DOLAR

27,5699

0.48%
EURO

28,9155

0.47%
ALTIN(gr)

1.612,86

0,07%
BİST 100

8517.43

0,07%
Muz üreticide 3 ile 6 TL, marketlerde 12 ile 15 TL
115 okunma

Muz üreticide 3 ile 6 TL, marketlerde 12 ile 15 TL

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:45
Muz üreticide 3 ile 6 TL, marketlerde 12 ile 15 TL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülke genelinde bir çok mahsulde olduğu gibi muz da kabzımalların devrede olması sebebiyle yurttaşa pahalı erişiyor. Özellikle yapımın yüzde 50’den aşırısının asıllaştırıldığı Mersin’de muzun yoğun hasat yarıyılı başladı.

Hasadın yoğun olması sebebiyle 15 gün evveline kadar 8 TL’den satış yapan üreticilerin mahsulleri 6 TL’den akdikeni buluyor. Birinci nitelik muzu 6 TL’ye satan üreticiler ikinci nitelik muzu ise 3 TL’den aracılara veriyor. Ambalajlanıp sarartılan muzlar ise daha sonra piyasaya sürülüyor. Ancak yapımın yapıldığı Mersin’de dahi marketlerde muz nitelik ayrımı yapılmaksızın 12 ile 16 TL arasında satılıyor.

Üreticiler, tezgahtaki yüksek maliyetin tüketimi negatif etkilediğini bu nedenle de zamanla piyasanın balansının bozduğunu kaydoldu. Bazı üreticiler ise hem üreticilerin hem de harcayıcıların mağdur olmayacağı alımda ve satımda sabit maliyet uygulaması yapılmasını istiyor. Etraf şehirler başta olmak üzere İstanbul, Bursa, Ankara, Diyarbakır ve Gaziantep gibi kentlere sevk edilen muzun 3 katı aşırısına yurttaşa satılması ise dikkat topluyor.

“Gidişatı olan da olmayan da uygun maliyete muz alabilsin”

Her zaman için harcayıcıyı da düşündüklerini belirten muz üreticisi Ahmet Kayar, “Sene boyu mesela emin bir maliyet olsa hem müstahsil kazanır, hem de alışveriş yapanlar harcayıcı mağdur olmaz. Ben bizzat almam. Arada dünya kadar fark var. Bizden bu muzlar kgı 6 liradan çıktığına göre, yurttaş 10 liradan alsa hem versiyon çok olur hem de herkes yararlanmış olur. Ama 6 liraya alıp da 15-20 liraya sattığın zaman kimse almaz. Gidişatı olan da olmayanda uygun maliyete muz alabilsin” dedi.

“Muz 6 lira, tezgaha gidiyorsun 16 lira”

Muz kuruluşunda çalışan Birgül Kargalı da, yerinde 6 lira olan muzu tezgahta 16 liraya eriştiğini görünce hayretler içinde kaldıklarını söyledi. Kargalı, “Muzlarımız geliyor, arınılıyor, soğuk hava ambarımıza alınıyor, sarartılıyor, ondan sonra sevk ediliyor. Muzlar Mersin’den marketlere gidiyor, markette almaya kalkıyorum muzu, burada satılan muz 6 lira, oraya gidiyorsun 16 lira. Başka Bir Deyişle bu büyük sayı, bir daha söylüyorum, bu büyük sayı hayret edilecek bir şey. Hayret bir sayı başka bir deyişle. Bunu aracılardan başka kimse yemiyor” diye konuştu.

“Büyük uçurumlar var”

Üreticilerden Mesut Başar ise, “Şu an muzu yeni yeni kesmeye başlıyoruz. Zati yaz ayında sıcak olduğu için fazla bir verim alamadık. Bundan 20-25 gün evvel 8 liraydı maliyet, şuan 6 lira. Hatta ikinci nitelik muzlar 3 lira. Artık bundan sonra da hasat artar, başka bir deyişle kesim çoğalır. Biz şuanda birinci nitelik muzu 6 liraya veriyoruz ikinci niteliği 3 TL’ye veriyoruz. Ama markette birinci, ikinci değil 15, 17, 18 lira. Başka Bir Deyişle arada büyük uçurumlar var” biçiminde konuştu.

Halil İbrahim Varlı – Hüseyin Yıldız
 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.