Microsoft, Tarihin En Büyük DDoS Saldırısını Atlattı: İşte Şirketin Paylaştığı Tüm Detaylar
112 okunma

Microsoft, Tarihin En Büyük DDoS Saldırısını Atlattı: İşte Şirketin Paylaştığı Tüm Detaylar

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:33
Microsoft, Tarihin En Büyük DDoS Saldırısını Atlattı: İşte Şirketin Paylaştığı Tüm Detaylar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Microsoft, bulut tabanlı sistemi Azure’un tarihin en büyük DDoS hücumunu püskürtmeyi muvaffak olduğunu açıkladı. Azure Networking’in üst düzey idareyicisi Amir Dahan tarafından yapılan açıklamalarda, üç dalga halinde gelen ve azamiyi saniyede 2,4 TB olan hamlelerin püskürtülmesi sırasında, Azure sistemlerinde hiçbir mesele yaşanmadığını belirtildi. Hamlenin öbür dalgalarının ise 0,55 Tbps ve 1,7 Tbps kapasitelerde olduğu açıklandı.

Microsoft tarafından yapılan açıklamalara göre tarihin en büyük DDoS hücumu, başta Malezya, Tayvan, Vietnam, Çin ve Japonya gibi ülkeler ile Amerika Birleşik Devletleri merkezliydi. Bu ülkelerdeki takribî 70 bin bot aynı anda hamleye başlayarak sistemleri çökertmeye çalışmış olsa da Azure’un sahip olduğu güvenlik sistemleri, bu hamlenin zafersiz olmasına yol açtı.

DDoS hamlesinin hedefinde sadece bir alıcı vardı

DDos

Microsoft’un açıklamalarına göre mevzubahisi atak, ağustos ayının son günlerinde asıllaştı. Gariptir ki bilgisayar korsanları, Microsoft Azure ile değil, Microsoft Azure kullanan Avrupa merkezli bir alıcıyı hedef almışlardı. O alıcının kim olduğu, hamlenin neden yapıldığı gibi hususlar, varsayım edebileceğiniz üzere açıklanmadı.

Hack dünyasındaki evvelki rekor, Amazon’a aitti. Amazon Web Services AWS, Şubat 2020’de devasa bir DDoS hücumunu püskürtmüştü. Bilgisayar korsanları, o atağı saniyede 2,3 TB‘lik kolilerle yapmışlardı. AWS, bu atağı galibiyetli bir biçimde püskürtmeyi muvaffak olmuştu. Yaşanan hadiseler, oranla yeni teknolojiler olarak öğrenilen bulut sistemlerinin ne kadar tesirli olduğunu gözler önüne seriyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.