Motosikletli Kuryeler, İstanbul Adliyesi Önünde Eylem Yaptı: ”Biz Robot Değiliz”
61 okunma

Motosikletli Kuryeler, İstanbul Adliyesi Önünde Eylem Yaptı: ”Biz Robot Değiliz”

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:51
Motosikletli Kuryeler, İstanbul Adliyesi Önünde Eylem Yaptı: ”Biz Robot Değiliz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son zamanlarda yaşanan kazalarda rakamı artan motosikletli kurye vefatları bugün bir kere daha gündeme geldi. Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nin önünde bir araya gelen İstanbullu Motosikletli Kuryeler Derneği azaları, kuryelerin sürüklediği güçlük ve kasvetlere dair basın açıklaması yaptı. 

Grup ismine konuşan İstanbul Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Murat Tomris, yaptığı açıklamada COVID-19 pandemisiyle beraber üzerlerine düşen yükün çoğaldığını belirterek kuryelerin mevcut vaziyetten dinledikleri rahatsızlığı dile getirdi. 

“Robot değiliz. “

Motokurye

“Biz insanız, bizim haber kıymetimiz var. Siz nasıl bir kedi köpek can verdiği zaman üzülüyorsanız orada insan can verdiği zaman da üzülmek zorundasınız. Pandemiyle birlikte güçlük arkasıydı. Sizin ekmeğinizi suyunuzu çorabınıza kadar her şeyi getiren bizleriz. Biz robot değiliz. Bizim de ailemiz var. “ biçiminde konuşan Tomris, direksiyon başındaki sürücüleri de telefon kullanmamaları mevzusunda uyardı.  

En minik kazaların dahi büyük neticeler doğurabildiğinin altını çizen Tomris, patronların ise ‘çalışmazsanız bir sürü kurye var’ diyerek kuryelerin şikayetlerini görmezden geldiğini belirtti. Sürat puanlaması nedeniyle bazen istemedikleri halde kural ihlali yapmaya mecburi vazgeçildiklerini belirten Tomris, sürat puanlamasının da kaldırılmasını istediklerini söyledi. 

“Hiçbir kolinin insan yaşamından daha fazla bedeli yoktur. “

Motokurye

Motorkuryelere destek vermek emeliyle yanlarında olduklarını kaydolan Avukat Armağan Gültekin ise, 3 Ekim tarihinde alana gelen trafik kazasında yaşamını kaybeden motokurye için yapılan ‘haber bedeli yok’ söylemini netlikle kabul etmediklerinin altını çizdi. 

Yaşanan meselelerin başında 30 dakika içerisinde yetiştirilmesi gereken yemek siparişleri ya da kuryelerin site asansörüne alınmamalarının geldiğini belirten Gültekin, yaptığı açıklamada “Herkes şunu öğrenmeli hiçbir kolinin insan yaşamından daha fazla bedeli yoktur. Hiç kimse başka bir insanın canını hedefleyen zaman kısıtlamasıyla karşı karşıya vazgeçilmemelidir. “  ifadelerine yer verdi. Pandemi yarıyılında aralıksız çalışan kuryelere destek verilmesi gerektiğinin altını çizen Gültekin, kuryelerin ara gizeme kurallara uymamalarının tek nedeninin ise işlerini kaybetmek istememeleri olduğuna da dikkat çekti. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.