NASA İklim Krizine Karşı Eylem Planını Açıkladı
75 okunma

NASA İklim Krizine Karşı Eylem Planını Açıkladı

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:51
NASA İklim Krizine Karşı Eylem Planını Açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fazla sıcaklık, balanssız yağışlar ya da öbür ekstrem hava vakaları tüm Dünya’yı tehdit etmeye devam ediyor. Bu küresel krizin tesirleri ise çok uzakta değil, bazı hükümetler ve bilim insanları krizin önüne geçmeyi hedefleyen çalışmalar yapıyor.

Milli havacılık ve Uzay Dairesi NASA iklim farklılığının yarattığı tahribatı yasaklamayı, iklim gözlemlerini, tahlil ve bilimsel araştırmaları hedefleyen bir iklim eylem tasarıyı yayınlandı.

NASA, eylem tasarısını açıkladı

nasa

İklim krizi, NASA’nın araştırma kuruluşlarını, donanımlarını, taşıtlarını ve altyapısını her anlamda etkiliyor. Ajans; güneşin hareketlerini, deniz seviyesinin yükselmesini, okyanus ve atmosferik sıcaklıkları, ozon katmanını, hava lekeliliğini, sera gazı seviyelerini ve deniz buzu ve kara buzundaki farklılıkları  barındıran geniş kapsamlı bir iklim araştırması yapıyor. NASA’nın İklim kriziyle başa çıkmak için hazırladığı eylem tasarısını yayınlandı.

Eylem tasarısında yer alan başlıca maddelere göre NASA;

Uzaya ulaşımda tehlike oluşturan iklim farklılıklarını tanımlanarak tehlikeyi eksiltme çalışmaları başlayacak. İklim krizi tehlike tahlili oluşturarak iklim farklılıklarına geçim sağlamanın yollarını arayacak. İklim farklılığını tehlike tahlili ve dayanıklılık tasarılamasına entegre edecek. Oluşabilecek meseleler daha evvelden tespit edilerek işlem ve bakım süreçleri geliştirilecek. İklim modellemesini aktüelleyerek iklim krizinin oluşturduğu tehditleri ve güvenlik sarihlerine mani olacak. Yeni nesil iklim modelleri sayesinde Dünya’nın su ve enerji döngüsü hakkında aktüel bilgiler üretecek. NASA iklim bilimi bilgileri ile Coğrafi Bilgi Sistemleri arasında irtibat kurulacak. İklim farklılığına tesiri olan havacılık topluluklarını tanımlayarak, iklime tesiri olan işletmeler için çözümler geliştirmek ve uygulamak için iş birliği yapacak.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.