Moğollar’dan Fikret Kızılok’a, Cem Karaca’dan Erkin Koray’a: Altın Mikrofon Müzik Yarışmasından Seçtiğimiz 10 Şarkı
66 okunma

Moğollar’dan Fikret Kızılok’a, Cem Karaca’dan Erkin Koray’a: Altın Mikrofon Müzik Yarışmasından Seçtiğimiz 10 Şarkı

ABONE OL
Ekim 17, 2021 09:34
Moğollar’dan Fikret Kızılok’a, Cem Karaca’dan Erkin Koray’a: Altın Mikrofon Müzik Yarışmasından Seçtiğimiz 10 Şarkı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kazananına plak çıkartma ve gazinolarda kadroya dahil etme lafı vererek yola çıkan ve bugün efsane olarak andığımız bir hayli adın katıldığı müsabaka, Altın Mikrofon! Hürriyet gazetesinin “Türkçe Laflı Batı Müziğinin” büyümesini sağlamak için 1965 senesinde tertip etmeye başlamasıyla yurdun dört bir yanından müzisyenlerin dikkatine sürüklüyor. Jürisinde Safiye Ayla, Zeki Müren, Ruhi Su, Yaşar Kemal, Nurettin Selçuk gibi alanlarında duayen adlar bulunması da hesaba katılınca daha ilk yılında rekor seviye müracaat alıyor. Tüm müracaatlar içerisinde Ayla Dikmen, İlhan Feyman, Erol Evgin gibi adlar ise finali göremeden elenenler arasında…

Bir Hayli müzisyene göre Türk Pop Müziğinin büyümesinde ehemmiyetli yer yakalayan bu müsabaka reelinde bir turne müsabakasıydı ve finalistlerin muhakkak şehirlerde seçtikleri 3 şarkıyı seslendirmesiyle Anadolu ulusuna şenlik havası yaratmaktaydı. Batı stili müzik aletleri ve batı ritimleriyle yeni yeni kaynaşan milletin reyleri ile de müsabakanın birincisi seçilmekteydi. Her ne kadar finalistler müsabakadan sonra beğenilip popülerleşse de ne yazık ki son yarıyıllarında millet müsabakaya olan alakasını kaybetti. Altın Mikrofon sadece 6 kere tertip edilebildi.

Müsabaka Dereceleri

1965 Yıldırım Gürses – Gençliğe Veda 1966 Silüetler – Lorke Lorke 1967 Mavi Çocuklar – Develi Daylar 1968 T.P.A.O Batman Orkestrası – Meşelidir Enginde Dağlar Meşeli 1972 Edip Akbayram – Kükredi Çimenler 1979 Ünol Büyükgönenç – Dışarıda Kar Yağıyor

Altın Mikrofon Müsabakasından 10 Efsane Yorum

Cahit Oben – Halimem 1965

Halimem türküsünün twist uyarlaması olan bu şarkıyla müsabakaya katılan grup malesef o yıl ilk 3’e giremedi. Grup abonelerinden biri de bugün solo etkinlikleriyle tanıdığımız Fikret Kızılok!

Silüetler – Lorke Lorke 1966

Bir evvelki yıl müsabakayı 3. olarak bitiren grup 1966 senesinde Lorke Lorke halay müziğini swinge uyarlayarak çaldıkları şarkıyla 1. oluyor. Bu enstrümantal performansı biz sevinçle dinledik. 

Mavi Işıklar – Mera Çimen Geze Geze 1966

Evvelki yıl 2. olarak müsabakayı bitirmiş grup Mavi Işıklar birincilik hayalleriyle katıldıkları müsabakayı 3. olarak bitirdi. Bir sonraki yıl katılmak istediklerinde ise bir kural başkalaşımıyla karşılaşmışlardı:”İki yıl üst üste katılan grup müsabakaya bir daha aynı adla katılamaz.” Böylece Mavi Işıklar’ın Altın Mikrofon birincilik hayallerine de veda etti.

Ali Atasagun Dörtlüsü – Yarim 1966

Yeniden 1966 senesinden bir parça olan Yarim, grubu dereceye sokmaya yetmedi, ama biz dinlenmesi gereken bir yorum olduğunu düşündük.

Mavi Çocuklar – Develi Daylar1967

Mavi Işıklar’ın kural metamorfozu nedeniyle 1967 senesinde katılamamasıyla Blue Boys adlı grup onların rüzgarından da faydalanabilmek için müsabakaya Mavi Çocuklar adıyla katıldı. Millet gerçekten Mavi Çocuklar’ı Mavi Işıklar’la karıştırıp oy verdi mi öğrenmiyoruz. Ama grubun Develi Daylar yorumunu netlikle dinlemelisiniz.

Cem Karaca ve Apaşlar – Emrah 1967

Anlatmaya gerek yok… Cem Karaca

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Batman Orkestrası – Meşelidir Engin de Dağlar Meşeli 1968

Türkiye Petroller Anonim Ortaklığı tarafından kurulan grup 1968 senesinde Erkin Koray gibi güçlü rakipleri eleyerek 1. olan ve hala Batmanlıların göğsünü kabartan grup, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı.

Eşkıyalar – Arpa Buğday Daneler 1968

Bir turne müsabakası olan Altın Mikrofon genç müzisyenler için Anadolu insanını yakından gözlemleme fırsatıydı. Eşkıyalar bu fırsatı en iyi değerlendiren gruplar arasında yer almakta. Yaptıkları müziğin şekillenmesinde ehemmiyetli yer yakalayan müsabakada 1968 senesinde 2. olsalar da Anadolu’dan cepleri dolu dönmüşler!

Moğollar – Ilgaz 1968

Ilgaz Anadolu’nun sen yüce bir dağısın. Bu şarkıyı bir de Moğolların eşsiz yorumuyla dinlemelisiniz.

Kaynak

Kaynak 1, Kaynak 2, Kaynak 3

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.