvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç, Recep Özel, Vali Vahdettin Özkan, Akfen firmasının idare heyeti başkanı Hamdi Akın’ın da katılımıyla 12 Mart 2014’te hakikatleştirildi. Bina üretimi için ruhsat dahi alınmadan yapılan merasimde Hamdi Akın, 755 yataklı şehir sağlık kurumunu 2-3 senede tamamlamayı tasarladıklarını söyledi.

Sağlık Kurumunun temeli şaşaalı bir merasimle atılsa da ortada yapılmış, sonuçlanmış bir ihalenin olmadığı anlaşıldı. İhale komiteyi zabtında Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Ahmet Burak Yaşar’ın ismi yazılmasına karşın, zabtı imza atmadı. Ancak Yaşar, müsteşarlık makamına, kurulun ihaleyi Akfen işletmesine niye vermesi gerektiği mevzusunda 15 maddelik 2,5 sayfa yazı gönderdi.

Saygı Öztürk-Fikret  Şahin

6 DAKİKA EVVEL YAZILDI

CHP’li Fikret  Şahin, müsteşarlık makamına sevk edilen yazının ihale kurul kararından bütün 6 dakika evvel yazıldığını tanımladı. Şahin,  ne yapılmak istendiğini şöyle açıkladı: “Burada emel, 134 gün evvel beraber temel attıkları Akfen işletmesine ihalenin niye verilmesi gerektiği belirtiliyor, ihale komiteyi azalarının bu mevzuda ikna edilmeye çalışılıyor. Yapılan tamamen adrese teslim ihaledir.”

50 milyar liraya ihale edildi

CHP’li Fikret Şahin, bina kullanım değeri, lüzumlu hizmetleri kapsayan “P Hizmeti” olarak nitelendirilen işlerin 49 milyar 850 milyon liraya ihale edildiğini söyledi. “Sağlık Kurumunun tıbbi destek hizmetleri Laboratuvar, röntgen, fizik rehabilitasyon, sterilizasyon gibi hizmetlerinin ihalesinin daha sonra yapılmasına karar verilmiş. Sağlık Kurumunun üretimi ile hizmetlerin ihalesinin aynı yarıyılda yapılması gerekirken, buna uyulmadı Bu da ihalenin transparan ve rekabetçi bir şekilde yapılmasına terstir” dedi. CHP’li Şahin mevzuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ye de sundu. İhale süreci bitirilmeden gelecekte ihaleyi alacak şirket yetkilileriyle temel atılmasının mazeretini sordu.

Muhalefet şerhi koydu, ‘hukuka ters’ dedi

Temel atma merasiminden bütün 134 gün sonra başka bir deyişle 24 Temmuz 2014’de saat 14.00 de kurul ihaleyle alakalı kararını verdi.  Kararda 6 bireyin imzası var. Kurul aboneleri Nurten Seyhan, ihale yapılmadan temelin atıldığını da anımsatıp, muhalefet şerhi koydu. Nurten Seyhan, şerh mazeretini zabta şöyle geçirdi:

“İhale süreci sonuçlandırılıp, ihale kurul kararı almadan ihaleyi kazandığı belirtilen işletme ve bakanlık yetkilileri ile beraber 12 Mart 2014 tarihinde Isparta Şehir Sağlık Kurumu’nin temel atma merasimi yapılmıştır. İhale kararı almadan evvel hakikatleşen temel atma merasimi hukuka terstir, ihale komitesini güç gidişatta ve zan altında vazgeçilmiştir.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.